Skiresort Kopřivná v Jeseníkách se rozhodl netradičním způsobem nalákat lyžaře na své sjezdovky. Od pátku je na kopec bude přepravovat rolba. Stroj pro úpravu sjezdovek prý dokáže naráz přepravit až 50 lidí zapřažených na vysokopevnostních lanech. Jedna jízda vyjde nadšence na stovku.
„Z vysokopevnostních lan a originálních vlekařských komponentů jsme pro vás vyrobili bezpečnou a pohodlnou alternativu k zakázaným vlekům, jak přepravit lyžaře a snowboardisty,“ objevil se ve čtvrtek večer na facebookovém profilu Skiresortu Kopřivná doprovodný komentář ke krátkému videu. Na něm je vidět jedoucí rolba, která za sebou táhne několik osob na lyžích a snowboardech.
Testování přepravy lyžařů za našimi špičkovými rolbami dopadlo skvěle👍 Z vysokopevnostních lan a originálních...
Posted by Kopřivná Resort on Thursday, February 4, 2021
„Tak si v klidu přijeďte pohodlně zalyžovat, obdivovat ledové sochy, uvolnit se ve výborně připraveném skiareálu. Už od zítřka,“ stojí dále ve facebookovém postu. Oním „zítřkem“ je pátek 5. února. Podle webových stránek areálu rolba jezdí od 10 hodin dopoledne do čtyř odpoledne. Na dvě hodiny se pak rolba rozjede i večer. Milovníci lyžování či snowboardingu ale musí počítat s tím, že za jednu jízdu zaplatí stovku, což není zrovna málo.
Je to bezpečné?
„Něco takového bych nikomu nedoporučoval, je to nesmysl,“ řekl CNN Prima NEWS Jan Král z horské služby ve Špindlerově Mlýně. Také podle redakcí osloveného rolbaře, který si přál zůstat v anonymitě, nemusí být taková přeprava osob bezpečná. „Zajímalo by mě, jestli ti lidé vědí, co všechno dokáže fréza, kterou rolba táhne za sebou. Kdyby stroji praskl pás nebo řidiči jen sklouzla noha z pedálu, rolba na místě zastaví. Vlečený lyžař ale pojede dál a může se dostat právě pod frézu,“ řekl CNN Prima NEWS.
Spolumajitel skiareálu Kopřivná Karel Ležatka ale zcela odmítá, že by lyžařům nějaké nebezpečí hrozilo. „Rolba jede daleko pomaleji než běžný vlek. Lyžaři jsou unášeni kotvami jako na klasické pomě, fréza je zakrytá těžkou pryží, kterou mají problém zvednout dva chlapi, takže úvahy o tom, že pod ní může někomu zajet lyže, jsou pouhou teorií,“ řekl redakci CNN Prima NEWS. Podle něho jsou lyžaři navíc ve velké vzdálenosti za rolbou, takže nemají šanci se k zastavivší rolbě přiblížit setrvačností. Lidé prý o lyžování mají zájem a rolba v Kopřivné jezdí celý den.
Sjezdovky jsou pro lyžaře
Ležatka však odmítá, že by šlo o obcházení vládních zákazů. „Není to žádná naše revolta, my jsme zkrátka v koutě. Zrovna včera jsem zaplatil přes 900 tisíc za elektřinu, žádné kompenzace nedostáváme, ty jsou jen někde ve formě slibů, my ale peníze někde vydělat musíme,“ řekl s tím, že nejde jen o samotné skiareály, ale o celé odvětví turistického ruchu.
Podle něho je neuvěřitelné, že není možné provozovat vleky a lanovky a přitom jsou hory plné lidí. „Vše funguje normálně kromě toho, že ti lidé nedodržují žádná protiepidemická opatření, avšak my je nemůžeme organizovat, protože nesmíme pustit vleky,“ dodal. Ležatka také popsal, jak je systém kompenzací neférový. „Znám lidi, kteří oslavují, protože poprvé v životě dostanou peníze za neprovozování, přestože do poloviny ledna vůbec neměli sníh. Je to socialisticko-komunisticko-estébácký model,“ řekl.
V Kopřivné před několika dny došlo ke smrtelnému úrazu ženy, která se rozhodla sjet sjezdovku na takzvaném bobovacím talíři. Ten se ale stal neovladatelným a žena ve vysoké rychlosti narazila do skútru se saněmi odstaveného pod sjezdovkou. „Bezpečnostní opatření tady jsou na vysoké úrovni, jenže sjezdovky jsou primárně určeny pro pohyb lyžařů, nikoli bobistů. Lyžaři to ale mají letošní zimu kvůli vládě velmi těžké,“ řekl CNN Prima NEWS Karel Ležatka s tím, že někteří bobisté nedodržují ani základní opatření.