Rezervace se rychle plní, lidé chtějí lyžovat, popsal CNN Prima NEWS Vladimír Cháb, spolumajitel lyžařského areálu Čeřínek u Jihlavy. Ten si našel kličku v opatřeních. Když kvůli vládnímu nařízení nemohou spustit vleky, na Čeřínku vozí lyžaře na laně za skútry. Cháb však přiznal, že je to náročnější, než si mysleli. Jeden ze tří skútrů se jim rozbil, je to finančně nákladné, a navíc mu neustále zvoní telefon kvůli dalším rezervacím lyžování.
„Jezdí k nám lidé z celé republiky, byli tady například Liberečáci. Do pondělí jsme měli rezervace plné a postupně se zaplňují i další dny,“ řekl CNN Prima NEWS Vladimír Cháb. Ve stejnou hodinu může na Čeřínku lyžovat až patnáct lidí, musí si ale předem telefonicky registrovat místo. Za hodinu lyžaři stihnou přibližně deset jízd a zaplatí pět set korun. Mohou si ale koupit i poukázky na pět jízd za tři stovky nebo devět jízd za pět set.
Že místo na vleku budou dopravovat lyžaře na kopec na skútrech, vymysleli majitelé skiareálu před dvěma týdny a oznámili to na Facebooku. Skiareál tak v provizorním režimu funguje od pátku 8. ledna. Ve všední dny se tam lyžuje od 14. do 19. hodin a o víkendech mezi 9. a 12. hodinou dopoledne a mezi 13. a 19. hodinou odpoledne.
Už po pár dnech fungování se ale majitelům rozbil jeden ze tří skútrů, z čehož měli největší strach. „Když za skútry naskládáme lyžaře s nutnými rozestupy, je to pro stroje náročnější. Máme jeden pracovní a dva slabší skútry a jeden z nich to nevydržel,“ popsal Cháb s tím, že kvůli tomu si museli vypůjčit jiný skútr. Měli tak výdaj, se kterým nepočítali.
Je to náročnější, než jsme si dokázali představit
„Je to vážně nákladné a mnohem náročnější, než jsme si dokázali představit. Navíc mě telefony s rezervacemi permanentně zdržují od práce,“ upozornil Cháb s tím, že mu s provozem skiareálu pomáhají kamarádi, kamarádky a každý, kdo má čas. Zároveň dodal, že by jiným lyžařským střediskům z těchto důvodů nedoporučoval, aby se od nich inspirovali.
On sám ale znovuotevření nelituje. Podařilo se mu totiž splnit jeden z hlavních cílů, a to, že mu už na kopec nechodí bobaři a sáňkaři. „Občas někoho musíme vyhnat, ale tím, že se po sjezdovce pohybujeme, jsme schopní to ohlídat,“ upřesnil spolumajitel Čeřínku. Během vánočních svátků měl problém s tím, že se na kopec v jednu chvíli nahrnulo až pět set lidí s dětmi, které tam bobovaly a sáňkovaly, a tak sjezdovku ničily.
Zároveň Cháb tento způsob provozu skiareálu považuje za jednu posledních z možností, jak Čeřínek zachránit po finanční stránce. Už dříve uvedl, že potřebuje platit alespoň ty nenutnější faktury a že nemůže čekat na podporu od státu, když nemá žádné zaměstnance a fungovat začal teprve v minulé sezóně. „Není to o tom, že bychom extra vydělali, protože náklady spojené s provozem skútru nejsou úplně malé. Také musíme kupovat náhradní díly a denně opravovat a servisovat. Nezachrání nás to, ale vytrhne nám to trn z paty,“ zdůraznil Cháb.
Budeme jezdit, dokud vydrží stroje a lidi
Dodal, že to dělají ale i proto, že vládní opatření se zákazem spuštění vleků nepovažuje za správné. „Pořád mi naše verze přijde lepší, než když se lidé vozí v uzavřených mikrobusech nahoru na sjezdovku. Nahoře vyskáčou, vezmou si lyže a jedou dolů. Nebudu říkat kde, ale vím, že se to děje. My nic neporušujeme, navíc přísně hlídáme, aby tu byl jen omezený počet lidí, měli rozestupy a roušky,“ uvedl spolumajitel Čeřínku s tím, že opatření proti koronaviru se jim daří dodržovat a lyžaři s nimi nemají problém.
Vozit lidi za skútry prý budou, dokud vláda nepovolí spuštění vleků. „A dokud nám vydrží stroje a lidi,“ usmál se Cháb s tím, že doufá, že vláda povolí spustit vleky co nejdříve.