reklama

Jednatel Rosatomu o Dukovanech: Stavíme po celém světě. Výjimku pro Rusko nechápu

Ruské a čínské firmy by měly být vyloučeny z tendru na stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany, uvedl v úterý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). O zakázku společnosti ČEZ se uchází také Jihokorejci, Američané a Francouzi. Jednatel ruské firmy Rosatom Zdeněk Šíma nechápe, proč české úřady označily právě Rusko a Čínu za hrozbu. Uvedl to v pořadu 360° Pavlíny Wolfové, jehož hostem byl i generální ředitel Korea Hydro & Nuclear Power, která v tendru také figuruje, Jae-Hoon Chung.

reklama

„Jsme organizace, která staví jaderné elektrárny po celém světě. Stavěli jsme v bývalém Československu a chceme stavět i nadále,“ uvedl jeden z jednatelů ruské společnosti Rosatom Central Europe Zdeněk Šíma.

České bezpečnostní složky označily dodavatele z Ruska a Číny za možnou bezpečnostní hrozbu. V úterý ministr zahraničí Petříček uvedl, že by výjimka vůči rizikovým uchazečům měla být uplatněna hned na začátku. „Upřímně nerozumíme tomu, jak má být výjimka uplatněna. Buď to znamená, že Rosatom nebude do výběrového řízení přizván, nebo že budou zpracovány parametry bezpečnostní výjimky do samotného výběrového řízení a naše firma bude oslovena,“ vysvětlil Šíma a dodal, že dosud přesné podmínky neznají.

Za 35 let žádné ohrožení

Jako záruku toho, že by nedošlo k bezpečnostnímu ohrožení kritické infrastruktury v Česku, uvádí Šíma příklad stavby z roku 1985. „Tehdy bylo v Československu do provozu uvedeno postupně šest jaderných bloků na základě našeho designu. Za 35 let se neobjevil jediný případ bezpečnostního ohrožení,“ prohlásil Šíma.

Pokud by v budoucnu firmu z důvodů bezpečnosti z tendru české úřady vyřadily, nijak by se to podle něj na funkčnosti Rosatomu neodrazilo. „Nechci význam českého projektu snižovat, ale není velký rozdíl, zda stavíme 35, nebo 36 bloků,“ sdělil Šíma.

Na rozdíl od ruské či čínské firmy společnost z Jižní Koreje obavy u ministra zahraničí Petříčka nevzbuzuje. „V současné fázi preferujeme samostatnou účast ve spolupráci s ČEZ jako zadavatelem projektu,“ uvedl v 360° Pavlíny Wolfové generální ředitel Korea Hydro & Nuclear Power Jae-Hoon Chung a dodal, že v případě potřeby je jejich firma připravena spolupracovat i s jinými společnostmi v oboru.

Blok v Dukovanech je potřeba dostavět

Podle něj bude od roku 2035 Česko bezpodmínečně potřebovat nový blok. Jednak aby zajistila stabilní dodávky elektřiny, a také proto, aby postupně naplánovala klimatické cíle, které se týkají snižování emisí oxidu uhličitého. „Během mé návštěvy jsem se setkal jak s představiteli české vlády, tak firmy ČEZ a i s politiky opozičních stran. Myslím, že panuje naprostá shoda, že blok v Dukovanech je potřeba dostavět,“ prohlásil Jae-Hoon Chung.

Pokud uspějí s kontraktem, budou prý realizovat projekt tak, aby z něj měla prospěch nejen jihokorejská firma, ale i Česko. „Česká vláda samozřejmě má zájem na tom, aby bylo využito co nejvíce domácích pracovníků i firem. Proto máme i my připravený seznam sta českých firem, které by mohly být našimi potencionálními dodavateli a spolupracovníky,“ řekl Jae-Hoon Chung.

Na otázku, kolik pracovních míst by se v případě získání tendru vytvořilo, oba představitelé odpověděli, že v řádu několika tisíc. Podle Rosatomu by to byly desítky tisíc s tím, že většinu by obsadili čeští pracovníci. Korejská firma pak uvedla šest až osm tisíc.

Tagy:
stavba Dukovany 360⁰ Pavlíny Wolfové Tomáš Petříček ministr zahraničí JE Dukovany jaderná elektrárna Dukovany Rosatom Zdeněk Šíma
Šéf KSČM: Tolerovat Babiše bylo správné. Jinak bychom se ztratili v poli opozice
360°

Šéf KSČM: Tolerovat Babiše bylo správné. Jinak bychom se ztratili v poli opozice

Předseda KSČM Vojtěch Filip je přesvědčen, že komunisté udělali správně, když od července 2018 do letošního dubna podporovali druhou vládu Andreje Babiše (ANO). „Nést odpovědnost nám sice snížilo preference, protestní hlasy se totiž sbírají v opozici, ale mnoho jsme toho alespoň prosadili,“ řekl ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové šéf komunistů.

Noční můra, kritizují české děti karanténu na Maltě. Zbytečné emoce, mírní věc konzul
Koronavirus

Noční můra, kritizují české děti karanténu na Maltě. Zbytečné emoce, mírní věc konzul

Nepříliš povedený výlet na Maltu zažili mladí Češi a Slováci. Na ostrov poblíž Itálie vyrazili na jazykový pobyt, ale kvůli nákaze koronavirem jedné ze studentek museli do karantény. Zde si děti a mladiství stěžovali na její podmínky. Tvrdili, že k jídlu dostávají syrové maso a další nekvalitní jídlo, nebo že jim místní personál neuklízí a v pokojích se tak hromadí odpadky. Český konzul na Maltě ovšem jejich vyjádření mírní a hlásí, že podmínky rozhodně nebyly tak dramatické.

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?
Cestování

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Olympiáda se do Japonska vrací počtvrté. Na prvních hrách zazářila Věra Čáslavská

Tokio, Sapporo, Nagano a letos opět Tokio. V zemi vycházejícího slunce již počtvrté vzplane olympijský plamen. První olympiáda v Japonsku se odehrála v roce 1964 a pro ostrovní císařství představovala zásadní historický milník. Japonci úspěšným uspořádáním letních her ukázali, že i na hlavu poražený národ dokáže znovu vstát z popela. Pro českou gymnastku Věru Čáslavskou znamenalo Tokio také start její zlaté olympijské kariéry.

Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu

Není pravda, že by beachvolejbalistka a jedna z nakažených sportovkyň Markéta Nausch Sluková byla v nemocnici s těžkým průběhem nemoci COVID-19, jak uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sportovní agentura, která sportovkyni zastupuje, takovou informaci vyvrátila, to samé udělal Český olympijský výbor (ČOV). Zdrojem zmatku se nakonec stala nešikovně interpretovaná zpráva z rádia, ani tam ale nepadla žádná zmínka o tom, že by sportovkyni trápil těžký průběh covidu. Ministr tím nevědomky nahrál i odpůrcům vakcín.

Z internetu před domy odborníků. Popírači covidu hrozí i useknutím hlav dětem experta

Je hlavní tváří slovenského boje proti koronaviru. Infektolog Vladimír Krčméry je u našich východních sousedů nejvyhledávanějším odborníkem, který spolupracuje se slovenskou vládou. Stal se i prvním očkovaným člověkem na Slovensku, tudíž šel od začátku vakcinace příkladem. Jak ale nyní přiznává, kvůli jeho varováním a predikcím mu pravidelně chodí výhrůžky smrtí. Ty prý míří i na jeho děti.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama