reklama

Jednatel Rosatomu o Dukovanech: Stavíme po celém světě. Výjimku pro Rusko nechápu

Ruské a čínské firmy by měly být vyloučeny z tendru na stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany, uvedl v úterý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). O zakázku společnosti ČEZ se uchází také Jihokorejci, Američané a Francouzi. Jednatel ruské firmy Rosatom Zdeněk Šíma nechápe, proč české úřady označily právě Rusko a Čínu za hrozbu. Uvedl to v pořadu 360° Pavlíny Wolfové, jehož hostem byl i generální ředitel Korea Hydro & Nuclear Power, která v tendru také figuruje, Jae-Hoon Chung.

reklama

„Jsme organizace, která staví jaderné elektrárny po celém světě. Stavěli jsme v bývalém Československu a chceme stavět i nadále,“ uvedl jeden z jednatelů ruské společnosti Rosatom Central Europe Zdeněk Šíma.

České bezpečnostní složky označily dodavatele z Ruska a Číny za možnou bezpečnostní hrozbu. V úterý ministr zahraničí Petříček uvedl, že by výjimka vůči rizikovým uchazečům měla být uplatněna hned na začátku. „Upřímně nerozumíme tomu, jak má být výjimka uplatněna. Buď to znamená, že Rosatom nebude do výběrového řízení přizván, nebo že budou zpracovány parametry bezpečnostní výjimky do samotného výběrového řízení a naše firma bude oslovena,“ vysvětlil Šíma a dodal, že dosud přesné podmínky neznají.

Za 35 let žádné ohrožení

Jako záruku toho, že by nedošlo k bezpečnostnímu ohrožení kritické infrastruktury v Česku, uvádí Šíma příklad stavby z roku 1985. „Tehdy bylo v Československu do provozu uvedeno postupně šest jaderných bloků na základě našeho designu. Za 35 let se neobjevil jediný případ bezpečnostního ohrožení,“ prohlásil Šíma.

K tématu

Pokud by v budoucnu firmu z důvodů bezpečnosti z tendru české úřady vyřadily, nijak by se to podle něj na funkčnosti Rosatomu neodrazilo. „Nechci význam českého projektu snižovat, ale není velký rozdíl, zda stavíme 35, nebo 36 bloků,“ sdělil Šíma.

Na rozdíl od ruské či čínské firmy společnost z Jižní Koreje obavy u ministra zahraničí Petříčka nevzbuzuje. „V současné fázi preferujeme samostatnou účast ve spolupráci s ČEZ jako zadavatelem projektu,“ uvedl v 360° Pavlíny Wolfové generální ředitel Korea Hydro & Nuclear Power Jae-Hoon Chung a dodal, že v případě potřeby je jejich firma připravena spolupracovat i s jinými společnostmi v oboru.

Blok v Dukovanech je potřeba dostavět

Podle něj bude od roku 2035 Česko bezpodmínečně potřebovat nový blok. Jednak aby zajistila stabilní dodávky elektřiny, a také proto, aby postupně naplánovala klimatické cíle, které se týkají snižování emisí oxidu uhličitého. „Během mé návštěvy jsem se setkal jak s představiteli české vlády, tak firmy ČEZ a i s politiky opozičních stran. Myslím, že panuje naprostá shoda, že blok v Dukovanech je potřeba dostavět,“ prohlásil Jae-Hoon Chung.

Pokud uspějí s kontraktem, budou prý realizovat projekt tak, aby z něj měla prospěch nejen jihokorejská firma, ale i Česko. „Česká vláda samozřejmě má zájem na tom, aby bylo využito co nejvíce domácích pracovníků i firem. Proto máme i my připravený seznam sta českých firem, které by mohly být našimi potencionálními dodavateli a spolupracovníky,“ řekl Jae-Hoon Chung.

Na otázku, kolik pracovních míst by se v případě získání tendru vytvořilo, oba představitelé odpověděli, že v řádu několika tisíc. Podle Rosatomu by to byly desítky tisíc s tím, že většinu by obsadili čeští pracovníci. Korejská firma pak uvedla šest až osm tisíc.

K tématu

Tagy: stavba Dukovany 360⁰ Pavlíny Wolfové Tomáš Petříček ministr zahraničí JE Dukovany jaderná elektrárna Dukovany Rosatom Zdeněk Šíma

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

V Česku se pomaličku rozjíždí systém očkování proti koronaviru. Od ledna se zatím dostala řada především na zdravotníky, zaměstnance a seniory v domovech důchodců a seniory 80+ takzvaně z ulice. Kdy přijde řada na padesátníky nebo třicátníky? A kdy budou na řadě učitelé nebo policisté? Připravili jsme pro vás přehledný jízdní řád očkování tak, jak ho minulý týden zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Koronavirus

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

S příchodem vakcíny od společnosti AstraZeneca, kterou budou moci využívat také praktičtí lékaři, by se mohlo očkování českého obyvatelstva značně urychlit. Očkovací strategie totiž počítá s tím, že by proočkovali až deset pacientů denně, tedy přibližně 50 tisíc dohromady. Zapojení praktických lékařů, kteří si budou sami obvolávat své pacienty, však nebrání tomu, aby se lidé přihlašovali do centrálního rezervačního systému, jelikož si svoji rezervaci budou moci kdykoliv zrušit.

PŘEHLEDNĚ: Papírnictví otevřou, restaurace ne. Co se v opatřeních mění od úterý?
reklama
reklama
Nové záběry z útoku na Kapitol: Podívejte se na střety demonstrantů a ochranky

USA

Domácí zpravodajství

Lyžaře tahá nahoru skútrem. Jezdíme, dokud vydrží stroje, popsal majitel skiareálu
Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem
Tragická nehoda na Kladensku: Při srážce dvou aut zemřela žena, další se těžce zranila
Studenti mají kvůli on-line výuce psychické potíže, ukázal průzkum. Neudrží pozornost
Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti
Další články
reklama
reklama