Má svůj minipodíl na tom, že dánský záložník Christian Eriksen po srdeční zástavě při zápase na letošním Euru žije a normálně funguje. Rozhodčí Anthony Taylor hned po třech sekundách, kdy fotbalista zničehonic upadl na trávník, volal lékaře. Sudí nyní o zážitku, u kterého nedýchal celý fotbalový svět, poprvé promluvil.
Eriksen zkolaboval 12. června při utkání Dánska s Finskem v Kodani těsně před koncem prvního poločasu. Na první pohled se zdálo, že jen zakopl, ale když ležel bezvládně na zemi, začali jeho spoluhráči vehementně gestikulovat a pořvávat, rozhodčí Taylor bezprostředně zapískal a přivolal lékaře.
„Člověk si v tu chvíli uvědomí, jak je život křehký,“ řekl Taylor v rozhovoru při příležitosti předání defibrilátoru v klubu Altrincham. Anglická fotbalová asociace se právě na základě Eriksenovy zástavy srdce rozhodla zafinancovat nákup život zachraňujících přístrojů pro místa, kde zatím schází. Celkem bylo takto obdarováno více než dva tisíce klubů z nižších lig.
Pirk o zachráněném fotbalistovi Eriksenovi: Ať ukončí kariéru, život máme jen jeden
Po fotbalovém Euru zůstanou v živé paměti fanoušků parádní góly Patrika Schicka, Andrije Jarmolenka nebo Xherdana Shaqiriho. Bohužel ale nikdo nezapomene ani na to, jak se dánský záložník Christian Eriksen v duelu s Finskem zničehonic kácí na zem, dostává masáž srdce, pak i šoky od defibrilátoru. Naštěstí vše mělo šťastný konec. Ale že by měl časem přijít velkolepý comeback na trávník? Slavný český kardiochirurg Jan Pirk si to neumí představit. Řekl to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
„Byl jsem deset metrů od Eriksena,“ popsal Taylor. „Nikdo okolo něj v první chvíli nebyl, hned mi bylo zcela jasné, že se děje něco opravdu vážného,“ uvedl dále. Eriksenovi napřed pomáhal parťák Simon Kjaer, pak od lékařů dostával masáž srdce. Na řadu později přišel i defibrilátor. První výboj z něj naštěstí zafungoval.
Pro 42letého Taylora to nebyl první takto děsivý zážitek. „Už jsem byl u toho, když někdo prodělal náhlý infarkt. Bylo to při zápase Burnley–Newcastle v Premier League. Jeden z mých kolegů, Eddie Wolstenholme, měl v šatně srdeční zástavu.“
Po tom, co se stalo v závěru prvního poločasu v Kodani, byl zápas přerušen. Týmy zamířily do šaten a nebylo jasné, zda se utkání dohraje ten večer, nebo jiný den. Vzhledem k tomu, že Eriksen brzy začal komunikovat a bylo jasné, že nedojde na nejhorší, se v duelu o několik desítek minut později pokračovalo.
„Živě si vybavuju, že chvíli před tím, než jsme zamířili do šatny, za mnou přišla ochranka s tím, jestli může na hřiště Eriksenova žena. To byla úplně zbytečná otázka. Jasně, že to bylo v pořádku,“ řekl rozhodčí.
Nejnáročnější situace v kariéře
Podle něj se na dohrání zápasu ten samý den domluvily obě reprezentace. „K restartu došlo v plné shodě hráčů finských i dánských a federací. Dánové mluvili přes videohovor s Christianem a ten jim řekl, ať to dohrají.“
Eriksenovi byl o pár dní později voperován přístroj kardioverter-defibrilátor, který má hlídat a případně ihned napravit srdeční rytmus. Zda se ještě někdy vrátí na trávník, není v tuto chvíli jasné.
„Byla to pro mě ta nejnáročnější situace v kariéře. Ale podtrhává to důležitost zacházení s lidmi a emocemi,“ vrátil se Taylor k incidentu, kterému přihlížel celý svět. „Lidé si myslí, že rozhodčí nemají žádné srdce a jsou na hřišti od toho, aby jen někomu zkazili odpoledne. Ale v konečném důsledku je to pouze o pochopení toho, jak se lidé cítí a jak reagují.“
Za svoji reakci byl anglický sudí chválen, ale sám říká, že titul hrdinů si zaslouží jiní. „Jediné, co jsem udělal, bylo to, že jsem zavolal doktory na hřiště.“