reklama

Rozpočet přepracujeme a pomůžeme lidem v nouzi, slibuje Vondra. Nereálné, říká Havlíček

Návrh státního rozpočtu na rok 2022, který už schválila dosluhující vláda Andreje Babiše (ANO), zřejmě dozná změn. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to avizoval místopředseda ODS Alexandr Vondra. Zároveň ale chce pomoci domácnostem, které jsou vystaveny na milost a nemilost aktuálnímu dění na energetickém trhu. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) ale považuje za nereálné skloubit úspory v rozpočtu s tím, že stát bude chtít lidem ceny energií kompenzovat.

reklama

„Dá se to řešit přes dávky v hmotné nouzi. Od prvního ledna bude také významná daňová sleva na poplatníka. Máme prostředky z výnosů z emisních povolenek, protože ty výrazně zdražily,“ vypočítal Alexandr Vondra opatření, kterými bude možné pomoci domácnostem zvládnout nebývalý růst cen energií.

„Ušetřit v rozpočtu 125 miliard je technicky neproveditelné. Pětikoalice slíbila něco, co se nedá splnit. Je to zkrátka nereálné, protože by spousta skupin přišla k obrovské újmě,“ oponoval ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Vy jste nám řekli, abychom utráceli

Stát podle něho nemůže aktivně vstupovat na energetický trh. „My musíme zajistit dostatečné dodávky energie. Není možné energetiku postavit pouze na zelené energetice, už se to začíná projevovat,“ vysvětlil Havlíček. Vláda prý bude muset s Evropskou unií vyjednat snížení DPH u energií na nulu, protože by jinak Česku hrozila pokuta, pokud by se rozhodlo DPH dočasně zrušit.

„Mohli jste mít rozpočtové deficity daleko nižší, vy jste peníze projedli,“ oponoval Havlíčkovi Radim Fiala, místopředseda SPD. „Vy jste nám řekli, že máme lidem pomoci,“ oponoval Karel Havlíček. Podle něho není možné najednou radikálně snížit výdaje státu, protože bylo nutné investovat, aby se česká ekonomika dostala z následků koronavirové krize. „Máme nízkou zadluženost,“ dodal ministr průmyslu, obchodu a dopravy.

Místopředseda SPD se však s takovým vysvětlením nespokojil a upozornil na řadu dalších problémů, které Evropu v oblasti energetiky čekají. „Musíme dostavět Dukovany a začít stavět Temelín a musíme to udělat velmi rychle,“ řekl Radim Fiala. Dodal také, že Česko musí odmítnout takzvaný Green Deal.

K nízkým emisím se bez jádra nedostaneme

„Myslím si, že bychom se neměli zaměřovat jen na nízkopříjmové lidi, ale i na střední třídu. Když vám platba vyletí během pár měsíců z 30 na 60 tisíc, je to nutné řešit,“ řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS pirátský poslanec Martin Jiránek. Podle něho není možné Green Deal odmítat a naopak podpořit střední třídu, aby se nezačala na zelenou transformaci dívat odmítavě. Současně ale Jiránek připustil, že aktuální nastavení není správné.

Podle Alexandra Vondry horzí, že „sprintování po jedné zelené noze“ způsobí dramatické zdražení základních potřeb. Je prý třeba také změnit nastavení trhu s emisními povolenkami a „prokopnout jádro“. „Němečtí vědci dnes píší vládě, aby nevypínala jaderné elektrárny,“ apeloval místopředseda ODS.

„To skoro citujete náš program,“ souhlasil s Vondrou Karel Havlíček. Podle něho je důležité, že energetický mix nebude jen zelený a že se v celé Evropě mění názor na jadernou energii. „Konečně nám začíná docházet, že nízkoemisní ekonomiku nelze postavit na energii bez jádra,“ dodal Karel Havlíček.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně
360°

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama

Domácí zpravodajství

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

reklama