CNN Prima News Rudá armáda

Rudá armáda

Výpis příspěvků ke štítku „Rudá armáda“

Vandalismus i povedený vtip. Češi za natření sochy rudoarmějce sklízí v zahraničí uznání

30. října 2022 20:36

Začátkem týdne neznámý pachatel poškodil sochu vojáka Rudé armády v Litoměřicích. Rudoarmějec byl potřísněn červenou barvou a nově se postavil na podstavec připomínající pračku. Není pochyb, že jde o narážku na běsnění ruské armády na Ukrajině. Okupanti kromě vraždění lidí v zemi často také rabují. Incident v Jiráskových sadech zaznamenala některá ukrajinská i další média. I když jde o vandalismus, Češi sklízejí pochvalu za specifický smysl pro humor a vynalézavost.

Солдат лежал на земле, командир застрелил его. Как россияне избавляются от своих раненых

18. května 2022 21:52

После истребления украинцев в Буче, Ирпене и Мариуполе в зарубежных СМИ также появилась информация о том, как русские обращались с собственными солдатами. После того, как украинская армия отвоевала значительную часть территории вокруг Киева и Харькова, это еще одно свидетельство того, на что способна российская армия. Журналист Владимир Золкин получил свидетельства пятерых российских солдат, которые рассказали, как агрессор поступал со своими ранеными.

Ležel na zemi, velitel ho zastřelil. Rusové prozradili, jak se zbavují vlastních raněných

17. května 2022 15:51

Po masakrech Ukrajinců v Buči, Irpini nebo Mariupolu se v zahraničních médiích objevily informace také o tom, jak Rusové nakládají s vlastními vojáky. Poté, co ukrajinská armáda znovu dobyla podstatnou část území kolem Kyjeva a Charkova, jde o další svědectví toho, čeho je ruská armáda schopna. Novinář Volodymyr Zolkin získal svědectví pěti ruských vojáků, kteří prozradili, jak agresor nakládá s vlastními raněnými.

Rozstřílené polské zámky u českých hranic. Jako by II. světová ještě neskončila

15. května 2022 06:29

Fasády zámků jsou tam pořád zjizvené dírami po ruských a německých kulkách anebo dělostřelecké munici. V jižním Polsku jako by ještě neskončila druhá světová válka, její stopy jsou patrné už kousek za česko-polskou hranicí. „Je to smutné, ještě jsme neopravili, co bylo zničeno v roce 1945, a u sousedů na Ukrajině už Rusové opět ničí celá města,“ stýská si starousedlík Gerhard Wieder u ruin zámku v polské obci Tworków. Kilometr od českých hranic.

Do dvou týdnů obsadíme Finsko, věřili si Sověti. Zimní válka připomínala boje na Ukrajině

7. května 2022 15:44

Zimní válka mezi Sovětským svazem a Finskem proběhla před více než 80 lety, přesto v ní lze pozorovat řadu paralel se současnou ruskou agresí na Ukrajině. Sověti plánovali dobýt Finsko do dvou týdnů a jediné, čeho se obávali, bylo, aby vojáci omylem nepřekročili švédské hranice. Velmi špatně vyzbrojené Finsko se však velmi efektivně bránilo a sovětskou Rudou armádu zesměšnilo.

Zeman: Rudá armáda znásilňující vojáky střílela. Duka je přítel, ale v názoru se lišíme

30. dubna 2022 20:52

V posledních dnech vyvolal kardinál a pražský arcibiskup Dominik Duka velkou nevoli svým komentářem, že i ruští vojáci znásilňující ženy na Ukrajině jsou vlastně oběťmi. K jeho slovům se v Partii Terezie Tománkové vyjádřil i prezident Miloš Zeman. Kardinál podle něj asi použil nešťastnou formulaci. Znásilnění podle hlavy státu nelze nijak ospravedlnit. Kromě toho Zeman připomněl, že Rudá armáda za druhé světové války některé své vojáky, kteří znásilňovali ženy, zastřelila.

Mertlík: Mašínové nejsou vrazi, to říkají jen Čecháčkové. Jejich útěk na Západ byl zázrak

8. března 2022 18:42

Josef Mašín ml. napsal spolu s bratrem Ctiradem a Milanem Paumerem jeden z nejfantastičtějších příběhů Studené války. V roce 1953 se přes NDR prostříleli na Západ, byť je nahánělo 20 tisíc policistů, pohraničníků a vojáků Rudé armády. Teď je Mašínovi přesně 90 let a jeho dávné činy stále jitří emoce. Zatímco někteří mu spílají do vrahů, publicista Vladimír Mertlík ho má za hrdinu. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětluje, že syn slavného protinacistického odbojáře se jen statečně postavil režimu vyznačujícímu se středověkou krutostí.