CNN Prima News Rudá armáda

Rudá armáda

Výpis příspěvků ke štítku „Rudá armáda“

Zemřel veterán druhé světové války Hrozný. Bojoval u Leningradu, po válce ho Sověti zatkli

Ve věku 100 let zemřel 6. ledna veterán druhé světové války Vladimír Hrozný, svá poslední léta prožil v Brně. O úmrtí informoval vedoucí Spolku vojenské historie Renata Dan Urbánek. Poslední rozloučení se bude konat v sobotu od 13:00 v obřadní síni Nostalgie v Modřicích u Brna. Podle odboru pro válečné veterány ministerstva obrany v současné době žije 82 veteránů z druhé světové války, uvedl mluvčí ministerstva Karel Čapek.

REPORTÁŽ: V Gottwaldově a Leninově ulici na Slovensku. Jak tam vidí Fica, mafiány a dějiny?

Ulici Vladimíra Iljiče Lenina nebo Klementa Gottwalda na mapě České republiky nenajdete. U východních sousedů je pořád mají. Jaké je Slovensko více než dva měsíce po vítězství Roberta Fica (Směr-SD) v parlamentních volbách? V době, kdy vláda ruší Úřad speciální prokuratury, který stíhal i korupci spjatou právě se stranou Směr? Reportér CNN Prima NEWS se ptal v ulici Rudé armády, ve Fučíkově, Leninově i Gottwaldově ve čtyřtisícové obci Šoporňa nedaleko Nitry. Tak trochu se tam zastavil čas v éře Husákovy normalizace.

Masomlýnek, který nepřežily statisíce lidí. U Kursku pukaly německé i sovětské pancíře

Přesně před 80 lety začala bitva, která nemá v dějinách obdoby. Zoufalá snaha nacistického Německa zvrátit druhou světovou válku na východní frontě skončila pro Třetí říši neúspěchem – i přesto, že na straně Rudé armády padlo u města Kursk výrazně více vojáků. Monumentální střet, kdy obě strany vyrukovaly s tou nejlepší válečnou technikou a dvoumilionovou lidskou masou, si vyžádal statisíce mrtvých. Krvavý výsledek ovšem definitivně zajistil iniciativu Sovětskému svazu a zpečetil osud Hitlerovy armády na východním bojišti.

Bití, znásilňování, smrt. Strahov sloužil jako lágr pro české Němce, umírali tam i kojenci

Rozlohou největší stadion na světě v Praze na Strahově zažil sokolské slety i spartakiády, koncerty kapel Rolling Stones i AC/DC, papežskou bohoslužbu, ale i velmi temné okamžiky. V květnu 1945 se napřed proměnil v internační tábor pro válečné zajatce, záhy pak i pro tisíce pražských německých civilistů. Mužů, žen, dětí i starců. „Znovu se zrodil temný středověk. I když se Němci v posledních letech hrozně provinili, musí snad i jiný národ jednat stejně?“ zapsala si na Strahově do svého tajného deníku internovaná Margarete Schellová z Prahy, tehdy jí bylo 34 let.

REPORTÁŽ: Vlajky se Stalinem, srpy i kladivy. Nesmrtelný pluk v Ostravě podpořil Rusko

Hovoří Moskva. Говорит Москва. Ostravskými Komenského sady zní znělka zahraničního vysílání sovětského rozhlasu a všude vlají rudé sovětské prapory se srpy a kladivy. Nad hlavami účastníků akce takzvaného Nesmrtelného pluku plápolá i prapor s portrétem masového vraha Josifa V. Stalina. „Připomínám si osvobození Československa,“ říká 20letý Jan Válek. Proč tedy mává i současnou zástavou Ruské federace? A jaký má názor na ruskou invazi na Ukrajinu? „Neberu to tak, že by Rusko napadlo Ukrajinu,“ odpovídá. Paradoxní je, že pochody Nesmrtelného pluku byly letos v Rusku zakázány, Putin se obával, že by účastníci mohli připomínat padlé ruské vojáky na Ukrajině.

Rusové se vrací k sovětskému způsobu boje: Střílí vlastní vojáky a zavírají je do vězení

Ruské síly ve válce začínají využívat metody, kterými byli v minulosti – při boji s nacisty – známi jejich sovětští předchůdci. Rusové na zteč proti Ukrajincům posílají jednotky s přísným zákazem se stáhnout. Při jeho porušení je druhá linie vojáků má dle rozkazu zastřelit. Tvrdě zacházeno je i s muži, kteří odmítají do boje vůbec vstoupit. Jsou zavíráni do vězení, kde je neváhají bít.

Vandalismus i povedený vtip. Češi za natření sochy rudoarmějce sklízí v zahraničí uznání

Začátkem týdne neznámý pachatel poškodil sochu vojáka Rudé armády v Litoměřicích. Rudoarmějec byl potřísněn červenou barvou a nově se postavil na podstavec připomínající pračku. Není pochyb, že jde o narážku na běsnění ruské armády na Ukrajině. Okupanti kromě vraždění lidí v zemi často také rabují. Incident v Jiráskových sadech zaznamenala některá ukrajinská i další média. I když jde o vandalismus, Češi sklízejí pochvalu za specifický smysl pro humor a vynalézavost.

Солдат лежал на земле, командир застрелил его. Как россияне избавляются от своих раненых

После истребления украинцев в Буче, Ирпене и Мариуполе в зарубежных СМИ также появилась информация о том, как русские обращались с собственными солдатами. После того, как украинская армия отвоевала значительную часть территории вокруг Киева и Харькова, это еще одно свидетельство того, на что способна российская армия. Журналист Владимир Золкин получил свидетельства пятерых российских солдат, которые рассказали, как агрессор поступал со своими ранеными.

Ležel na zemi, velitel ho zastřelil. Rusové prozradili, jak se zbavují vlastních raněných

Po masakrech Ukrajinců v Buči, Irpini nebo Mariupolu se v zahraničních médiích objevily informace také o tom, jak Rusové nakládají s vlastními vojáky. Poté, co ukrajinská armáda znovu dobyla podstatnou část území kolem Kyjeva a Charkova, jde o další svědectví toho, čeho je ruská armáda schopna. Novinář Volodymyr Zolkin získal svědectví pěti ruských vojáků, kteří prozradili, jak agresor nakládá s vlastními raněnými.