Špatná nálada, agrese či nechuť chodit mezi lidi. Jak přemoci podzimní depresi?
Rudá armáda
Výpis příspěvků ke štítku „Rudá armáda“
Momenty války: Likvidace okupanta ze tří metrů a sovětský voják stojící na zakrvácené pračce
Ruská invaze na Ukrajinu je bezpochyby nejkrvavějším konfliktem v Evropě od druhé světové války. Součástí ničivé agrese, která se naplno rozjela v únoru 2022, jsou i kuriózní, až bizarní situace. CNN Prima NEWS přináší čtvrtý díl třetí série Momentů války.
OBRAZEM: Sovětský kolos rozdrtil srdce Třetí říše. Berlín bránila i Hitlerova mládež, marně
Mlýnek na maso, který v závěru druhé světové války nešetřil nacisty, Sověty ani prosté německé civilisty. Bitva o Berlín se stala chmurným symbolem konce dosud největšího lidského konfliktu v moderních dějinách. Ačkoliv boj o srdce Třetí říše skončil na začátku května (a nacistická posádka formálně kapitulovala 8. května 1945), ve městě střelba ustala až o několik dní později. Třebaže Rudá armáda měla neoddiskutovatelnou početní převahu, zoufalá a zarputilá obrana Berlína způsobila Sovětům nemalé ztráty.
Chcu dožít tu stovku, přeje si 97letý veterán wehrmachtu aneb Tři válečné příběhy ze Slezska
Pořád pěstuje brambory, pórek i jahody. A v televizi sleduje válku na Ukrajině. „S Ruskem se bojuje těžko, já to zažil,“ říká veterán wehrmachtu Josef Bialas z Hlučína ve Slezsku. Do německé armády rukoval pár dnů po 17. narozeninách. „Narodil jsem se 1. června 1927, za chvilu mi bude 97, ale chcu dožit aspoň tu stovku,“ říká pro CNN Prima NEWS. Druhá světová válka v Evropě skončila 8. května 1945, před 79 lety. Muži z takzvaného Hlučínska mezi Ostravou a Opavou ji ale museli prožít v německých uniformách. V následujícím textu připomínáme tři válečné osudy právě z Hlučína.
Zemřel veterán druhé světové války Hrozný. Bojoval u Leningradu, po válce ho Sověti zatkli
Ve věku 100 let zemřel 6. ledna veterán druhé světové války Vladimír Hrozný, svá poslední léta prožil v Brně. O úmrtí informoval vedoucí Spolku vojenské historie Renata Dan Urbánek. Poslední rozloučení se bude konat v sobotu od 13:00 v obřadní síni Nostalgie v Modřicích u Brna. Podle odboru pro válečné veterány ministerstva obrany v současné době žije 82 veteránů z druhé světové války, uvedl mluvčí ministerstva Karel Čapek.
REPORTÁŽ: V Gottwaldově a Leninově ulici na Slovensku. Jak tam vidí Fica, mafiány a dějiny?
Ulici Vladimíra Iljiče Lenina nebo Klementa Gottwalda na mapě České republiky nenajdete. U východních sousedů je pořád mají. Jaké je Slovensko více než dva měsíce po vítězství Roberta Fica (Směr-SD) v parlamentních volbách? V době, kdy vláda ruší Úřad speciální prokuratury, který stíhal i korupci spjatou právě se stranou Směr? Reportér CNN Prima NEWS se ptal v ulici Rudé armády, ve Fučíkově, Leninově i Gottwaldově ve čtyřtisícové obci Šoporňa nedaleko Nitry. Tak trochu se tam zastavil čas v éře Husákovy normalizace.
Masomlýnek, který nepřežily statisíce lidí. U Kursku pukaly německé i sovětské pancíře
Přesně před 80 lety začala bitva, která nemá v dějinách obdoby. Zoufalá snaha nacistického Německa zvrátit druhou světovou válku na východní frontě skončila pro Třetí říši neúspěchem – i přesto, že na straně Rudé armády padlo u města Kursk výrazně více vojáků. Monumentální střet, kdy obě strany vyrukovaly s tou nejlepší válečnou technikou a dvoumilionovou lidskou masou, si vyžádal statisíce mrtvých. Krvavý výsledek ovšem definitivně zajistil iniciativu Sovětskému svazu a zpečetil osud Hitlerovy armády na východním bojišti.
Bití, znásilňování, smrt. Strahov sloužil jako lágr pro české Němce, umírali tam i kojenci
Rozlohou největší stadion na světě v Praze na Strahově zažil sokolské slety i spartakiády, koncerty kapel Rolling Stones i AC/DC, papežskou bohoslužbu, ale i velmi temné okamžiky. V květnu 1945 se napřed proměnil v internační tábor pro válečné zajatce, záhy pak i pro tisíce pražských německých civilistů. Mužů, žen, dětí i starců. „Znovu se zrodil temný středověk. I když se Němci v posledních letech hrozně provinili, musí snad i jiný národ jednat stejně?“ zapsala si na Strahově do svého tajného deníku internovaná Margarete Schellová z Prahy, tehdy jí bylo 34 let.
REPORTÁŽ: Vlajky se Stalinem, srpy i kladivy. Nesmrtelný pluk v Ostravě podpořil Rusko
Hovoří Moskva. Говорит Москва. Ostravskými Komenského sady zní znělka zahraničního vysílání sovětského rozhlasu a všude vlají rudé sovětské prapory se srpy a kladivy. Nad hlavami účastníků akce takzvaného Nesmrtelného pluku plápolá i prapor s portrétem masového vraha Josifa V. Stalina. „Připomínám si osvobození Československa,“ říká 20letý Jan Válek. Proč tedy mává i současnou zástavou Ruské federace? A jaký má názor na ruskou invazi na Ukrajinu? „Neberu to tak, že by Rusko napadlo Ukrajinu,“ odpovídá. Paradoxní je, že pochody Nesmrtelného pluku byly letos v Rusku zakázány, Putin se obával, že by účastníci mohli připomínat padlé ruské vojáky na Ukrajině.
KOMENTÁŘ: Rudoarmějci při osvobozování Československa také znásilňovali. Tečka
„Generace tehdejších sovětských vojáků nenese odpovědnost za to, čím je dnešní Rusko,“ prohlásil v Den vítězství na pražském Vítkově prezident Petr Pavel. Nemůže. To ovšem neznamená, že rudoarmějci při osvobozování Československa občas nepáchali zločiny podobné těm, které mají na svědomí dnešní ruské jednotky na Ukrajině.
Rusové se vrací k sovětskému způsobu boje: Střílí vlastní vojáky a zavírají je do vězení
Ruské síly ve válce začínají využívat metody, kterými byli v minulosti – při boji s nacisty – známi jejich sovětští předchůdci. Rusové na zteč proti Ukrajincům posílají jednotky s přísným zákazem se stáhnout. Při jeho porušení je druhá linie vojáků má dle rozkazu zastřelit. Tvrdě zacházeno je i s muži, kteří odmítají do boje vůbec vstoupit. Jsou zavíráni do vězení, kde je neváhají bít.
Záběry z boje: Ukrajinský obrněnec se topil v bahně. Rasputica ztěžuje postup vojsk
Na ukrajinských bojištích momentálně panují extrémní podmínky. Dokazuje to video, které na Twitteru sdílelo ukrajinské ministerstvo obrany. Na záběrech je vidět bojové vozidlo, které se jen stěží brodí tekutým bahnem, kterému Ukrajinci říkají rasputica.
Vandalismus i povedený vtip. Češi za natření sochy rudoarmějce sklízí v zahraničí uznání
Začátkem týdne neznámý pachatel poškodil sochu vojáka Rudé armády v Litoměřicích. Rudoarmějec byl potřísněn červenou barvou a nově se postavil na podstavec připomínající pračku. Není pochyb, že jde o narážku na běsnění ruské armády na Ukrajině. Okupanti kromě vraždění lidí v zemi často také rabují. Incident v Jiráskových sadech zaznamenala některá ukrajinská i další média. I když jde o vandalismus, Češi sklízejí pochvalu za specifický smysl pro humor a vynalézavost.