Pokud by Česko mělo z ekonomických důvodů uvažovat o rušení některých státních svátků, nabízí se například Svátek práce. Myslí si to předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Čeští politici ale preferují jinou cestu k naplnění státní kasy. Například pirátská europoslankyně Markéta Gregorová navrhuje tu skrz legalizaci konopí.
Česko by se při hledání úspor mohlo inspirovat v Dánsku, kde nově volnem neslaví „Velký den modliteb“, aby získali dle svých propočtů v přepočtu asi deset miliard českých korun. Peníze mají generovat lidé tak, že půjdou o jeden den za rok navíc do práce. Severská země chce prostředky využít k dosažení závazku NATO dávat na obranu dvě procenta HDP, upozorňuje například Deutsche welle nebo BBC.
V případě následování Českem by se mohl zrušit například Svátek práce. „Dánský přístup je jistě zajímavý. Podobný návrh u nás na stole není, ale v našich podmínkách by za úvahu mohlo stát oslavit Svátek práce příznačně právě prací. Je-li nějaký ze svátků přežitý, tak je to podle mě právě tento,“ sdělila Pekarová CNN Prima NEWS.
ČTĚTE TAKÉ: Zrušme dva státní svátky a bude na důchody. Ušetříme tím miliardy jako Dáni, počítají experti
Válek chce zavést poplatky za urgentní příjem. Řada lidí tam chodí zbytečně, říká ministr
Lidé podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) zneužívají urgentní příjmy nemocnic. Chce proto zavést regulační poplatky, řekl Mladé frontě Dnes (MfD). Poplatek by mohli hradit například pacienti, kteří nejdou nejprve k praktickému lékaři, ale rovnou do zdravotnického zařízení. Konkrétní návrhy ministr očekává od Národní ekonomické rady vlády (NERV).
Vládní poslanci by však stav kasy raději udržovali jinak. „Aktuálně hledáme různé možnosti úspor na výdajové stránce státního rozpočtu, ale také dalších příjmů, bez nichž nebude možno státní rozpočet stabilizovat. Zatím jsme však možnost zrušení některého státního svátku nezvažovali. Jakkoliv je vyšší pravděpodobnost, že státní svátek dopadne na pracovní den spíše než na víkend, my musíme najít jistější a systematičtější řešení,“ popsal pro CNN Prima NEWS lidovecký poslanec Michael Kohajda.
Silně proti jsou například Piráti. Podle europoslankyně Markéty Gregorové nelze Česko s Dánskem srovnávat. „V Dánsku mají téměř nejlepší work-life balance na světě, mohou si flexibilně volit začátek pracovní doby, mají vice home-office, nepracují přesčasy a jsou obecně velmi spokojení. V takovém nastavení je jistě možné vzít někomu den volna. V Česku jsme však v tomto extrémně pozadu, a brát lidem den volna, kterým státní svátek je, považuji za nesmysl. Pokud máme někde hledat finanční prostředky, můžeme například začít legalizací konopí, které by na licencích a spotřební dani přineslo kolem čtyř miliard,“ vysvětlila pro CNN Prima NEWS.
Podobně to vidí také její kolegové. „Osobně se nedomnívám, že bychom rušením svátků měli trestat občany za neschopnost předchozích vlád, které nás zbytečně zadlužovaly. Státnímu rozpočtu by to nijak dramaticky nepomohlo,“ sdělil pro CNN Prima NEWS Marcel Kolaja. Jako nesmysl to přijde také dalšímu pirátskému europoslanci Mikuláši Peksovi. „Přijde mi jako špatný nápad přepočítávat státní svátky na peníze,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.
Zaplatilo by to valorizaci důchodů
Pokud by Česko po vzoru Dánska zrušilo dva svátky, mělo by teoreticky dostatek financí na červnovou mimořádnou valorizací důchodů, kterou chce omezovat. „Zrušení jednoho svátku by české ekonomice přineslo 0,25 až 0,4 procenta HDP navíc. Zrušení dvou svátků by tak letos zvýšilo výkon celé ekonomiky nejpravděpodobněji o zhruba 48 miliard korun. Veřejné kase by tak přineslo přibližně 18 miliard korun. To zhruba odpovídá ‚výnosu‘ veřejné kasy ze snížení červnové mimořádné valorizace,“ sdělil CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda.
Pokud by se nakonec vláda vydala dánskou cestou a chtěla by jeden ze svátků z ekonomických důvodů zrušit, který by to podle vás měl být? Hlasovat o tom můžete v naší anketě: