Rušit státní podporu u stavebního spoření? Nesmysl, zuří Nacher a představil svoje řešení

Poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher

ZPRÁVY PLUS - 16.8. v 09:30

Vláda uvažuje o zrušení státního příspěvku u stavebního spoření. Ušetřila by tím zhruba čtyři miliardy korun ročně. Důvodem je fakt, že lidé ve skutečnosti částku ušetřenou na bydlení ke stavbě či renovaci domova mnohdy nevyužijí. S tímto krokem však nesouhlasí Patrik Nacher, lídr hnutí ANO pro zářijové komunální volby. Ve vysílání CNN Prima NEWS navrhl vlastní řešení.

„Zrušit tuto státní podporu je nesmysl. Podráží se tím důvěra ve finanční produkt, kterému lidé věří a jenž má jasné podmínky a kritéria. Je jasně dané, na jaké jedno rodné číslo je sjednané, a stát tak nemůže vydat ani o korunu navíc,“ vzkázal Nacher, který je zásadně proti rušení státního příspěvku.

Proto navrhuje jiné řešení. „Pojďme si říci, že by se státní příspěvek vázal na použití pro stavební účely, rekonstrukce, renovace či úvěry ke koupi nemovitosti. Pokud by se takto vázal, tak bych byl pro to, aby se příspěvek ještě zvýšil. Pro státní rozpočet by se nic nezměnilo, ale bylo by to konstruktivně navázáno na výdaje spojené s bydlením. O tom jsem ochoten se bavit, má to logiku,“ pokračoval.

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) je toho názoru, že příspěvek na stavební spoření, jak je dnes nastavený, nemá ekonomicky smysl. „Pojďme se bavit o parametrech a nastavení. Dokážu si představit diskuzi o tom, jak výrazně pomoci rodinám k dostupnému bydlení. To je otázka, která nás bude čekat,“ vzkázal.

Lidé mají ve spoření důvěru

Přesto si Nacher stojí za svým. „Já bych příspěvek nerušil, byť je pravda, že plyne automaticky bez ohledu na to, na co jsou peníze vydané. Původní myšlenka, aby se lidé starali o své bydlení a zvelebovali ho, z toho již vypadla. Přesto jsem proti tomu, abychom rušili finanční produkt, který lidé znají a důvěřují mu,“ podotkl.

Pokračoval s tím, že by se například lidem do 35 let, kteří si šetří, příspěvek ještě zvýšil. „Objem peněz zůstane stejný, pouze by se příspěvek zacílil skutečně na bydlení pro ty, kteří nemají nastřádané peníze na akontaci u hypoték,“ podotkl. Složitější by však bylo ověřovat, zda lidé peníze ze svého spoření skutečně využili na výdaje spojené s bydlením.

„Nerušme celé stavební spoření. Lidem trvalo, než mu začali věřit. Může zde být debata o tom změnit některé prvky, ale ne, že to zrušíme a vybudujeme něco od znova. Pojďme to udělat jako modernizaci produktu, nikoliv jako úsporu do státního rozpočtu,“ dodal Nacher.

Zdechovský souhlasil s možností záruky mladým, aby nemuseli ručit například až 50procentní hodnotou zažádaných hypoték. „Mohli bychom najít jiný systém, jak mladé podpořit, aby si kupovali a rekonstruovali bydlení. Nabízí se státní záruka, která funguje v Rakousku a jiných zemích. Dalším způsobem je, abychom spojili otázku vlastního bydlení se sociálními, městskými a obecními domy,“ uzavřel.

Tagy: