Ruská ekonomika už se hroutí. Banky ve Vladivostoku chtějí za dolar třikrát víc než v pátek

Rusové na Dálném východě se začínají probouzet do kalného pondělního rána. Začala totiž hospodářská katastrofa, kterou naposledy zažili jejich pradědové. Naplňují se scénáře předpovídané experty poté, co se západní svět rozhodl odstřihnout vybrané ruské banky od platebního systému SWIFT a zmrazit aktiva ruské centrální banky.

Zatímco v pátek byl oficiální kurs ruské měny vůči té americké kolem 85 rublů za dolar, o pouhé tři dny později je všechno jinak. Kdokoli chce v některé z vladivostockých bank koupit americký dolar, bude si muset připravit trojcifernou částku. Kurzy v tamních bankovních domech se krátce po půlnoci středoevropského času pohybovaly od 120 do 250 rublů za dolar.

Kdo by naopak chtěl dolar bance prodat a vyměnit na rubly, dostal by za jeden „greenback“ jen 70 až 90 rublů. Tak velký rozptyl mezi prodejním a nákupním kursem nebývá obvyklý. Ani rozdíly mezi jednotlivými bankami. Trh zatím zjevně tápe a nemá ponětí, jaká je férová cena rublu, který se ocitl pod tlakem mezinárodních sankcí.

Hrozí hyperinflace

„Předpokládám, že se kurs rublu vůči dolaru, euru a dalším významným měnám začne stabilizovat, jakmile otevřou první burzy v Asii. Stabilizací myslím nalezení nové rovnovážné úrovně. Že cena dolaru vyjádřená v rublech bude trojciferná, je prakticky jistota,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické.

Podle ní to bude pro obyčejné Rusy obrovské překvapení. „Ten, kdo je odkázán jen na státní média, tak vůbec netuší, co se na něho řítí, a bude koukat,“ dodala Hedija s tím, že to je teprve začátek. „Tak dramatické oslabení rublu povede dříve či později k rapidnímu růstu cen. Inflace bude jistě dvouciferná, nedivila bych se ani, pokud by se brzy vyhoupla na stovky procent,“ řekla dále ekonomka.

Záležet totiž bude na reakci ruské centrální banky Bank of Russia. Ta může přijít s dramatickým růstem úrokových sazeb, což povede k odsávání peněz z ekonomiky. Jenže tvrdá protiinflační politika má své náklady. „Skokové zdražení peněz utlumí investice i spotřebu domácností. Hospodářský propad bude v zásadě nevyhnutelný. Můžeme jen odhadovat, zda to bude o jednotky či desítky procent a jak rychle k němu dojde,“ uvedla Veronika Hedija.

Rubl je mrtvá měna

Vyloučen není ani takzvaný run na banky. To znamená, že lidé v panice začnou vybírat své úspory z bankovních účtů. Jenže žádná banka nemá veškeré bezhotovostní zůstatky kryty ze sta procent bankovkami a mincemi, tudíž nebudou moci hotovost vyplatit všem. Řešením je pak omezení výběrů z účtů, jako jsme tomu byli svědky před téměř sedmi lety, kdy Řecku hrozil státní bankrot.

„Platí, že rubl je mrtvá měna,“ uvedla pro CNN Prima NEWS hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Naráží právě na to, že aktiva centrální banky budou zmrazena, a to včetně dolarových rezerv, s nimiž nebude moci nijak disponovat. Rezervy cizích měn totiž centrální banky nedrží v hotovosti, ale mají je někde investovány. Ať už na účtech jiných centrálních bank, v akciích nebo dluhopisech.

Jedinou ruskou zbraní, jak pád rublu mírnit a nějakou dobu financovat chod ruské ekonomiky, jsou zlaté rezervy. „Mají třetinu rezerv ve zlatě, to je třikrát více než v roce 2014,“ uvedla Helena Horská. Ruská centrální banka má v devizových rezervách kolem 643 miliard dolarů. Třetina, kterou drží ve zlatě, tedy odpovídá sumě kolem 214 miliard, což by vystačilo k financování téměř ročního objemu ruského dovozu.

Zlato, chceš zlato?

Jenže platit ve zlatě není jen tak. Jelikož Rusko bude odstřiženo od bezhotovostního okolního světa, muselo by zlaté rezervy převážet fyzicky nebo by se muselo s nějakým státem domluvit, že zlato bude akceptovat v jakési formě zástavy. „Rusku by musel někdo uvěřit, že mu zlato případně skutečně vydá,“ vysvětlila Veronika Hedija.

Pád rublu i ruské ekonomiky už během víkendu předpovídal také hlavní ekonom platební instituce Roger Dominik Stroukal. Ten rovněž viděl malý prostor pro odvrácení totální katastrofy během neděle. Tedy krátce poté, co západ zmáčkl pomyslné „jaderné finanční tlačítko“. „Trhy se otevřou v pondělí. To dává Putinovi přesně den na vyjednávání, aby ten pád (rublu, pozn. red.) zmírnil. Jinak tohle + SWIFT + dřívější americké sankce… Rusko by se dostalo na úroveň Severní Koreje,“ napsal Stroukal na Twitter.

Narážel tím na režim Kim Čong-una, který je v současné době nejizolovanější ekonomikou světa a jako taková patří rovněž k těm vůbec nejchudším na světě. Země s více než 25 miliony obyvatel má hrubý domácí produkt v objemu 28,5 miliardy dolarů, To je přibližně desetkrát méně než hrubý domácí produkt České republiky. Hrubý domácí produkt na osobu v přepočtu podle parity kupní síly (po zohlednění vlivu cenové hladiny) dosahuje v KLDR kolem 1700 dolarů, tentýž ukazatel v Česku převyšuje 35 tisíc dolarů. Jenže, jak je vidět, okno pro vyjednávání o příměří na Ukrajině nebylo ze strany Vladimira Putina otevřeno.

Tagy:

Hlavní zprávy

Českem se prohnalo ničivé derecho. Meteorologové popsali neobvyklý jev
Počasí

Českem se prohnalo ničivé derecho. Meteorologové popsali neobvyklý jev

Silná bouřka, která se v pátek večer prohnala republikou, byla podle předběžného vyhodnocení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) přinejmenším slabé derecho. Tímto výrazem označují meteorologové větrnou bouři způsobující škody a rychle postupující v pásu o délce alespoň 400 kilometrů. Nejsilnější poryv zaznamenala stanice Plzeň-Mikulka, kde foukalo rychlostí zhruba 125 kilometrů v hodině.

Těžké zápasy přicházejí. Co Čech, to trenér! se zpěvákem Davidem a trenérem Jandačem
Sledujte v TV

Těžké zápasy přicházejí. Co Čech, to trenér! se zpěvákem Davidem a trenérem Jandačem

 • Aktualizováno
 • Pomalu začíná jít do tuhého. Českou hokejovou reprezentaci čekají ve skupině mistrovství světa poslední dva zápasy, navíc s těžkými soupeři. V duelech se Spojenými státy a Finskem stačí získat jediný bod a národní tým bude mít jistotu čtvrtfinále. Je tu opět pořad Co Čech, to trenér!, do kterého tentokrát dorazí bývalý trenér tuzemského výběru Josef Jandač i zpěvák Michal David. Sledovat ho můžete od 13:25 na CNN Prima NEWS.

  Infobox

  Válka na Ukrajině

  sledujeme živě
  13:14

  Nálet na ukrajinskou ves Desna z minulého týdne si vyžádal 87 životů, oznámil Zelenskyj

  13:00

  Ruské síly vypálily rakety na Žytomyrskou oblast

  12:46

  Ukrajina slaví Den ukrajinského námořnictva

  12:29

  Zelenskyj: Válka na Ukrajině rozhodne, zda světu vládne hrubá síla

  V Olomouci přepadl hernu a obsluhu střelil do hlavy. Skončil ve vazbě, žena bojuje o život

  Soud poslal do vazby dvaasedmdesátiletého recidivistu, který v pátek večer přepadl hernu v Olomouci a její pracovnici střelil pistolí do hlavy. Sedmapadesátiletá žena leží v nemocnici a její stav je kritický. Pachatele, který 48 let svého života strávil za mřížemi, zadrželi kriminalisté tři hodiny po přepadení herny na nedalekém vlakovém nádraží. Senior byl obviněn z vraždy ve stadiu pokusu. U soudu mu hrozí 15 až 20 let vězení či výjimečný trest. Novinářům to řekl vedoucí odboru obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování krajského ředitelství Jan Lisický.

  BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

  Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

  Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu

  Aktualizováno

  Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření podpory Tchaj-wanu z posledních desetiletí. Peking podle očekávání Bidenova slova ostře kritizoval a zdůraznil, že americký prezident nemá „podceňovat jeho odhodlání“.

  KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

  Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

  Domácí zpravodajství

  Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

  Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

  Ukrajinské vědkyně v Česku řeší bioodpady i dopady covidu, říká profesor Konvalinka

  Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.