Byl jedním z těch ruských sportovců, kteří přiznali, že se na Ukrajině děje něco špatného, ale k tomu hned dodal, že nechápe, proč by právě on a jeho kolegové měli za válku pykat. „Politika a sport by se neměly míchat dohromady,“ řekl fotbalista Arťom Dzjuba. Teď však během konfliktu odmítl reprezentovat svoji zem. I když reprezentovat je silné slovo, protože národní tým Ruska má na mezinárodní scéně skrze sankce utrum a sehraje pouze utkání s krajany do 21 let.
Dzjuba měl být tím hlavním mužem, který Rusko dotáhne na mistrovství světa v Kataru. Podle původních plánů ho příští týden mělo čekat první kolo baráže o světový šampionát s Polskem, jenže poté, co začaly na Ukrajinu dopadat bomby a rakety armády Vladimira Putina, fotbalové organizace UEFA i FIFA vyloučily reprezentace největšího státu světa z mezinárodních soutěží, tedy i oné baráže.
Nejslavnější člen a kapitán reprezentace – působící v Zenitu Petrohrad – dostal stejně jako jiné ruské hvězdy i tak pozvánku na sraz. Rusko sice nečeká souboj s Polskem, ale trenér Valerij Karpin svolává své muže pro tréninkový kemp a přátelský vnitrostátní duel s reprezentací do 21 let. Dzjuba však nominaci odmítl.
Z prodavače gumových kachniček oligarchou. Jak se Abramovič dostal na vrchol?
Jeho jméno bylo ve světě známé především díky fotbalovému prostředí. Proto lze sportovní terminologií říct, že ruský oligarcha a majitel Chelsea Roman Abramovič zažívá temné období. Něco jako vážné zranění kolene, ze kterého možná není návratu. Vazby na Vladimira Putina spolu s válkou na Ukrajině mu udělaly čáru přes rozpočet. Podívejte se, jak magnát vystoupal na vrchol, ze kterého nyní padá.
„Vzhledem ke složité situaci na Ukrajině, kde má mnoho příbuzných, se omluvil a požádal, abych ho na tento tréninkový kemp nepovolal,“ komentoval Karpin. Jeho sdělení zavánělo tím, že forvard odmítl pozvánku kvůli politickým důvodům – že válku přece jen rezolutně odmítá. Samotnému Dzjubovi se vyjádření kouče nelíbilo, a tak posléze řekl: „Není v tom politika, jde o rodinnou záležitost, ale nechci to dál upřesnit. Došlo k nedorozumění.“
Na začátku března Dzjuba odrážel útoky ukrajinských fotbalistů působících v Anglii. Nedokázali se smířit s tím, že hlavní tvář ruské reprezentace – a další persony tamního fotbalu – válku mlčky přehlíží. Andrej Jarmolenko z West Hamu se prostřednictvím videovzkazu tázal: „Mám otázku na ruské reprezentanty: Hoši, proč jen sedíte jako idioti a nic neříkáte?“
A lednová posila Evertonu z Dynama Kyjev Vitalij Mykolenko směřovala svoji zlost konkrétně na Dzjubu. „Zatímco zůstáváš mlčící d*vkou jako tvoji debilní spoluhráči, mírumilovní civilisté jsou na Ukrajině zabíjeni,“ podotkl mladý bek.
MS ve fotbale 2022
Dzjuba posléze reagoval na sociálních sítích příspěvkem, ve kterém prezentoval lítost nad tím, co se odehrává na Ukrajině, ale zároveň si postěžoval na vylučování ruských sportovců ze soutěží.
„Válka je děsivá. Ale jsem šokován lidskou agresí a nenávistí. Jsem proti diskriminaci na základě národnosti. Jsem hrdý na to, že jsem Rus. A nechápu, proč musí sportovci trpět,“ napsal 33letý útočník. „A některým kolegům, kteří sedí na zadku ve svých sídlech v Anglii a říkají ošklivé věci, bych vzkázal: To nás nemůže urazit.“
Ruská fotbalová asociace se proti verdiktu vrcholných fotbalových orgánů odvolala k Mezinárodní sportovní arbitráži v Lausanne. Pozitivní reakci však zatím neslyšela a ani nelze čekat, že by v blízké budoucnosti přišla.