Ruské ministerstvo vnitra ve čtvrtek podle agentury TASS oznámilo, že zahájilo prověřování v souvislosti s hospitalizací Alexeje Navalného. V západních zemích panuje podezření, že hlavní kritik ruského prezidenta Vladimira Putina byl otráven, a tamní politici proto tlačí na Moskvu, aby okolnosti incidentu vyšetřila. Podle německého ministra zahraničí Heika Maase se Moskva musí očistit z obvinění.
Kreml ale doposud možnost otravy nepřipouští. Navalnyj byl o víkendu převezen z Ruska na berlínskou kliniku Charité, kde laboratorní testy zjistily známky otravy. Konkrétní látka, která intoxikaci způsobila, zatím ale není známa. Ruští lékaři v omské nemocnici předtím otravu vyloučili s tím, že v krvi ani v moči nenašli stopy žádných toxinů.
Analýza: Navalnyj není ruský Havel. Obhajuje anexi Krymu a uráží Gruzínce
Něco mezi Neem z Matrixu a Putinem Světlé strany Síly. Opoziční předák Alexej Navalnyj bojuje s Kremlem a kontroverzemi, které budí u ruské liberální opozice. Na osobnost v posledních dnech hodně skloňovaného politika se ve své analýze zaměřil spolupracovník CNN Prima NEWS v Moskvě Jiří Just.
Tisková služba ruského ministerstva vnitra ve čtvrtek agentuře TASS sdělila, že vyšetřovatelé Sibiřského federálního okruhu provádějí na pokyn prokuratury předběžné prověřování v souvislosti s hospitalizací Navalného 20. srpna. Prokuratura přitom tvrdí, že pokyn dala hned v den této události.
Podle sdělení ruských úřadů bylo zabaveno více než 100 předmětů, které mohou mít důkazní hodnotu. Byly také analyzovány videozáznamy z bezpečnostních kamer. „Probíhá více než 20 různých kriminalistických expertíz (forenzní, biologická, fyzikální a chemická). V tuto chvíli nebyly nalezeny žádné látky se silným účinkem ani narkotika,“ citoval TASS z poskytnuté informace. Klinika Charité ale v pondělí oznámila, že laboratorní nálezy nasvědčují intoxikaci látkou ze skupiny inhibitorů cholinesterázy.
Maas: Pro Moskvu by bylo nejlepší připojit se k vyšetřování
Německý ministr zahraničí Heiko Maas ve čtvrtek před začátkem dvoudenního neformálního zasedání ministrů zahraničních věcí zemí Evropské unie znovu vyzval Moskvu, aby spolupracovala na vyšetřování.
„Očekáváme, že se Rusko připojí ke snaze objasnit to, co se stalo. V tuto chvíli to ale nevypadá, že by tak činilo,“ řekl Mass televizi ZDF. „My, unijní ministři zahraničí, o tom dnes budeme debatovat, protože pro Moskvu by bylo nejlepší připojit se k vyšetřování, jinak otázka zůstane otevřená a EU bude muset jednat o tom, jak dále postupovat,“ dodal.
Při příchodu na jednání ministrů Maas dodal: „Pokud se tak nestane, nebude pro Moskvu možné očistit se z obvinění, která tady jsou. Zůstanou domněnky a spekulace, které zcela jistě nijak nezlepší vztahy mezi Ruskem a Německem, ale i EU a Ruskem, naopak je ještě více zatíží.“