Mezinárodní olympijský výbor se stále nerozhodl, zda příští rok umožní ruským sportovcům účast na olympijských hrách v Paříži. A tak se země snaží protrhnout izolaci, ve které se ocitla kvůli pokračující vojenské agresi na Ukrajině, jinak. Na podzim 2024 Rusko plánuje uspořádat vlastní sportovní akci, podobnou právě olympiádě. Její rozpočet činí stovky milionů dolarů, které mají přilákat největší hvězdy sportu z ciziny.
„Teď si vás koupím. Všecky.“ Známou hláškou filmového hrdiny v podání Bolka Polívky mohl reagovat Vladimir Putin, když zadával organizaci megalomanského sportovního turnaje. Ruský prezident totiž nedávno vystoupil s tvrdou kritikou Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který obvinil z národní diskriminace. Zároveň podepsal nařízení o uspořádání mezinárodní akce s názvem Celosvětové hry přátelství.
ČTĚTE VÍCE: Tragédie na Ukrajině: Nečekaný ruský útok usmrtil přes 20 vojáků. Pomstíme se, zní vzkaz z ČR
Už jsou známé některé detaily. Hry přátelství proběhnou hned ve dvou městech – Moskvě a Jekatěrinburgu od 15. do 29. září. Tento termín není zvolen náhodně. O měsíc dříve v Paříži finišuje olympiáda, a tak ruští pořadatelé doufají, že světová sportovní elita po krátkém odpočinku zamíří k nim.
Největším lákadlem pro sportovní hvězdy mají být finanční odměny. Místopředseda ruské vlády Dmitrij Černyšenko prohlásil, že na prémie pro medailisty bude vyhrazeno 4,6 miliardy rublů (v přepočtu kolem 46 milionů dolarů, resp. přes miliardu korun).
Všichni vědí, jak jsme pohostinní, láká organizátor
Podle jakého klíče budou rozděleny, ještě není určeno. Předpokládá se, že držitel zlaté medaile by mohl dostat 100 tisíc dolarů. Za stříbrnou medaili bude zaplaceno 75 tisíc dolarů, za bronzovou 55 tisíc. Pořadatelé věří, že výše prémií ovlivní rozhodnutí zahraničních hvězd, zda jet do Ruska. Nabízejí totiž mnohem víc, než sportovci dostávají na soutěžích během sezony.
Například vítěz etapy Světového poháru ve sportovní gymnastice spolu se zlatou medailí většinou obdrží šek zhruba na 1 100 dolarů. A odměnou pro triumfátora prestižního finále Diamantové ligy v atletice má být částka 30 tisíc dolarů. V porovnání s konkurencí je ruská strana mnohem štědřejší.
„Můžeme nabídnout sportovcům velice zajímavé podmínky. Věřím, že kvůli tomu k nám přijedou opravdové hvězdy. Navíc všichni v cizině vědí, jak pohostinní jsou Rusové. Uspořádáme turnaj světové třídy,“ slibuje podle agentury RIA Novosti ředitel organizačního výboru Her přátelství Alexej Sorokin.
Nalákat zahraniční účastníky má také soutěžní program. Zatím jde celkově o 30 sportů: 20 olympijských a 10 neolympijských. K první kategorii patří například, basketbal, box, zápas, tenis nebo plavání. K druhé plážový fotbal, šachy, skateboarding nebo akrobatický rock and roll. Ovšem program her ještě může být rozšířen a upraven.
Stejně tak definitivně není určen počet plánovaných účastníků. Místopředseda ruské vlády Černyšenko předpokládá, že na nový turnaj dorazí zhruba 5,5 tisíce sportovců, informovala agentura RIA Novosti. Prezident Mezinárodní boxerské asociace (IBA) Umar Kremlev má mnohem smělejší plány a zmiňuje 10 tisíc závodníků. Toto číslo už by bylo srovnatelné s pařížskou olympiádou.
Přátelství je víc než Družba?
Nápad uspořádat vlastní sportovní megaakci zároveň s olympiádou, potažmo místo ní, není nový. Poprvé s touto myšlenkou se vytasil ještě SSSR v roce 1984. Po bojkotu olympijských her v Los Angeles dospěli sovětští funkcionáři k závěru, že je potřeba vymyslet náhradu. Tak se narodil mezinárodní turnaj s příznačným názvem Družba.
Závody probíhaly během celého roku v různých socialistických zemích včetně tehdejšího Československa. Hlavní část Družby 84 se ale konala v srpnu v Moskvě. Do různých soutěží se zapojili zástupci celkem 49 států, krom jiných USA, Británie a Francie. ČSSR také vyslala početnou reprezentaci, která nakonec získala 48 medailí včetně dvou zlatých.
Pořádající strana věří, že Hry přátelství dokonce někdejší Družbu trumfnou. Podle ruského ministra sportu Olega Matycina budou přihlášky rozeslány do všech členských států OSN – včetně západních zemí a dokonce i Ukrajiny. „Jsme připraveni zajistit bezpečnost a stejná soutěžní práva všem sportovcům bez rozdílu,“ prohlásil podle RIA Novosti hrdě funkcionář.
Otázka financování megalomanské akce ministra sportu podle všeho netrápí. Právě v těchto dnech byl v Rusku zveřejněn návrh státního rozpočtu pro rok 2024. V něm se počítá s prudkým snížením nákladů na školství, zdravotnictví, ochranu životního prostředí a boj proti nezaměstnanosti. Naopak, výdaje na obranu, mezinárodní propagandu a právě sport až několikanásobně porostou.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Je ruská společnost rasistická? Podívejte se na video.