reklama

Rusko zůstane klíčovým dodavatelem plynu dalších 30 let, varoval Zahradil

Rusko zůstane minimálně 20 až 30 let jedním z klíčových dodavatelů zemního plynu a je zapotřebí se podle toho chovat. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl europoslanec Jan Zahradil (ODS). Jeho kolegyně z Evropského parlamentu Markéta Gregorová (Piráti) dodala, že se nesmíme nechat Ruskem vydírat.

reklama

„Je třeba se smířit s tím, že Rusko, pokud jde o zemní plyn, zůstane minimálně 20 nebo 30 let jedním z klíčových dodavatelů. Podíl Ruska na dodávkách plynu do Evropy může podle odhadů vyrůst na 40 procent. Je zapotřebí se podle toho chovat, snažit se s Ruskem dohodnout, ale nevydat se mu úplně všanc –⁠ nedovolit, aby se zemní plyn stal politickou zbraní Ruska vůči Evropě,“ zdůraznil Zahradil.

Gregorová uvedla, že Rusko dlouhodobě využívá suroviny jako nástroj své zahraniční politiky, tedy i jako formu nátlaku. „Je namístě řešit jiné varianty, diverzifikovat zdroje a nenechat se Ruskem vydírat. Plynovod Nord Stream 2 zvýší nejen politickou, ale i ekonomickou závislost na Rusku. Nyní je otázkou postoj Německa. Vláda Angely Merkelové doposud Nord Stream 2 hájila, ale je otázka, jak se k tomu postaví nová vláda a zda to nepřehodnotí,“ sdělila europoslankyně. Nord Stream 2 je nový plynovod, který vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa a zcela se vyhýbá zemím východní Evropy.

„Dohoda mezi Německem a Ruskem na Nord Stream 2 se nám nemusí líbit, ale podle mě to je hotová věc. Domnívám se, že ani nová vláda od toho neodstoupí. Jedním z problémů je, že si evropské země před zimou nevytvořily dostatečné zásoby a nepočítalo se s ekonomickým oživením po covidu. Zásobníky jsou daleko prázdnější než kdykoliv v minulosti. Je to neprozíravost vlád, že se nepřipravily,“ uvedl Zahradil.

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) je hlavně zapotřebí regulovat trh s emisními povolenkami. Tvrdí, že by pro takový krok byla polovina členských zemí EU. „Měli bychom mít v ruce lepší nástroje než emisní povolenky. Nicméně emisní povolenky se na vysoké ceně elektřiny podílejí jednou pětinou. Hlavní příčinou zdražování je vysoká cena plynu,“ řekla k tomu Gregorová.

„Asi bych byl přísnější než paní Gregorová. Má pravdu, že hlavní krize souvisí s plynem, ale růst cen elektřiny je nepochybně ovlivněn i spekulacemi s povolenkami. Je zapotřebí zasáhnout,“ reagoval Zahradil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Nechte otevřené hranice. Zatím nevíme, zda je omikron skutečná hrozba, uvedla WHO

Zatím není jasné, zda nová varianta koronaviru nazvaná omikron je ve srovnání s jinými variantami viru SARS-CoV-2 nakažlivější nebo způsobuje závažnější onemocnění, oznámila v neděli Světová zdravotnická organizace (WHO). Vyzvala, aby proto „hranice zůstaly otevřené“. Uzavírání hranic a rušení leteckého spojení s jeho zemí kritizoval také jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa.

Alfa, beta, omikron, ne však ksí. WHO prý bere ohled na čínského prezidenta

Nová varianta koronaviru, která se objevila na jihu Afriky, dostala označení omikron, ačkoli v řecké alfabetě je na řadě epsilon. Pojmenovávání jednotlivých druhů viru je totiž složitější, než se na první pohled zdá. Například písmeno ksí se údajně nepoužilo s ohledem na jméno čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, jehož první část jména se v angličtině píše Xi.

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

reklama

Domácí zpravodajství

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Lidé starší 60 let mohou na třetí dávku už po pěti měsících. Registrace začne v pondělí

Lidé nad 60 let a chronicky nemocní se budou od pondělí moct registrovat k třetí dávce vakcíny proti covidu, když u nich uplynulo pět měsíců od druhého očkování. Původně se měla možnost otevřít 1. prosince. Končící premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli na sociálních sítích informoval, že se podařilo IT systémy připravit na novou vlnu registrací rychleji.

reklama