Rusko zůstane klíčovým dodavatelem plynu dalších 30 let, varoval Zahradil

Po měsících zdražování a obav z nedostatku jsou tu dobré zprávy.

Rusko zůstane minimálně 20 až 30 let jedním z klíčových dodavatelů zemního plynu a je zapotřebí se podle toho chovat. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl europoslanec Jan Zahradil (ODS). Jeho kolegyně z Evropského parlamentu Markéta Gregorová (Piráti) dodala, že se nesmíme nechat Ruskem vydírat.

„Je třeba se smířit s tím, že Rusko, pokud jde o zemní plyn, zůstane minimálně 20 nebo 30 let jedním z klíčových dodavatelů. Podíl Ruska na dodávkách plynu do Evropy může podle odhadů vyrůst na 40 procent. Je zapotřebí se podle toho chovat, snažit se s Ruskem dohodnout, ale nevydat se mu úplně všanc –⁠ nedovolit, aby se zemní plyn stal politickou zbraní Ruska vůči Evropě,“ zdůraznil Zahradil.

Gregorová uvedla, že Rusko dlouhodobě využívá suroviny jako nástroj své zahraniční politiky, tedy i jako formu nátlaku. „Je namístě řešit jiné varianty, diverzifikovat zdroje a nenechat se Ruskem vydírat. Plynovod Nord Stream 2 zvýší nejen politickou, ale i ekonomickou závislost na Rusku. Nyní je otázkou postoj Německa. Vláda Angely Merkelové doposud Nord Stream 2 hájila, ale je otázka, jak se k tomu postaví nová vláda a zda to nepřehodnotí,“ sdělila europoslankyně. Nord Stream 2 je nový plynovod, který vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa a zcela se vyhýbá zemím východní Evropy.

„Dohoda mezi Německem a Ruskem na Nord Stream 2 se nám nemusí líbit, ale podle mě to je hotová věc. Domnívám se, že ani nová vláda od toho neodstoupí. Jedním z problémů je, že si evropské země před zimou nevytvořily dostatečné zásoby a nepočítalo se s ekonomickým oživením po covidu. Zásobníky jsou daleko prázdnější než kdykoliv v minulosti. Je to neprozíravost vlád, že se nepřipravily,“ uvedl Zahradil.

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) je hlavně zapotřebí regulovat trh s emisními povolenkami. Tvrdí, že by pro takový krok byla polovina členských zemí EU. „Měli bychom mít v ruce lepší nástroje než emisní povolenky. Nicméně emisní povolenky se na vysoké ceně elektřiny podílejí jednou pětinou. Hlavní příčinou zdražování je vysoká cena plynu,“ řekla k tomu Gregorová.

„Asi bych byl přísnější než paní Gregorová. Má pravdu, že hlavní krize souvisí s plynem, ale růst cen elektřiny je nepochybně ovlivněn i spekulacemi s povolenkami. Je zapotřebí zasáhnout,“ reagoval Zahradil.

Tagy: