Úkolem centrální banky je pečovat o cenovou stabilitu, svou roli ale nezvládá. To v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS řekl bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Momentálně se prý nacházíme na vrcholu inflace, situace by se ale měla zlepšovat. Rozhodně ale pomaleji, než se čeká.
„Současné vedení ČNB kritizuji. Jsem přesvědčen o tom, že pokud máme šestnácti procentní inflaci, tak nemůžeme říkat, že je všechno v pořádku, když máme sedmiprocentní sazby a ten výhled je velmi nejistý,“ prohlásil ve vysílání Rusnok.
Sám ekonom a bývalý předseda vlády vidí priority ČNB jasně. „V tuto chvíli máme pořád dlouhodobě přebytek volných pracovních míst a nejnižší nezaměstnanost v Evropě. Centrální banka má jasný úkol, a to pečovat o cenovou stabilitu a bojovat s inflací,“ pokračoval.
Zlepšení ano, ale pomalu
Část odborné veřejnosti je toho názoru, že rok 2023 bude rokem zlepšení. To předpovídal také Rusnok, přehnané nadšení ale krotil. „Stále je možné, že například lednová inflace může být podobná nebo vyšší než to poslední číslo (16,2 procenta v listopadu, pozn. red.).“
Momentálně se Česká republika může prý nacházet v tom nejtěžším období. „Mělo by to být tak, že jsme na vrcholu inflace, pořád ale bude růst cen významný, daleko nad cílem ČNB. Současná prognóza říká, že v roce 2023 bude průměrná inflace kolem deseti procent. Přes polovinu roku tak uvidíme dvouciferná čísla. Situace by se měla zlepšovat, nebude to ale tak rychle, jak bychom si přáli,“ uzavřel Rusnok.