Ruští žoldáci vraždí a znásilňují civilisty ve Středoafrické republice, odkrývá CNN (zdroj: CNN)
Ruští žoldáci napojení na moskevské oligarchy ve Středoafrické republice vraždí a znásilňují civilisty. Jednotky se v zemi navíc snaží násilím zajistit zlaté a diamantové doly. Vyplývá to z rozsáhlé investigativní reportáže americké CNN. Podle ní se přečiny Rusů už zabývá OSN, jejíž „modré přilby“ v oblasti rovněž operují.
Země v srdci Afriky, kde žije téměř pět milionů lidí. Místo, kde probíhá táhlý konflikt, ve kterém je tamní prezident Faustin-Archange Touadéra jen loutkou v područí nejrůznějších mocenských a lobbistických skupin. Obyvatelstvo úpí a skrývá se před žoldáky. Taková je Středoafrická republika, které se někdy přezdívá nejhladovější země na světě.
V této republice vedle řady frakcí operují také ruští žoldáci, kteří zde oficiálně bojují proti povstaleckému hnutí Séléka. Ruské formaci se přezdívá Vagnerova skupina a podle CNN jsou vojáci napojení na oligarchu Jevgenije Prigožina, který si je blízký s prezidentem Vladimirem Putinem.
Dánský boj s migrací: Pošlou žadatele o azyl čekat jinam, klidně i do Afriky
Dánsko podniká kroky, kterými chce odradit žadatele o azyl. Po zaevidování migrantů je mohou úřady posadit do letadla a poslat do jiné země, kde počkají na vyřízení žádosti – klidně i do Afriky. Dánům to umožní návrh zákona, který schválil parlament. Představitelům Evropské unie se ale takový krok nelíbí a plánují ho přezkoumat.
A zatímco se v zemi bojuje o území i náboženskou dominanci, zahraniční frakce v čele s Ruskem a Čínou chtějí na místě hlavně zajistit vzácné suroviny – především zlato a diamanty. Podle CNN se ale ruští žoldáci při svém angažmá ve Středoafrické republice dopouštějí válečných zločinů a vraždí nevinné civilisty. O jednom brutálním útoku se pro americkou televizi rozpovídala Středoafričanka Fatouma.
Vraždili naše děti
Odpoledne 15. února se ve městě Bambari začalo střílet. Fatouma byla v tu dobu doma se svými dětmi. Okamžitě s nimi vyběhla z domu a ukryla se v blízké mešitě, kterou považovala za vhodné útočiště. Jenže agresoři se nezalekli ani náboženské stavby a začali střílet i tam. Kulky zranily i dvě Fatouminy děti. „Byli to Rusové a vojáci Středoafrické republiky,“ uvedla žena pro CNN.
Podle ní měli Rusové na místě zneškodnit rebely z hnutí Séléka, jenže v mešitě žádný z povstalců nebyl. „Zabíjeli jen civilisty, neviděli jsme na zemi ani jednoho mrtvého povstalce. Byly to naše děti, které se snažili zabít,“ zoufala si Fatouma.
Při střelbě toho dne přišlo o život asi dvacet lidí. Žoldáci podle svědků začali zabíjet lidi, kteří vycházeli s rukama nad hlavou z mešity.
Problémy v Africe brzy doženou i zbytek světa. Žijeme v globální vesnici, míní experti
I když se Afrika technologicky stále rychleji přibližuje Západu, na kontinentu doutná řada problémů, které mohou mít brzy dopad na zbytek světa. O potížích Afriky diskutovali během panelové diskuse na on-line festivalu Ji.hlava malijský vědec Kalifa Samaké, nigerijský umělec Ifesinachi Comedy Nwanyanwu, malijská novinářka Arkia Touré a Nicol Adamcová z českého ministerstva zahraničí.
„Byli od nás pět metrů a začali střílet,“ popsal pro CNN dvacetiletý Abdoulaye. Také jeho ruští žoldáci trefili, nakonec se mu ale podařilo uprchnout.
OSN se zaměří na údajné ruské zločiny
Ve Středoafrické republice mezi jinými operují také mírové jednotky OSN, které se snaží v zemi alespoň zčásti zklidnit situaci. „Modré přilby“, kterým se ve Středoafrické republice říká jednotky MINUSCA, již taktéž upozornily na ruské nepřiměřené operace. „Rusové se mohli dopustit válečných zločinů,“ stojí v jejich zprávě k incidentu v Bambari.
Příslušníků jednotek OSN je v zemi zhruba 15 tisíc, vedení formace v současnosti sepisuje oficiální stížnost na porušování lidských práv, kterou už brzy předá vyšším orgánům. Ruských žoldáků je ve Středoafrické republice zhruba 2 300.
Ve Středoafrické republice bojují vládní jednotky s povstalci a mimoto v zemi operují i vojáci OSN, Ruska či Číny. Zdroj: Profimedia.cz
Ve Středoafrické republice bojují vládní jednotky s povstalci a mimoto v zemi operují i vojáci OSN, Ruska či Číny. Zdroj: Profimedia.cz
Že je situace v africké zemi problematická i v kontextu mezinárodní politiky, dokládá vyjádření francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Šéf Elysejského paláce podle CNN prohlásil, že prezident Středoafrické republiky Touadéra je jen rukojmím Vagnerovy skupiny, a proto Francie prozatím přestane podporovat vládní jednotky.