Rybníkáři: Kormoráni působí škody za stamiliony. Chrání je zelení aktivisté, tvrdí Hlaváček

360° 30.11.2023

Predátoři, hlavně kormoráni a vydry, způsobují českému hospodářství až stamilionové škody, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rybníkář Pavel Nechvátal. Europoslanec Martin Hlaváček (ANO) k tomu uvedl, že kormoráni se nacházejí na seznamu ohrožených druhů, i když se jejich počty za posledních 50 let zdesetinásobily. Jeho kolegyně z Evropského parlamentu Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) však poznamenala, že se přesto mohou střílet. Podle rybníkářů to ale není tak jednoduché.

Největším problémem českých rybníkářů jsou predátoři. „V rámci celé České republiky nám způsobují škody v řádech desítek či možná stovek milionů korun. Jde především o kormorány a vydry,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Pavel Nechvátal, majitel Rybářství Nechvátal Horní Cerekev.

ČTĚTE TAKÉ: Řezníci varují před výrazným zdražením. Pohádka, zkritizoval ekonom jejich důvody

S tím souhlasil také rybníkář Josef Kolář. „Politici by mohli trošku povolit stavidla, protože když se podíváme na počty kormoránů před 20 lety a dnes, tak jejich počty rapidně rostou. My se přitom tváříme, že jich je nedostatek, přitom to je naopak,“ uvedl majitel zemědělské společnosti Rhea Holding.

Konkrétní čísla uvedl europoslanec Martin Hlaváček. „V sedmdesátých letech jich bylo 200 tisíc, dnes jich v Evropě žijí dva miliony. To je desetinásobek, přesto stále figurují na seznamu nejohroženějších druhů,“ řekl. Kormoráni podle něj v celé Evropě zkonzumují tisíc tun ryb denně.

„Nejsmutnější na tom je, že je chrání zelení aktivisté, kteří nás zároveň vyzývají, abychom obnovovali populace úhoře. Když to ale za evropské peníze děláme, kormoráni je opět plení,“ popsal Hlaváček.

Odstřel za určitých podmínek

Podle europoslankyně Michaly Šojdrové se ale na kormorány nevztahuje taková míra ochrany, že by nebylo možné jejich počty snižovat. „Dokonce se takzvaně za jeden zobák platí 500 korun, ale není dost těch, kteří by je stříleli,“ řekla politička KDU-ČSL. Rybníkáři ale oponují, že systém není tak jednoduchý.

Podle Koláře se totiž může odstřelit jenom určitý počet kusů. „Odstřel je povolený za určitých podmínek, jejichž vyřízení nějakou dobu trvá. Když mi ale na rybník nalítne 500 kormoránů, tak než získám všechny papíry, je vyčištěný od ryb,“ doplnil ho Nechvátal. Postěžoval si také na neadekvátní výši kompenzací za ptákem způsobené škody.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Za levnější plzní si musíte zajet do Německa. My konečnou cenu neurčujeme, hájí se pivovar

Tagy: