reklama

Masakr v Ostravě by skončil daleko hůř, nebýt perfektní reakce policie, tvrdí Ludvík

Přesně před rokem došlo k masakru v ostravské nemocnici, při němž zemřelo sedm lidí. Co do počtu obětí se jedná o druhý nejhorší útok střelce v České republice. Útočník Ctirad Vitásek obklíčený policií poté spáchal sebevraždu. Události se v pořadu 360° Pavlíny Wolfové věnoval viceprezident České asociace bezpečnostních manažerů Jakub Ludvík.

reklama

Podle Ludvíka mohla tragédie v Ostravě dopadnout daleko hůř nebýt správných reakcí zásahových jednotek. Méně obětí bylo také díky zaseknutí útočníkovy zbraně. „Masakr mohl být daleko a daleko horší tím, jak by intenzita útoku rostla. S tím je samozřejmě spojené to, že rychlost zásahu byla naprosto perfektní a bezchybná,“ řekl viceprezident České asociace bezpečnostních manažerů.

Jakub Ludvík se zabývá možnými útoky na tzv. měkké cíle, což jsou místa, kde se pohybuje více lidí. „Po tomto útoku musím říct, že se diskuse, která do té doby byla spíše odborná, stala diskusí veřejnou. Je důležité říct, že veřejnost se začala více ptát svých zvolených zástupců, co udělají pro to, aby ta situace znovu nenastala,“ vysvětlil.

V oblasti bezpečnosti umí nejlépe školit Izrael

Podle Ludvíka nesmějí být řešení krátkodobá. Ostravská nemocnice přijala okamžitá opatření a například rozšířila kamerový systém. „To v zásadě nestačí. Bezpečnostní systém je u takových objektů poměrně rozsáhlý a komplikovaný. Je velice důležité umět plánovat bezpečnost takového objektu s ohledem na rizika. Útok střelce je, řekněme, jedním z nejvyšších rizik,“ sdělil Ludvík s tím, že v nemocnici nedošlo k zásadním změnám také kvůli pandemii koronaviru.

Ludvík uvedl, že nejlépe školit a přemýšlet v této oblasti umí Izrael. „Je ale potřeba zmínit jednu věc. Izrael se nachází v jiné bezpečnostní situaci než Česká republika, která je podle všech statistik šestou nejbezpečnější na světě. My v sobě prostě nemáme povědomí, že bychom se měli více chránit, protože útok může z nějaké strany přijít,“ vysvětlil.

Nedá se tomu stoprocentně předejít

Během rozhovoru padla také otázka, zda se lze na podobný útok lépe připravit. „Já musím odpovědět, že tomu nelze stoprocentně předejít. Jde však udělat jedna věc, a to že v daném objektu dokážeme snížit riziko. V dnešní době existuje celá řada chytrých technologií, které dokážou rozeznat obličeje či identifikovat podezřelé chování,“ dodal Ludvík.

K tématu

Tagy: útok střelba 360⁰ Pavlíny Wolfové bezpečnostní složky Fakultní nemocnice Ostrava bezpečnostní prvky Jakub Ludvík

Další hlavní zprávy

USA

Za vraždu tří žen popravili Američana. Komplic, který střílel, dostal jen doživotí

Za vraždu tří žen popravili Američana. Komplic, který střílel, dostal jen doživotí

Dvě popravy během jednoho týdne. Ve Spojených státech byla ve středu 13. ledna usmrcena vražedkyně Lisa Montgomeryová. O dva dny později dostal smrtící injekci 48letý Afroameričan Dustin Higgs, který byl odsouzen za únos a vraždu tří žen, k nimž došlo v roce 1996. Jeho advokáti poukazují na to, že skutečný vrah, jeho známý Willis Haynes, který měl na ženy ve skutečnosti střílet, trestu smrti unikl a vyvázl jen s doživotním trestem.

Domácí

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí

Podklouzly mi nohy. Jsem starší člověk a nemám být tak rychlá, teď už to vím. Také tomu trošku přispělo počasí, řekla CNN Prima NEWS herečka Jiřina Bohdalová. Ta v sobotu odpoledne dorazila do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Stalo se tak poté, co na zmrzlém chodníku ztratila rovnováhu. Nebyla jediná, pražští záchranáři měli plné ruce práce a během dne vyráželi k desítkám případů.

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Patnáctiletý Polák ubodal těhotnou přítelkyni. Nebyl si jistý, zda je dítě jeho
PŘEHLEDNĚ: Mutací koronaviru začíná přibývat. Odkud pochází a které jsou nakažlivější
Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Lopraisova omluva nezabrala. Nejsme kusy masa, vzkazují šestnáctileté dívky
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Senioři čekali na rezervaci očkování marně. Hejtmani: Nemáme vakcíny, je to frustrující
Babiš navrhne Dzurillu na státní vyznamenání. Registrační systém prý funguje dobře
Další články
reklama
reklama