reklama

Masakr v Ostravě by skončil daleko hůř, nebýt perfektní reakce policie, tvrdí Ludvík

Přesně před rokem došlo k masakru v ostravské nemocnici, při němž zemřelo sedm lidí. Co do počtu obětí se jedná o druhý nejhorší útok střelce v České republice. Útočník Ctirad Vitásek obklíčený policií poté spáchal sebevraždu. Události se v pořadu 360° Pavlíny Wolfové věnoval viceprezident České asociace bezpečnostních manažerů Jakub Ludvík.

reklama

Podle Ludvíka mohla tragédie v Ostravě dopadnout daleko hůř nebýt správných reakcí zásahových jednotek. Méně obětí bylo také díky zaseknutí útočníkovy zbraně. „Masakr mohl být daleko a daleko horší tím, jak by intenzita útoku rostla. S tím je samozřejmě spojené to, že rychlost zásahu byla naprosto perfektní a bezchybná,“ řekl viceprezident České asociace bezpečnostních manažerů.

Jakub Ludvík se zabývá možnými útoky na tzv. měkké cíle, což jsou místa, kde se pohybuje více lidí. „Po tomto útoku musím říct, že se diskuse, která do té doby byla spíše odborná, stala diskusí veřejnou. Je důležité říct, že veřejnost se začala více ptát svých zvolených zástupců, co udělají pro to, aby ta situace znovu nenastala,“ vysvětlil.

V oblasti bezpečnosti umí nejlépe školit Izrael

Podle Ludvíka nesmějí být řešení krátkodobá. Ostravská nemocnice přijala okamžitá opatření a například rozšířila kamerový systém. „To v zásadě nestačí. Bezpečnostní systém je u takových objektů poměrně rozsáhlý a komplikovaný. Je velice důležité umět plánovat bezpečnost takového objektu s ohledem na rizika. Útok střelce je, řekněme, jedním z nejvyšších rizik,“ sdělil Ludvík s tím, že v nemocnici nedošlo k zásadním změnám také kvůli pandemii koronaviru.

Ludvík uvedl, že nejlépe školit a přemýšlet v této oblasti umí Izrael. „Je ale potřeba zmínit jednu věc. Izrael se nachází v jiné bezpečnostní situaci než Česká republika, která je podle všech statistik šestou nejbezpečnější na světě. My v sobě prostě nemáme povědomí, že bychom se měli více chránit, protože útok může z nějaké strany přijít,“ vysvětlil.

Nedá se tomu stoprocentně předejít

Během rozhovoru padla také otázka, zda se lze na podobný útok lépe připravit. „Já musím odpovědět, že tomu nelze stoprocentně předejít. Jde však udělat jedna věc, a to že v daném objektu dokážeme snížit riziko. V dnešní době existuje celá řada chytrých technologií, které dokážou rozeznat obličeje či identifikovat podezřelé chování,“ dodal Ludvík.

Tagy:
útok střelba 360⁰ Pavlíny Wolfové bezpečnostní složky Fakultní nemocnice Ostrava bezpečnostní prvky Jakub Ludvík
Sparta dál nahání zakletou Ligu mistrů. Kudy podle klubové ikony vede cesta přes Monako?
Fotbal

Sparta dál nahání zakletou Ligu mistrů. Kudy podle klubové ikony vede cesta přes Monako?

Marné snažení Sparty Praha o dobytí slavné Ligy mistrů by už vydalo na několikasetstránkový román. Fotbalový klub z Letné si klubovou soutěž, která znamená obří prestiž i zisk pro kasu, zahrál naposledy v sezoně 2005–⁠2006. V tomto ročníku už zvládl v předkole první krok, když vyřadil Rapid Vídeň. Teď – napřed doma – zkusí zaskočit Monako. „Opravdu těžký los,“ říká sparťanská ikona Václav Němeček.

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

Zmizel šéf organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům. Šel si zaběhat a už se nevrátil

V Kyjevě v pondělí zmizel šéf nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá Bělorusům prchajícím před represemi ze své vlasti. S odvoláním na samotnou organizaci o tom informují ukrajinská, ruská i běloruská média. Ukrajinská policie podle agentury Reuters potvrdila nahlášené zmizení. Podle Běloruského domu na Ukrajině si šel Vital Šišov ráno pravděpodobně zaběhat a už se nevrátil. Na telefonu je nedostupný.

Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni

Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.

reklama

Domácí zpravodajství

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

reklama