S dovolenou v Řecku jsou spojená omezení. Situace je ale dobrá, zhodnotil velvyslanec

Velvyslanec Jakub Karfík

INTERVIEW 31.7.2020

Řecko otevřelo hranice turistům, současně ale zpřísňuje pravidla. Co je potřeba před příjezdem do země splnit a jaká pravidla tam platí? O tom mluvil velvyslanec České republiky v Řecku Jakub Karfík v pořadu Interview.

„Řecko je otevřené turistům a láká je, aby přijeli. Zároveň žijeme v době, kdy je pandemie koronaviru stále s námi a v posledních dnech trochu sílí. S tím jsou spojená určitá omezení a rizika,“ uvedl Jakub Karfík s tím, že omezení spočívají například v tom, že Řecko namátkově kontroluje, jestli turisté, kteří přijíždějí do země, nejsou infekční. Testují podle něj v průměru třináct procent lidí, kteří překročí hranici.

Lidé dostanou výsledek do 24 až 36 hodin. Do té doby musí člověk setrvat v samoizolaci na místě, které si pro pobyt zvolil. „To znamená, má-li ubytování v hotelu, bude tam. Ale vyžaduje se, aby vyčkal na výsledek testu,“ zdůraznil velvyslanec.

Řecko má podle něj i karanténní hotely, kde by si cizinci neměli pobyt platit. „Záleží na tom, jaký mají průběh nemoci, pobyt v nemocnici také hradí řecká vláda. V takovém případě ale může dojít k nákladům, které jsou neočekávané. Například když bude člověk v karanténě a zmešká letadlo, musí si zajistit náhradní cestu domů,“ upřesnil Karfík.

Stává se, že lidé v průběhu dovolené onemocní

Omezené jsou i některé vstupy do Řecka. „Například vstup přízemní cestou. Nelze vstoupit do Řecka přes severní Makedonii, Albánii, Turecko a z Bulharska s pouze platným negativním testem na COVID-19, který nesmí být starší devatenáct hodin,“ popsal omezení velvyslanec.

Upozornil, že dovolená v Řecku má i mnoho rizik. „Ta spočívají v tom, že se lidem opravdu může stát, že budou pozitivně testováni na hranici, a pak stráví dovolenou v karanténě, pokud nebude průběh nemoci ještě horší. Nebo se také stává, že lidé v průběhu dovolené onemocní,“ upřesnil.

V Řecku je situace dobrá, jedna z nejlepších v Evropě

To, že na dovolenou do Řecka míří i premiér Andrej Babiš, je podle Karfíka v pořádku. „V Řecku je řada českých turistů. V systému jsme měli asi tisíc turistů, ale neregistrují se všichni, bude jich několikanásobně více. Vše je otevřené s určitými omezeními a riziky. Pokud se budeme snažit rizikům vyhnout, znamená to, že budeme dodržovat, co řecké úřady doporučují. Pak uděláme asi vše pro to, abychom rizika minimalizovali,“ ujasnil s tím, že v Řecku je situace od začátku pandemie v podstatě dobrá, jedna z nejlepších v Evropě.

„Čísla se pohybují kolem padesáti až šedesáti případů za den, Řecko má zhruba stejný počet obyvatel jako Česká republika. Čili jsme na nějaké pětině čísel, která máme doma v ukazateli, který se nejvíce sleduje. To znamená počet případů za poslední týden, čtrnáct dní na 100 tisíc obyvatel. V tom čtrnáctidenním úseku je to necelých pět případů na 100 tisíc obyvatel. Pro srovnání, v Česku je to asi 25 případů na 100 tisíc obyvatel,“ vysvětlil Karfík. Dodal, že situace je horší na severu země a výrazně lepší na řeckých ostrovech.

Jedna třetina pozitivních byli turisté

Od začátku července, kdy se Řecko otevřelo turistickému ruchu, byli podle Karfíka zhruba jednou třetinou pozitivních případů, které jsou v zemi detekovány, turisté. Pozitivně testováni byli buď na hranicích, nebo vyhledali lékařskou pomoc během pobytu. „To je poměrně vysoký podíl importovaných případů,“ zhodnotil Karfík.

Podle výzkumů veřejného mínění byl podíl lidí, kteří se obávají importu nákazy od turistů, poměrně vysoký. „Zároveň si musíme uvědomit, že řecká ekonomika je ze dvaceti až třiceti procent – záleží, co všechno započteme – živená turistickým ruchem. Řekové vědí, že bez turistů se jim bude žít podstatně hůře,“ vysvětlil velvyslanec České republiky v Řecku Jakub Karfík.

Dodal, že si myslí, že Řekové mají v současné době větší strach o to, jaká bude jejich hospodářská budoucnost v důsledku pandemie. Bojí se, že v souvislosti s úpadkem turistického ruchu přijdou o práci.

Situace v Bulharsku a Rumunsku se zhoršila

Tyto pohledy podle něj stojí proti sobě. „Výsledkem je opatrné kontrolované otevírání země zahraničním turistům. A velmi rozpracované hygienické protokoly pro turistická zařízení, například restaurace, jak si mají počínat a co mají dělat. Také velmi pozorné statistické i lékařské sledování situace,“ řekl s tím, že pokud dochází k nějakým změnám, Řecko dokáže reagovat rychle.

„Velice rychle například zavedlo povinnost mít negativní test na leteckých linkách z Bulharska a Rumunska, protože situace na Balkáně se výrazně zhoršila. Před dvěma dny ze dne na den zavedli povinnost roušek v uzavřených prostorách, obchodech, ve výtazích a podobně.“

A tak jedním z dalších rizik dovolené v Řecku je podle Karfíka i skutečnost, že ke změnám restriktivních opatření může docházet a dochází ve velice krátké době, třeba i v průběhu pobytu.

Tagy: