Vláda schválila testování v domovech pro seniory a dalších lůžkových zařízeních sociálních služeb i pro zaměstnance, minulý týden ho podpořila pro klienty. I pro personál se budou používat antigenní testy, které jsou levnější a rychlejší než standardní laboratorní vyšetření. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dále uvedl, že počet hospitalizovaných bude nadále růst i přes příznivá čísla.
Počet hospitalizovaných lidí s koronavirem bude podle ministra Blatného v následujících dnech stoupat i přes zvolňující se tempo růstu nakažených. Věk pacientů nakažených koronavirem, kteří jsou přijímáni do nemocnic, stoupl z průměrných 65 zhruba na 70 let, řekl ministr zdravotnictví Blatný.
„Velmi zásadní je informace o tom, že věk přijímaných pacientů do nemocnic v poslední době výrazně stoupl z průměrných 65 na zhruba 70 let. Je to jinými slovy důkaz toho, že opravdu máme co do činění s velkým problémem v oblasti seniorní populace, řekl Blatný. V nemocnicích podle něj leží zhruba 8000 osob s koronavirem, denně nemocnice obslouží asi 700 až 800 příjmů.
Ministr, který měl minulý týden problém s vysvětlováním reprodukčního čísla R, uvedl podobně jako včera premiér Andrej Babiš (ANO), že toto číslo není podstatné. „To co považujeme za nejzávažnější, není reprodukční číslo, které se mírně snížilo, ale počet hospitalizovaných,“ řekl Blatný. Kapacita lůžek v Česku je podle Blatného v současnosti dostatečná, existuje ještě rezerva. Nemusí to tak ale být ve všech nemocnicích, řekl ministr.
Rozdíly v naplněnosti jsou i regionální. Nejméně volných kapacit lůžek s kyslíkem měly na konci října Královéhradecký (19,5 procenta) a Karlovarský kraj (21,5 procenta). Volných postelí na oddělení JIP a ARO byla jen pětina v Praze a Plzeňském kraji. Neobsazených plicních ventilátorů bylo nejméně v Pardubickém, Zlínském a Libereckém kraji. Také v absolutních počtech je nejméně přístrojů umělé plicní ventilace v krajích, kde není fakultní nemocnice.
Testování v domovech
Povinnost testovat klienty mají sociální zařízení od středy 4. listopadu. Od stejného dne to bude platit i pro zaměstnance. První testování musí stihnout do týdne, poté vždy jednou za pět dní, vyplývá z mimořádného opatření, které na webu zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Dosud se pro testy počítalo s týdenními intervaly.
Plošné testování v domovech pro seniory: Antigenní test není plně spolehlivý
Navzdory předsevzetí, že nejslabší ochráníme, se COVID-19 ve velkém šíří právě mezi nejohroženější skupinou – seniory. Vláda proto schválila povinnost plošného testování klientů i personálu v domovech sociálních služeb od této středy. Podle řady zřizovatelů těchto zařízení ale i tak znovu zaspala a pro svou bezpečnost začali leckde testovat dříve a sami.
Ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí se v pondělí nedohodla na podobě testování v zařízeních, která nemají vlastní zdravotníky. Vláda se proto k této věci vrací v úterý na mimořádném zasedání. „Jedná se například o chráněné bydlení, pečovatelské služby, které nemají své zdravotnické zařízení. Na antigenní testy je třeba zdravotníky,“ řekla v pondělí ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
Testů bude 10 milionů
Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) bude testování všude zahájeno do 9. listopadu. „Do té doby bude probíhat logistika a případně školení tam, kde s testy zatím nemají zkušenosti,“ řekl. K testování sociálních pracovníků vydá ministerstvo samostatné mimořádné opatření.
Pravidelně by se mělo testovat asi 80 tisíc až 100 tisíc klientů a zhruba stejný počet zaměstnanců. Do Česka už dorazily dva miliony testů, které objednala Všeobecná zdravotní pojišťovna, podle Blatného od několik různých dodavatelů. „Jediným kritériem jsou kvalitativní kritéria. Musí být přesná,“ dodal.
Nejen klienty. Ministerstvo chce plošně testovat i pracovníky sociálních služeb
Ministerstvo zdravotnictví plánuje zavést plošné testování na COVID-19 také u pracovníků v sociálních službách, uvedl v sobotu mluvčí úřadu Jan Brodský. Vláda podle něj návrh projedná na nejbližším zasedání v pondělí. Ministerstvo v pátek vydalo mimořádné opatření nařizující pravidelné plošné testování klientů domovů pro seniory a dalších lůžkových a pobytových sociálních služeb. Platí od středy 4. listopadu.
Celkově má být testů deset milionů. Náklady na jejich pořízení a testování budou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Pojišťovny práci zdravotníků proplatí konkrétním zařízením, kde se bude testovat.
Senioři tvoří většinu těch, kteří nemoci podlehnou
Plošné testování na koronavirus v sociálních službách je podle ministerstva nezbytné vzhledem k rychlému šíření COVID-19, které se nevyhýbá ani domovům pro seniory a podobným zařízením. Senioři jsou podle odborníků nejvíce ohroženi vážným průběhem nemoci COVID-19 a tvoří naprostou většinu z těch, kteří nemoci podlehli. Starší lidé mají obvykle více chronických nemocí, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka či obezita.
Podle posledních zveřejněných statistik ze čtvrtka se nákaza vyskytla ve 182 zařízeních, nemocných bylo asi 3 800. V současné době tvoří senioři obecně 14 procent lidí s COVID-19. Osoby nad 75 let pak představují 6,5 procenta nakažených.
Česko posílá ochranné rukavice do Francie, remdesivir na Maltu
Vláda rozhodla o zaslání milionu ochranných rukavic do Francie, na Maltu už v pondělí poslala sto dávek léku remdesivir. Informoval o tom Blatný. V obou případech Česko reagovalo na žádost daných zemí o pomoc při boji s epidemií koronaviru. „Česko je jednou z členských zemí EU, cítí to tak a plní závazky oboustranně,“ uvedl ministr.
O ochranné rukavice požádalo francouzské ministerstvo zahraničních věcí, Česko je posílá jako materiální dar. Malta o anitvirotikum remdesivir žádala kvůli výpadku jejích dodávek, dodal ministr. V Česku byl lék podaný od 24. března zhruba tisícovce pacientů, zásoby na říjen mají být pro 1650 lidí.