Platí cizí pokuty
Představte si, že prodáte auto a po mnoha letech vám začnou chodit pokuty za přestupky, které udělal někdo jiný. Přesně tohle se stalo Vladimíru Sobíškovi z Plzně. Ten teď složitě pátrá po novém majiteli svého starého auta, aby problém vyřešil.
Noční můru každého řidiče nyní prožívá pan Sobíšek. Své auto prodal do německého autobazaru v roce 2009. Společně s tím podepsal i plnou moc a spoléhal na to, že se majitel bazaru o všechnu administrativu postará. To se ale nestalo.
„Po tolika letech mi teď začaly chodit pokuty z městského úřadu v Chebu nebo Mariánských Lázních s tím, že se tam mé auto pohybuje a že mám zaplatit to, co provedl jeho současný majitel,“ vysvětlil Sobíšek. Když chtěl zoufalý muž mluvit s majitelem bazaru, zjistil, že už nežije a jeho firma zanikla.
„Nevím si vůbec rady. Lítám po úřadech, policii a nemůžu dohledat majitele, aby si auto přepsal,“ pokračoval bývalý majitel vozu. Podle dopravního experta Richarda Topinky se jedná o smutnou záležitost. „Vždy ale platí, že odpovědnost spadá na provozovatele vozidla. Tedy držitel vozidla odpovídá za provoz motorového vozidla,“ vysvětlil.
Případ možná skončí u soudu
Podle něj je pak důležité vždy po deseti dnech od prodeje automobilu zkontrolovat na evidenci vozidel, zda je auto převedeno na nového vlastníka. „Může to udělat několika způsoby. Když zahájí řízení a nedodá patřičné doklady, tak patřičný úřad řízení zastaví a vyzve k doplnění dokladu. Tohle už pak stačí k tomu, aby pokračovalo řízení,“ podotkl Topinka.
Policisté případ zřejmě vyhodnotí jako přestupek a předají ho příslušnému správnímu orgánu k dalšímu projednání. Je tak možné, že věc skončí až u soudu. „Je třeba kontaktovat odborníka – advokáta, který se tím problémem zabývá. Klíčové je zjistit, kdo je vlastníkem vozidla, a vůči němu pak uplatňovat další kroky,“ doplnil advokát Pavel Cink.
Pokud jste se i vy ocitli v podobně svízelné situaci, kontaktujte nás na e-mailu zpravy@iprima.cz.