Ruský raketomet BM-21 Grad na frontě v Záporožské oblasti Zdroj: Profimedia.cz
Ruská armáda u Lymanu Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ruský průzkumný dron Orlan 10 Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ruská armáda v sektoru Kupjansk Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ruský samohybný raketomet BM-27 Uragan Zdroj: Profimedia.cz
Ruský samohybný raketomet BM-27 Uragan Zdroj: Profimedia.cz
Rusové u Lymanu pálí na ukrajinské pozice z raketometu BM-21 Grad Zdroj: Profimedia.cz
Ruské dělostřelectvo pálí na ukrajinské pozice u Lymanu Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ruské dělostřelectvo pálí na ukrajinské pozice. Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ruský tank T-80 BVM na Krymu Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Západ nechává v sankčním valu ohromnou díru, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ukrajinský politolog Maxim Jali. Kyjev s nelibostí nese, že Arménie není trestána za dodávky citlivého zboží do Ruska. Podle Ukrajinců nad tím Západ přivírá oči díky silné arménské lobby, která je znát především ve Francii.
V předvečer druhého výročí ruského vpádu na Ukrajinu a přesně na ruský Den obránce vlasti, populárního svátku ruských mužů, Spojené státy uvalily sankce na více než 500 firem a osob podporujících ruské válečné angažmá na Ukrajině. Nový americký sankční tlak míří na jednotlivce zapojené do věznění nedávno zemřelého opozičníka Alexeje Navalného, proti ruskému finančnímu a obrannému sektoru nebo proti zemím pomáhající Rusku obcházet již platné sankce.
Podívejte se na reportáž CNN o speciální dronové jednotce Ukrajinců:
Ve stejný den sankce na Moskvu uvalila i Evropská unie. V pořadí již třináctý balíček restrikcí. Jak ve svém prohlášení Rada Evropské unie uvedla, sankce jsou zaměřeny proti režimu prezidenta Vladimira Putina a proti těm, kdo ho podporují v jeho „nelegální, nevyprovokované a neoprávněné agresi“. Na černém seznamu se nově objevilo 106 jednotlivců a 88 institucí či firem.
ČTĚTE TAKÉ: Špionážní poklad Rusů sestřelen. Tvrzení Ukrajinců ale nesedí, experti mají převratnou teorii
Západ zároveň začal vyvíjet sankční tlak na země, které pomáhají Rusku dovážet citlivé zboží a technologie. Na americkém sankčním seznamu se tak nově objevilo 16 subjektů z Turecka, osm z Číny, čtyři ze Spojených arabských emirátů a další z Kyrgyzstánu, Indie a Jižní Koreje. Brusel pak uvalil restrikce na čtyři společnosti z Číny a po jedné z Kazachstánu, Indie, Srbska, Thajska, Srí Lanky a Turecka.
Ukrajina dlouhodobě požaduje zasáhnout proti firmám pomáhajícím Rusku vyrábět bomby a rakety, které dopadají na ukrajinská města. Kyjev však poukazuje na to, že Západ netrestá předního partnera Moskvy v dovozu zakázaného zboží a technologií – Arménii.
„Ačkoliv Arménie navenek signalizuje, že se vzdaluje od Ruska, ve skutečnosti mu pomáhá vést brutální válku proti nám. Bez jakéhokoliv zveličování se dá říct, že Arménie vydělává na ruské agresi proti Ukrajině,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Maxim Jali, profesor mezinárodních vztahů kyjevské Národní letecké univerzity.
Ukrajinský politolog poukazuje na to, že se Arménie ve skutečnosti ani netají tím, že do Ruska dodává materiál, zboží a technologie, které jsou používány pro výrobu zbraní. Z Arménie se stal ekonomický týl Ruska, který pomáhá Moskvě řešit problémy se sankčním zbožím.
Strmý nárůst exportu do Ruska
V roce 2022, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu, export Arménie do Ruska vzrostl o rekordních 187 procent. Arménský ministr financí Vage Ovannisjan přiznal, že významná část byla reexport z třetích zemí.
Rusové u Lymanu pálí na ukrajinské pozice z raketometu BM-21 Grad Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinský pilot stíhačky Suchoj Su-25 Zdroj: Ministerstvo obrany Ukrajiny
Ruští vojáci u Lymanu ostřelují ukrajinské pozice pomocí houfnice 2A65 Msta-B Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinský voják z 80. brigády ostřeluje ruské pozice u Bachmutu Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinští vojáci v pásovém bojovém vozidle CV90 švédské výroby poblíž Bachmutu Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinci ostřelují ruské pozice na frontové linii u Avdijivky Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinský voják pálí pálí z houfnice typu D-20 na ruské pozice u Kupjansku v Doněcké oblasti Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinci střílejí na ruské pozice u Kreminny z ukořistěného raketometu TOS-1A Solntsepyok. Na zbrani je napsáno jméno jednotky Da Vinci Zdroj: AP
Ukrajinci zničili obávaný ruský raketomet Solncepjok. Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Český tank T-72 ve službách 128. zakarpatské tankové brigády Zdroj: Se svolením Vasyla Kapusteje / 128. tankové brigády
Ukrajinský raketomet MSLR BM-21 Grad v Doněcké oblasti Zdroj: AP
Ukrajinský dron Marička Zdroj: Se svolením AMMO Ukraine
Ukrajinský tank během cvičení u Kyjeva (27. 9. 2023) Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ruská stíhačka Su-25 Zdroj: AP
Ukrajinci pokračují ve své protiofenzivě. Zdroj: AP
Ukrajinci s protiletadlovým tankem Gepard Zdroj: CNN, Vasco Cotovio
Průzkumný dron estonské výroby stojí s veškerým vybavením přibližně půl milionu dolarů Zdroj: CNN Prima NEWS
Ukrajinský voják z 28. samostatné mechanizované brigády drží zbraň na sestřelení dronů. Fotka vznikla poblíž Bachmutu Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinská protivzdušná obrana likvidující dron íránské výroby Šáhed během ruského útoku na Kyjev Zdroj: AP
Ukrajinská stíhačka Flanker Suchoi Su-27 při mezinárodním vojenském cvičení Zdroj: Getty Images
Ukrajinští vojáci v pásovém bojovém vozidle CV90 švédské výroby poblíž Bachmutu Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinský voják pálí pálí z houfnice typu D-20 na ruské pozice u Kupjansku v Doněcké oblasti Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinci střílejí na ruské pozice u Kreminny z ukořistěného raketometu TOS-1A Solntsepyok. Na zbrani je napsáno jméno jednotky Da Vinci Zdroj: AP
Český tank T-72 ve službách 128. zakarpatské tankové brigády Zdroj: Se svolením Vasyla Kapusteje / 128. tankové brigády
Průzkumný dron estonské výroby stojí s veškerým vybavením přibližně půl milionu dolarů Zdroj: CNN Prima NEWS
Ukrajinský voják z 28. samostatné mechanizované brigády drží zbraň na sestřelení dronů. Fotka vznikla poblíž Bachmutu Zdroj: Profimedia.cz
A za prvních devět měsíců loňského roku export zboží z Arménie do Ruska vzrostl o 85 procent, přičemž, jak se uvádí, většina operací byla opět reexportem. Původní arménské zboží v exportu tvořilo podle prohlášení arménského ministerstva financí méně než pět procent.
Někdejší hlavní ekonom Institutu mezinárodních financí Robin Brooks v polovině letošního února poukázal na to, že od začátku ruské války proti Ukrajině vývoz z Arménie do Ruska vzrostl o 430 procent. Jde především o reexport zboží z Evropské unie a Číny do Ruska. Jak zároveň podotýká, mnohonásobně roste i arménský export do zemí, které zcela zjevně pomáhají Moskvě překonat sankční tlak, jako jsou Kazachstán, Kyrgyzstán a Uzbekistán nebo Spojené arabské emiráty.
Podle ukrajinského politologa může být „sankční slepota“ vůči Arménii spojena s náznaky, že se země může vymanit z područí Moskvy a přiklonit se více k Západu. To má také signalizovat pozastavení členství Arménie v „ruském NATO“, Organizaci Smlouvy o kolektivní bezpečnosti.
Svou roli hraje i silná lobby, kterou má tato zakavkazská země na Západě. Je totiž takřka vyloučeno, že by si orgány USA a Evropská unie nevšimly torpédování sankcí ze strany Arménie.
„Není vyloučeno, že se Arménii podařilo vyhnout sankcím, na rozdíl od jiných zemí postsovětského regionu, díky tomu, že má vlivné lobby ve Spojených státech i v Evropské unii, konkrétně ve Francii. Západ nepodniká absolutně žádná opatření proti arménskému reexportu, který je zločinný vůči Ukrajincům. Brusel a Washington z nejasných důvodů zavírají oči před těsnými vazbami mezi Jerevanem a Kremlem,“ tvrdí Jali.
Za Arménií prý stojí Macron
Francouzské vydání časopisu Forbes ještě loni na jaře vyzvalo západní země, aby podnikly kroky proti arménskému reexportu. „Je třeba co nejdříve zbavit Moskvu tohoto logistického uzlu a tvrdě zastavit nelegální dodávky materiálu a zařízení používaných v ruském vojenském průmyslu,“ uvádí vlivný magazín.
Jali zároveň říká, že pokud za „nedotknutelností“ Arménie skutečně stojí šéf Elysejského paláce Emmanuel Macron, pak je tato politika zcela v rozporu se zájmy Evropské unie a USA, které již dva roky dodávají Ukrajině zbraně za miliardy dolarů na boj s ruskou invazí. „Paříž ve skutečnosti hraje vlastní hru proti svým klíčovým partnerům,“ říká roztrpčeně.
Expert poukazuje na to, že od poloviny loňského roku Francie dodává zbraně, konkrétně obrněná vozidla Bastion. „Minulý týden, během návštěvy arménského předsedy vlády Nikoly Pašinjana v Paříži, francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že země budou pokračovat ve spolupráci v obranné sféře. A francouzský ministr obrany Sébastien Lecornu se nechal slyšet, že v Arménii bude působit francouzský vojenský poradce. Francie dodá zemi prostředky protivzdušné obrany a bude trénovat arménské vojáky. Paříž si chce vyzbrojováním Arménie upevnit status vojenskopolitického patrona Jerevanu,“ soudí ukrajinský politolog.
Západ a konkrétně Francie proto může přivírat oči nad arménským exportem sankčního zboží a technologií do Ruska kvůli vidině, že může dojít k oslabení geopolitického vlivu v Zakavkazském regionu.
K tématu