Sázka na Ivana Bartoše jako kandidáta na premiéra za PirSTAN byla chyba. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl komentátor Reflexu Bohumil Pečinka. Po únorovém průzkumu Kantaru, který koalici přiřkl 34 procent hlasů, spojení Pirátů a Starostů postupně podporu ztrácelo a ve volbách nakonec získalo 15,62 procenta hlasů.
„Sázka na premiéra Bartoše byl omyl,“ kritizoval rozhodnutí koalice Bohumil Pečinka. „Ivan Bartoš je nejschopnější a nejlepší ze všech politiků Pirátů, ale jeho chyba byla, že dlouho táhnul kampaň Bartoš for premiér. A to i v době, kdy bylo jasné, že to nezvládne,“ zdůraznil. Piráti a STAN podle něho měli vsadit spíše na lídra Starostů Víta Rakušana. Ten měl celorepublikově největší počet preferenčních hlasů.
Piráti hlasují o odvolání Bartoše. Volby dopadly katastrofálně, shodli se ve straně
Od výsledků voleb uplynulo jen něco málo přes 24 hodin a Piráti už rozjeli debatu o budoucnosti svého lídra Ivana Bartoše i o tom, proč pro ně volby skončily takovým debaklem. Z 22 poslanců, které měli do této doby, jim po překroužkování zástupců STAN zbyli jen 4. Na stranickém fóru padají slova jako šok, katastrofa či propadák a rozjelo se hlasování o odvolání Bartoše.
Voliči podle komentátora udělali „kroužkovací revoluci“. Starostům zajistili 33 křesel z 37 a Pirátům zbyly pouhé čtyři poslanecké mandáty. „A to je obrovský debakl. To, že prohrajete s jinou stranou, je v pořádku. Špatně je, když vám vaši vlastní voliči vyjádří tak strašnou nedůvěru,“ kroutil hlavou Pečinka. Za ostudu označil to, že řada Pirátů byla vykroužkována „úplně neznámými lidmi“, kteří byli na nízkých místech kandidátky.
Koalice podle něj byly pro někoho „supervýhodné“, jako třeba pro lidovce nebo TOP 09. Pro někoho středně výhodné, jako pro ODS. Ale pro Piráty byly prý totálně nevýhodné.
Voliči protestovali proti postoji Peksy
Ivan Bartoš podle Pečinky nebyl hlavním problémem strany. „Ale ostatní ve straně. Paradoxem je, že ho teď kritizuje radikální křídlo kolem europoslance Mikuláše Peksy. Přitom voliči zřejmě protestovali právě proti jeho postoji,“ naznačil novinář.
Top momenty voleb: Demolice levice, kroužkovací válka, zoufalý Babiš a nejvíce stran
Babiš byl poražen, do Poslanecké sněmovny se nedostala ani jedna levicová strana a vládu zřejmě utvoří nejvíce subjektů v historii České republiky. Letošní volby do Poslanecké sněmovny přinesly mnoho nečekaného. Jaké byly jejich top momenty?
„Kroužkování bylo v rámci dvoukoalice protest proti volebnímu programu nebo proti postojům Pirátů. Piráti sem přetáhli program ze západní Evropy, který v tamních místních podmínkách nějak funguje. Ale ty strany mají do deseti procent. Jsou to radikálně progresivistické strany s levicovými požadavky na vyšší zdanění, znárodňování a tak dále. Je tam jiná sociální realita,“ podotkl.
Podle něj voliči „nechtějí opsaný program ze západní Evropy, který se míjí s českou sociální realitou“. „Piráti udělali chybu už na začátku, když si řekli, že chtějí být stranou kolem 10 procent a že budou mít radikální program. To bylo maximum jejich ambicí,“ upozornil.
S takovým programem nemůžete být premiérem
Když utvořili koalici se STAN a v předvolebních průzkumech jim vystřelily preference, dle komentátora si řekli, že budou vyzyvatelem Andreje Babiše. Jenže měli program, který se neslučuje s většinovými postoji české společnosti.
„Když to přenesete do našich sociálních podmínek, kde jsou třikrát nižší průměrné mzdy, lidé žijí jiným životním stylem, mají jinou životní zkušenost, tak nemůžete usilovat o to, aby s takovým programem jste se stal premiérem,“ zdůraznil Pečinka.
Nechali se oslnit špatným průzkumem
Podle něj se strana navíc nechala oslnit únorovým průzkumem Kantaru, který jí přiřkl 34 %. „Jenže, jak říkají odborníci, vy se necháte oslnit průzkumem, který jste si sám nedělal, který byl dělán pro Českou televizi. Ten průzkum byl podle mě špatný už tehdy metodologicky, protože Piráti nemohli jít za pár měsíců o dvacet procent níž, to prostě nejde,“ myslí si komentátor.
Letošní volby byly podle Pečinky „protestem středních městských vrstev proti Andreji Babišovi“. Proto jeho hnutí ANO porazila koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) s 27,79 %. ANO mělo 27,12 %.