reklama

Top momenty voleb: Demolice levice, kroužkovací válka, zoufalý Babiš a nejvíce stran

Babiš byl poražen, do Poslanecké sněmovny se nedostala ani jedna levicová strana a vládu zřejmě utvoří nejvíce subjektů v historii České republiky. Letošní volby do Poslanecké sněmovny přinesly mnoho nečekaného. Jaké byly jejich top momenty?

reklama
  • Masakr Pirátů

Letošní volby do Poslanecké sněmovny výrazně ovlivnilo zaškrtávání preferenčních hlasů, doplatil na něj třeba Ivan Bartoš. Zatímco první muž hnutí ANO Andrej Babiš obdržel v Ústeckém kraji 38 277 preferenčních hlasů, šéf Pirátů byl ve stejném volebním obvodě zakroužkován pouze ve 14 646 případech. Vůbec nejúspěšnější byl Vít Rakušan (PirSTAN), který končil s 59 792 preferenčními hlasy.

Starostové díky kroužkování přeskočili Piráty. Koalice Pirátů a STAN získala celkem 37 mandátů, z toho ale 33 připadne kandidátům Starostů. Piráti budou mít jen čtyři poslance. Ve Sněmovně tak nezasednou některé jejich známé tváře, například Mikuláš Ferjenčík.

  • Někdejší „král“ poražen

Premiér Andrej Babiš nečekal, že jeho hnutí ANO nevyhraje volby. Problém byl ale podle něj v tom, že proti němu kandidovalo pět stran s kampaní Antibabiš. Současně prohlásil, že ANO je nejsilnější stranou na počet mandátů a že je připraven o vládě jednat. Jako první si zvolil koalici Spolu.

Kartami může zamíchat nemocný prezident Miloš Zeman, po kterém premiér chce, aby ho znovu pověřil sestavováním vlády. Zeman prostřednictvím svého mluvčího oznámil, že Babiše přijme v Lánech už v neděli. Podle premiéra jde o plánovanou schůzku, na které nebude pověřen jednáním o vládě. „Rozhovory s panem prezidentem začnou až ve středu,“ podotkl.

  • Levice mimo hru

Z Poslanecké sněmovny po třech dekádách zmizí strany klasické levice. Nejstarší existující česká politická strana se poprvé ve své historii neprobojovala do Poslanecké sněmovny. Sociální demokraté skončili s výsledkem 4,65 procenta a jejich předseda Jan Hamáček oznámil, že rezignuje.

Podobným neúspěchem zakončila volby i další levicová strana. Komunisté neusednou ve Sněmovně, protože získali jen 3,6 procenta hlasů. I jejich lídr Vojtěch Filip oznámil rezignaci. Zatímco v letech 1998, 2002 a 2006 se pro ČSSD a KSČM dohromady vyslovilo kolem 45 procent voličů a celkový zisk se pohyboval okolo 2,5 milionu hlasů, letos obě strany přesvědčily 8,25 procenta voličů, tedy jen necelý půlmilion lidí.

Oba levicové subjekty navíc převálcovala Přísaha Roberta Šlachty s 4,68 procenty hlasů. Ani ona se do Sněmovny nedostala, její předseda je přesto z výsledku nadšený. Na tiskové konferenci se radoval, že Přísaha porazila ČSSD. „Výsledek je pro nás, po osmi měsících fungování, velký úspěch. Za námi skončili ČSSD nebo KSČM, což je velký závazek. Dalo nám hlas 240 tisíc lidí, takže rozhodně nejsme ‚fízlostranou‘, jak nás někteří nazývali,“ řekl usměvavý Šlachta.

  • Vzniká unikátní pětikoalice

Vítězná koalice Spolu se shodla s koalicí Pirátů a STAN, že chtějí po prezidentovi Miloši Zemanovi, aby předsedu ODS Petra Fialu pověřil sestavením vlády. Strany se zároveň dohodly, že nebudou vyjednávat s nikým jiným.

Vznikla by tak unikátní koalice pěti stran, tedy ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Piráti a STAN. Vítězná koalice Spolu a třetí Piráti se Starosty budou mít v nové Sněmovně 108 mandátů. Je to poprvé v historii České republiky, kdy by vládu tvořilo tolik stran.

  • Souboj extremistů

Hnutí SPD ve volbách nakonec získalo pouze 9,56 procenta hlasů, i když mu některé předvolení průzkumy předpovídaly kolem 15 procent. Jeho předseda Tomio Okamura je ale podle svých slov s výsledkem voleb spokojen. Posteskl si ovšem, že SPD bylo oslabeno jinými názorově podobnými stranami.

Koalice Trikolora, Svobodní a Soukromníci získala 2,8 procenta hlasů a Volný blok 1,3 procenta. Jeho lídr Lubomír Volný byl zklamaný, takový výsledek totiž mimo jiné znamená, že nedostane státní příspěvek.

  • Mocný finiš Spolu

Ve štábu koalice Spolu se v sobotu večer bujaře slavilo – alkohol tekl proudem a před štábem byla cítit vůně vítězných doutníků. Politici z ODS, kteří v minulosti představovali dominantní sílu české politiky, si museli na výhru v těch nejdůležitějších volbách počkat dlouhých jedenáct let. K vítězství je přitom dovedl dlouhodobě podceňovaný lídr Petr Fiala, kterému se ještě donedávna příliš nevěřilo.

Marketéři Spolu ale dokázali takřka nemožné a v závěru kampaně ukázali Fialu jako charismatického lídra. Minimálně tak působil z billboardů po celé zemi. K tomu neudělal žádné velké chyby a slušně zvládl předvolební debaty. Nakonec tak porazil premiéra Andreje Babiše a jeho „nezničitelné“ hnutí ANO.

Rozdíl, který tyto dvě strany dělí, je vůbec nejmenší v historii voleb do Poslanecké sněmovny. Jde o necelých 0,7 procentního bodu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch zaútočil na neočkované. Kdybyste šli na vakcínu, opatření už by nebyla
Koronavirus

Vojtěch zaútočil na neočkované. Kdybyste šli na vakcínu, opatření už by nebyla

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) je přesvědčen, že by žádných protiepidemických opatření nebylo potřeba, kdyby se proočkovanost v České republice blížila 90 procentům, jako je tomu v některých jiných evropských zemích. „Kdybychom zvýšili proočkovanost, mohli bychom zítra zrušit všechna protiepidemická opatření,“ řekl Vojtěch v úterý během tiskové konference. Vzhledem k tomu, že nakažených rychle přibývá, to naopak vypadá, že Česko čekají další proticovidové restrikce.

Hádka mezi koaličními partnery: Prosazuje podrazáctví, obvinil Pirát Peksa kolegu ze STAN
Vláda

Hádka mezi koaličními partnery: Prosazuje podrazáctví, obvinil Pirát Peksa kolegu ze STAN

Vládní vyjednávání mezi koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a uskupením Pirátů se Starosty pokračují. Stále není jisté, zda Piráti ve vládě chtějí být a kolik budou mít případně ministerstev. Podle senátora z hnutí STAN Zdeňka Hraby by vyjednavači měli reflektovat výsledky voleb bez ohledu na předem uzavřenou smlouvu. Ve vysílání CNN Prima NEWS se vůči jeho názoru ohradil Pirát Mikuláš Peksa.

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

Žádný „český Floyd“. Muž v Teplicích nezemřel kvůli policejnímu zákroku, vyplývá z pitvy

Mezi červnovým zákrokem policistů a úmrtím muže v Teplicích neexistuje žádná souvislost, vyplývá ze závěrečné pitevní zprávy, kterou dostalo ústecké krajské ředitelství policie. V úterý o tom informovala policejní mluvčí Šárka Poláčková. Muž zemřel krátce po zákroku policie. Následně se konalo několik demonstrací, vyšetření události žádala řada tuzemských i zahraničních organizací.

reklama

Domácí zpravodajství

Kalousek: Piráti musí do vlády. Pokud chtějí být věčně protestní stranou, jsou zbyteční

Mají jít Piráti do vlády, nebo mají zůstat společně s ANO a SPD v opozici? Otázka, která se poslední dny řeší uvnitř Pirátské strany i mezi novináři. Podle expředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, který strávil v politice dlouhých třicet let, by se měla partaj Ivana Bartoše zachovat státotvorně, ukázat politickou dospělost a do vlády určitě jít. Pokud zůstanou věčně protestní stranou, jsou podle něj občanům České republiky k ničemu. Kalousek to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Pobodal čtrnáctiletého chlapce a jeho matku v Dolních Chabrech. Policie případ odložila

Aktualizováno

Za dubnový pokus o vraždu v pražských Dolních Chabrech policie nikoho neobviní. Případ odložila, protože kvůli nízkému věku pachatele nebylo možné zahájit trestní stíhání. V úterý to sdělil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. V souvislosti s útokem na matku a jejího syna pátrali policisté po čtrnáctiletém chlapci.

KOMENTÁŘ: STAN přes palubu Piráty nehodí. Ti loví kádry na ministry mimo zvolené poslance

Pokud se Piráti sami nerozhodnou do vlády nejít, STAN je přes palubu nehodí. A to i přes to, že se Piráti zatím podle informací CNN Prima NEWS ve vyjednávání občas chovají jako nerozhodní nováčci, kteří často mění své požadavky. Důvody jsou hned dva. Zaprvé je to společná cesta deklarovaná už v koaliční smlouvě. Zadruhé vše stojí na osobě Víta Rakušana, který si za dlouhou dobu spolupráce s Ivanem Bartošem vypěstoval silné až přátelské pouto a je připraven sliby a plány dodržet a splnit.

reklama