
Jednotný evropský limit pro hotovostní platby se Čechů dotkne jen mírně.
Zdroj: Profimedia.cz
Evropská komise plánuje sjednotit strop pro platby v hotovosti. V současné době má každá členská země Evropské unie svůj limit. Nejnižší částkou v bankovkách či mincích se dá zaplatit v Řecku, naopak nejvyšší hotovostní platbu lze přijmout v Chorvatsku.
České republiky by se zvažovaný jednotný evropský limit pro platby v hotovosti dotknout neměl. Podle hlavního ekonoma společnosti BH Securities Štěpána Křečka se totiž v kuloárech Evropské komise nejčastěji zmiňuje částka 10 tisíc eur.
„To shodou okolností odpovídá limitu, který je platný v České republice. Pro naši zemi by se tedy nic nezměnilo, ale pro jiné země Evropské unie by to mohl být zásadní průlom směrem k bezhotovostní ekonomice,“ uvedl Štěpán Křeček pro CNN Prima NEWS.
Hotovost nerušit
Strop pro hotovostní platby v současné době existuje v 18 z 27 členských zemí Evropské unie. Nejnižší limit, na úrovni 500 eur, platí v Řecku a nejvyšší, na úrovni 15 tisíc eur, je zaveden v Chorvatsku. Devět unijních států však žádné limity nemá stanovené.
To by se ale mělo změnit, jak ostatně nedávno ve svém projevu uvedl místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis, který má danou problematiku v gesci. „Naším plánem je předložit balíček právních návrhů týkajících se boje proti praní peněz v prvním čtvrtletí roku 2021,“ řekl.
„Hotovostní transakce se zřejmě budou postupně omezovat. To by však nemělo vyústit v jejich úplné zrušení. Hotovost hraje v ekonomice důležitou roli a slouží jako obrana proti hluboce záporným úrokovým sazbám na bankovních účtech,“ myslí si Štěpán Křeček.
Téměř bezhotovostní Švédsko
Evropská komise ve svých úvahách o regulaci hotovostních plateb vychází z odborných stanovisek, podle nichž bankovky a mince výrazně usnadňují praní špinavých peněz. Dokonce jsou v pozici první volby, ke které se uchylují zločinci při provádění nekalých finančních operací.
Naopak spotřebitelé využívají hotovost méně než v minulosti a je u nich jasně patrná rostoucí obliba bezhotovostních plateb. Největší popularity požívají platby kartou nebo z účtu na účet ve Švédsku, kde se hotově obslouží už méně než desetina transakcí. V České republice je to necelých 12 procent.
Nejčtenější

Novou mutací koronaviru se můžete opět nakazit už po pár dnech. Je mnohem nebezpečnější
5. března 2021
Analýza: Proč tři týdny lockdownu stačit nebudou? Do škol a obchodů nejdřív v červnu
4. března 2021
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
1. března 2021Doporučujeme
