reklama

On-line výuka má moji podporu, neočekávám mimořádné odměny pro učitele, říká Schejbalová

Prvního září by se školáci měli vrátit do lavic. Kvůli pandemii koronaviru bude nový školní rok jiný než všechny předchozí. Školy dostaly manuály, jak se chovat v krizových situacích spojených s onemocněním COVID-19. Jsou však pro učitele dostačující? Co se stane, když dítě ve třídě plné spolužáků zakašle? O těchto tématech mluvili v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií České republiky Renata Schejbalová, poslanec hnutí STAN Petr Gazdík a primátor Plzně Martin Baxa z ODS.

reklama

Schejbalová uvedla, že je ráda za manuál pro školy, jak se chovat při propuknutí koronaviru u některého z žáků. Předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií sdělila, že je rozdělený na tři části – informativní, doporučující a závaznou, přičemž se v nich dá dobře orientovat. Nedovede si však představit například dodržování doporučujícího stanoviska nemíchat skupiny žáků, jelikož na mnoha školách jsou žáci běžně děleni do různých seminářů či skupin pro výuku cizích jazyků.

K tématu

Podle ní také nelze počítat, že by učitelé a ředitelé dostali od vlády mimořádné odměny. „Opravdu neočekávám, že bychom dostali nějaké mimořádné peníze,“ řekla Schejbalová v pořadu 360°.

K povinné on-line výuce předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií uvedla, že má její podporu, ale řada škol podle ní bude mít problém ji žákům zajistit. Problematická by dle ní byla například situace, kdy by učitel musel nejprve učit prezenční skupinu a následně vyučovat on-line. „Na to bychom potřebovali kamery a ty jsou drahé,“ dodala Schejbalová.

„Hezky napsané, ale realita bude jiná,“ říká Gazdík

Na předsedkyni Asociace ředitelů gymnázií reagovali poslanec STAN Petr Gazdík a jeho sněmovní kolega z ODS a primátor Plzně Martin Baxa, oba původním povoláním učitelé. Gazdík uvedl, že manuál v něm vyvolal „úsměvné pocity“. „Je to hezky napsané na papíře, ale realita bude trochu jiná,“ řekl Gazdík.

K tématu

Baxa sice vyzdvihl, že manuál počítá s běžným otevřením škol 1. září a nenutí ředitele suplovat činnost epidemiologů či hygieniků. Přináší však podle něj organizační problémy a má velké nároky na technickou vybavenost různých škol.

Oba poslanci v pořadu 360° řekli, že doufají ve vyšší platy učitelů. Vláda by podle nich měla v takto kritické situaci najít peníze na platy a odměny ředitelům.

V otázce distanční výuky se oba nynější poslanci shodli, že je ji třeba mít ustanovenou v zákoně. Oba však měli výhrady k návrhu vlády. Gazdíkovi vadila především možnost ministerstva školství manipulovat například s maturitní zkouškou či přijímacími zkouškami. „Pokud si vláda řekne, že zruší maturitu a bude vystupovat pouze podle výsledků z posledních ročníků, tak je to špatně,“ řekl Gazdík v pořadu 360°. Dle Baxy je pak vládní návrh „šitý horkou jehlou“.

Další hlavní zprávy

Sledujte v TV

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Ještě nemáte naladěný kanál CNN Prima NEWS? Poradíme vám, jak na to. Stanici si můžete naladit po celé České republice i na Slovensku. Zatímco na Slovensku jej poskytují pouze operátoři, v Česku je dostupný i v terestrice. Nově naladíte CNN Prima NEWS u služby 02TV na programové pozici 16. Pokud se Vám program automaticky nenaladil, restartujte prosím Vaše zařízení.

reklama
Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická
Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
V klíčových státech Trump dohání Bidena. Průzkumy se ale vyplatí brát s rezervou
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi
reklama
reklama
Kdo je nový ministr Jan Blatný? Odborník a primář, který zakazoval návštěvy dětí

Vláda

Domácí zpravodajství

Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
ANKETA: Dodržují Češi zákaz nočního vycházení? Ptali jsme se lidí v centru Prahy
Další články
reklama
reklama