Hejtman Ústeckého kraje popsal aktuální situace v Hřensku
Energetická krize a zdražování silně dopadá na všechny. Jak na občany, tak na kraje. Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) však odmítá, že by s ní mohly samy kraje účinně zápolit. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že všichni budeme platit mnohem víc a že „o lidi se musí postarat stát a vláda, která selhala“.
Vláda v čele s premiérem Petrem Fialou (ODS) čelí kritice ze strany opozice i expertů. V boji s chudobou a energetickou krizí prý nedělá dost. Hejtman opozičního hnutí Jan Schiller vzkázal, že ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (za STAN) od nástupu do vlády neviděl. „S námi (hejtmany) vláda zdražování neprojednávala. Kroky vlády mi přijdou neuvážené a pomalé, vše přichází pozdě,“ uvedl.
Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) v Partii Zdroj: CNN Prima NEWS
Ministr průmyslu Jozef Síkela Zdroj: Profimedia.cz
Hostem nedělní Partie na CNN Prima NEWS byl hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO). Zdroj: CNN Prima NEWS
Drahota drtí rodiny. Zdroj: CNN Prima NEWS
Jak ušetřit na energiích? Zdroj: CNN Prima NEWS
Češi řeší energetickou krizi po svém. Zdroj: CNN Prima NEWS
Jak zdražování dopadá na kraje, demonstroval na příkladu. „Když vezmu náš krajský rozpočet, tak nás do konce roku bude zvýšení cen energií stát o 120 milionů korun více než v loňském roce. Ústecký kraj není jediný, ostatní jsou na tom podobně. Příspěvkové organizace, školy, nemocnice... Všichni budeme platit mnohem víc,“ přiblížil a kritizoval ministra průmyslu Síkelu za neviditelnost.
Podle expertů navíc není jisté, že se situace během podzimu a zimy ještě nezhorší. Plány Ústeckého kraje jsou podle něj ale v tomto směru jasné. „Rozjeli jsme velké investiční akce, například ve zdravotnictví za 3,5 miliardy korun. Bohužel, kvůli inflaci a válce na Ukrajině se práce prodražily. Nemůžeme si dovolit udělat gesto jako Martin Kuba,“ uvedl s odkazem na hejtmana Jihočeského kraje, který z rozpočtu na pomoc lidem uvolní 250 milionů korun a dalších 250 milionů požaduje po obcích.
„Lidem, jako kraj, pomáhat nemůžeme. Budeme rádi, že zaplatíme naše drahé energie a navyšující se ceny zakázek. Myslím, že tohle je záležitost státu. On a vláda se musí postarat o lidi. V tomto však selhala. Pokud lidé pomoc dostanou, tak velice pozdě,“ doplnil.
Hejtman je přesvědčen, že vláda mohla mít v rozpočtu více peněz, pokud by přehodnotila některá svá rozhodnutí. 14 miliard by například přiteklo z EET, které kabinet zrušil. „Lidé na něj byli zvyklí. Poctivému podnikateli EET nevadilo, naopak, znám řadu podnikatelů, kterým pomohlo a měli kontrolu,“ uzavřel.