Schillerová: NKÚ je odtržen od reality. Účtenkovku jsme drželi v chodu, hrozily sankce

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) odmítá, že by udržováním účtenkové loterie v chodu, přestože už losování cen neprobíhalo, plýtvala penězi daňových poplatníků. Nesouhlasí tak se závěry Nejvyššího kontrolního úřadu, který upozornil, že na účtenkovou loterii stát zbytečně vynaložil 14 milionů korun. „Rozhodla jsem o zrušení loterie, když nastoupil covid. Tím jsme ušetřili 65 milionů korun,” řekla v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

Alena Schillerová reagovala na závěr Nejvyššího kontrolního úřadu, podle něhož stát zbytečně vynaložil 14 milionů korun za podporu účtenkové loterie v době, kdy už neprobíhala. Podle bývalé ministryně financí ale stát ve skutečnosti ušetřil 65 milionů korun za ceny, které nebyly předány. Účtenkovou loterii však prý nešlo ukončit zcela a hned. „Museli jsme dodržovat smlouvy za provoz toho systému, jinak by hrozily sankce,“ vysvětlila Schillerová.

Ministerstvo financí pod jejím vedením prý s provozovatelem systému jednalo o snížení ceny. „Dosáhli jsme úspor a toho, že se neuplatňovaly žádné sankce za předčasné ukončení. Systém ale musel být udržován v chodu a musely být splněny podmínky. Úspora byla vyšší než výdaje, které bychom jinak vynaložili,“ dodala exministryně financí.

Jsou odtrženi od reality

Schillerová se rovněž ohradila proti tvrzení Nejvyššího kontrolního úřadu, že účtenková loterie nesplnila svůj účel. „Měla zviditelnit EET, aby si lidé brali účtenky, a to se podařilo. EET sama o sobě přinesla do státního rozpočtu 33 miliard a narovnala podnikatelské prostředí,“ namítla s tím, že po zachování EET alespoň na dobrovolné bázi volali sami podnikatelé.

Podle bývalé šéfky státní kasy kontrolu na NKÚ „provádí lidé, kteří jsou zcela odtrženi od reality“. Schillerová zopakovala, že se závěry NKÚ nesouhlasí a že jeho úvahu považuje „za absurdní“.

Fialova vláda? Všechno špatně

Schillerová v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS rovněž zkritizovala vládu Petra Fialy (ODS), za údajnou liknavost při pomoci občanům se zvládáním následků zdražování. „Zastavit zdražování a inflaci, na to nemá vliv žádná vláda. Stejně jako na to neměla vliv naše vláda, nemá na to vliv ani vláda Petra Fialy. My jí vyčítáme, že s těmi dopady nijak nepomáhá. Pomoc je pomalá a skoro žádná,“ řekla Schillerová.

Zmínila například, že „v Chorvatsku mají zastropované ceny pohonných hmot, sníženou DPH, tady se řada lidí a firem nachází v problémech a vláda to neřeší“. Podle Schillerové stále nejsou známy parametry energetického tarifu. „Už před rokem jsme navrhli zrušení poplatku za obnovitelné zdroje. Dnes, téměř po roce přichází vláda Petra Fialy, že to zavede od října. Nevíme, proč pomoc pro děti má být jen jednorázová a jen pro děti do 18 let. Zkrátka všechno špatně,“ dodala bývalá ministryně financí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:29

Ukrajinský dron shodil bombu na skupinu ruských vojáků

20:55

Odběratel prý odmítl přijmout náklad první lodi, která vyplula z Oděsy

20:32

Rusko ve válce proti Ukrajině přišlo o 70 tisíc až 80 tisíc zabitých a zraněných vojáků, uvedl náměstek amerického ministra obrany Colin Kahl.

20:02

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc za miliardu dolarů

Hrozivá bouřka smetla u Prahy za pár vteřin celou pouť. Microburst zachytily obecní kamery

V Horoměřicích u Prahy slavili 23. července Anenskou pouť. Bohatý program začínal ve 13 hodin a měl trvat až do večera. Už po půl hodině ale oslavy překazila silná bouřka, která z nádvoří místního zámku smetla takřka vše. Obec nyní na svých facebookových stránkách zveřejnila záběry z kamer. Podle meteoroložky CNN Prima NEWS Jany Hujslové se v oblasti vyskytl tzv. microburst – silná bouřka, doprovázená silným větrem. V okolí v té době padaly i 2,5centimetrové kroupy.

Živě
ON-LINE: Ukrajinci měli zabránit vraždě ministra. Ostřelují nás české raketomety, tvrdí Rusko

Rusko se snaží získat plnou kontrolu nad Luhanskou i Doněckou oblastí. Ukrajinci však na Donbasu pokračují v tvrdém odporu vůči agresorovi. Na jižní frontě ukrajinská armáda nadále postupuje. Ukrajinské bezpečnostní složky pak tvrdí, že zmařily pokus ruských tajných služeb zavraždit ministra obrany Oleksije Reznikova. Rusko zase uvedlo, že Ukrajinci ostřelovali Doněck z českých raketometů. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv prozradil, za jakých podmínek Rusko přistoupí na mír. Válka je podle něj odpověď na rusofobii.

Dva roky od požáru v Bohumíně: Žhář dostal za smrt 11 lidí doživotí, byt má nové nájemníky

Dva roky uplynuly od nejtragičtějšího požáru v historii Česka. Zdeněk Konopka v Bohumíně zapálil dveře bytu, kde jeho příbuzní slavili narozeniny. Zemřelo jedenáct lidí včetně malých dětí, část uhořela, část se zabila skokem z okna v 11. patře. Pachatel se tehdy mstil za to, že ho opustila manželka. Po dohodě se státním zástupcem dostal doživotí.

Zeman převzal lži opozice, kritizuje vláda. Jeho veto může stát miliardy, varuje Kalousek

Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana vetovat novelu, která má snížit platby státu do zdravotnictví, může státní pokladnu vyjít až na miliardy korun, varoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vyzval proto poslance, aby rozhodnutí co nejdříve přehlasovali. Prezidenta kritizují i členové současné vlády. Podle šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury (ODS) převzal prezident lživou argumentaci opozice. Vládní koalice má v dolní parlamentní komoře pohodlnou většinu 108 poslanců, řada zákonodárců ale v době vládních prázdnin čerpá dovolené.

Domácí zpravodajství

Policejní prezident doporučil vyhradit místa pro odpůrce, tvrdí ANO. Ten se ohradil

Aktualizováno

Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. Ve videu na sociálních sítích to uvedl předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který minulý týden čelil podle médií na mítincích hlasitým protestům svých odpůrců. Babiš tvrdí, že opatření je na základě doporučení policejního prezidenta Martina Vondráška. Ten to ale razantně odmítá.

V rakouských Alpách se vážně zranili dva Češi. Po dalším turistovi pátrají záchranáři

Dva čeští turisté se v neděli zranili při výstupu na alpský vrchol Hinterer Brochkogel v rakouském Tyrolsku. Informovala o tom v pondělí agentura APA. Při cestě horolezci zřejmě uklouzli a spadli pět metrů do pukliny. Rakouské úřady stále pátrají po českém turistovi, který je v Rakousku nezvěstný od minulého týdne, uvedlo české velvyslanectví ve Vídni.