Česko směřuje k mimořádné valorizaci penzí, kterou při růstu cen nad pět procent ukládá zákon. Důchody by se mohly zvednout od června. U průměrné starobní penze by to mohlo být od 650 do 730 korun. Na svém Twitteru o tom v pondělí informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) minulý týden řekla, že její resort s řešením podle zákona počítá, počkat ale musí na výsledné ekonomické údaje.
„Směřujeme k mimořádné valorizaci důchodů od června 2022. Je to mimořádný krok, kterým se podle zákona upraví důchody v situaci, kdy je inflace nad pět procent. Senioři by si tak už v průběhu roku polepšili o 650 až 730 korun. Bylo by to podruhé v historii, kdy došlo k aktivaci tohoto mechanismu,“ uvedla Schillerová.
Vánoce jako za socialismu? Dárky nebudeme kupovat, ale shánět, herní konzole nejsou
Letošní Vánoce nebudou jen jedny z nejdražších v historii, ale také jedny z nejchudších. Zejména lidé ve středím věku si vzpomenou na éru reálného socialismu, kdy se dárky nekupovaly, nýbrž sháněly. To proto, že o regálech plných zboží si mohli nechat jen zdát. Něco podobného nás čeká i letos, a to hlavně u zboží, které se neobejde bez elektronických součástek. Šest lidí ze sta připouští, že si na vánoční dárky půjčí.
Poprvé se důchody mimořádně navýšily v létě 2008 za pravicové vlády Mirka Topolánka (ODS). Zákon původně počítal s mimořádnou valorizací až při růstu cen o deset procent. Snížení hranice na pět procent před 13 lety prosadil tehdejší ministr práce Petr Nečas (ODS).
Důchody se zvedají pravidelně vždy od ledna. Zákon o důchodovém pojištění uvádí, že mimořádně se penze zvyšují tehdy, pokud růst cen dosáhl aspoň pěti procent. Přidání následuje pátý měsíc po měsíci, v němž zvyšování cen překročilo pětiprocentní hranici. Kabinet má nařízení vydat do 50 dnů po skončení měsíce s aspoň pětiprocentním cenovým růstem.
Míra inflace se nad pět procent dostala v říjnu. Spotřebitelské ceny se meziročně zvedly o 5,8 procenta. Podle zákona by tak měl kabinet o mimořádném navýšení penzí rozhodnout nejspíš nejpozději do Vánoc a přidávat by se mělo asi od března.
Internet bude dražší. Musíme zvýšit ceny, jinak nepřežijeme, říkají lokální provideři
Některé lokální internetové firmy nemusely své služby zdražovat i 20 let. Nyní je ale dohání inflace. Očekávaný růst úrokových sazeb vyvolaný utahováním měnové politiky ze strany České národní banky jim navíc prodraží financování. „Pokud svoje ceny nezvýší, budou mít potíže investovat do sítí. Jejich místa zaberou nadnárodní hráči a ti se žinýrovat nebudou,“ řekl na olomoucké konferenci Kam kráčí telekomunikační sítě Jakub Rejzek, prezident Výboru nezávislého ICT průmyslu.
Na konci září starobní, invalidní a pozůstalostní důchody od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) pobíralo 2,86 milionu lidí. Starobních důchodců a důchodkyň z toho bylo 2,38 milionu. Pravidelně se všechny penze zvyšují od ledna, a to o růst cen za sledované období a o polovinu růstu reálných mezd. Na Nový rok se tak všem solidární část důchodu navýší o 350 korun z nynějších 3 550 na 3 900 korun a zásluhový díl vzroste o 1,3 procenta. U průměrné starobní penze to činí dohromady 505 korun. Zásluhová část penze se pak všem posílí ještě o dodatečný bonus 300 korun, který prosadila vláda.
Při mimořádné valorizaci se podle zákona zvedá zásluhový díl penze o tolik procent, o kolik rostly ceny. Průměrný starobní důchod v září podle údajů ČSSZ činil 15 411 korun. Při říjnové inflaci o 5,8 procenta by se měl podle propočtu ČTK navýšit o 690 korun. U lidí, kteří mají nižší než průměrnou penzi, by byla částka menší. Naopak lidé s nadprůměrným důchodem by si polepšili víc.
Na takovou mimořádnou valorizaci by bylo na deset měsíců příštího roku potřeba podle odhadu téměř dvacet miliard korun. V rozpočtu by se musela částka na vyplacení najít, pokud by se neupravil zákon.
Podle aktuální predikce ministerstva financí by růst cen měl zrychlovat. V prvních měsících příštího roku by se mohl pohybovat kolem sedmi procent.