Noční obloha by brzy mohla nabídnout pozoruhodnou podívanou. Podle astronomů se schyluje k výbuchu hvězdy T Coronae Borealis (T CrB). Vzácná událost způsobí, že se dramaticky zvýší její jasnost a na obloze tak bude konkurovat Polárce.
T Coronae Borealis, známá též jako Planoucí hvězda, je mimořádný dvojhvězdný systém v souhvězdí Severní koruny, který tvoří dvě stárnoucí hvězdy – červený obr a bílý trpaslík. „Ten se chová jako vesmírný zloděj, který odčerpává materiál ze svého červeného obra v procesu zvaném akrece,“ informuje týdeník Newsweek.
ČTĚTE TAKÉ: Žhavý úspěch sondy NASA. Dostala se ke Slunci nejblíže v historii, expedici přežila
„Když se na bílém trpaslíku nahromadí dostatek hmoty, překročí jeho teplota kritickou mez a dojde k zapálení termojaderných reakcí,“ vysvětlil astronom Karel Halíř pro web astro.cz. Dodal, že jasnost hvězdy se pak neuvěřitelně zvýší a my můžeme sledovat tzv. výbuch novy.
„Předvídat vzplanutí novy je velice problematické, a proto se vždy jedná o překvapivou a neočekávanou událost,“ popsal Halíř. Podle původních odhadů astronomů mělo k explozi dojít již v roce 2024, ty se ale nakonec nepotvrdily. Hvězdný úkaz, ke kterému dochází zhruba každých 80 let (naposledy v roce 1946), tak pravděpodobně nastane až letos, píše Newsweek.
Planoucí hvězda je za normálních okolností příliš slabá na to, aby byla vidět pouhým okem. Při výbuchu se však její jasnost zvýší více než tisíckrát, čímž bude konkurovat i Polárce. Rozzáří se na severní obloze a pozorovatelná bude i z území Česka, informuje web Stellar Catalog.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zářivý úspěch české astronomie. Akademik objevil kometu, naposledy se to podařilo před 24 lety