reklama

S válkou se covid nedá srovnat, říká chirurg Šebek. Naočkoval se sám

Chirurg a člen Lékařů bez hranic Tomáš Šebek pomáhá v době pandemie koronaviru především doma. Kritizuje tak některé kroky české vlády, ať už výstavbu polní nemocnice nebo nedostatečnou osvětovou kampaň k vakcinaci. Covid vnímá ale v jistém ohledu i jako pozitivum. Více prozradil v pořadu CNN Prima NEWS K věci.

reklama

„Společenský systém je převrácen vzhůru nohama. Uplynulý rok byl rokem velkých změn. Nebyla to jen malá facka, já bych řekla přímo facka. Na druhou stranu bychom ale tady mohli zažívat válečný konflikt nebo krvácivou horečku,“ prohlásil Šebek. Podle něj jsme dosud žili v umělé bublině nedotknutelnosti. „Srovnáme-li však válku s koronavirem – srovnáváme nesrovnatelné,“ doplnil.

I přesto se podle něj koronavirus nějakým způsobem dotkl každého z nás. „Je mi líto mamineksamoživitelek a různých lidí, které to zasáhlo. Od začátku se snažím alespoň uklidňovat, panika nic nevyřeší,“ podotkl. Nyní se snaží vypomáhat třeba v pražské Nemocnici na Františku.

Postavení polní nemocnice v pražských Letňanech Šebek ihned odmítl jako nesmysl. „Když se mě zeptali, řekl jsem na rovinu, že je to hloupost. Věřím, že nebude potřeba. Kdyby ano, tak v ní nebude mít kdo pracovat. Personál nemáme už teď v nemocnicích,“ kritizoval Šebek s tím, že své názory ale nikomu nevnucuje. Díky skvělé práci armády je sice nemocnice postavená, dostat do ní personál je podle něj ale nemožné. „Drahý projekt, který nemůže fungovat,“ dodal.

Od dětí se na mise odjíždí obtížně

Jako lékař má zkušenost se zvládáním kritických zdravotnických situací. Své místo v době pandemie koronaviru možná i proto nyní cítí v České republice a na zahraničí misi zatím odjet neplánuje. „Mám v sobě dávku patriotismu. Navíc jsem otcem čtyř dětí, dvě z nich jsou v raném věku a odjíždí se od nich obtížně,“ přiznal.

V dnešní době je také složitější se kamkoli dostat. „Lékařům bez hranic covid celkově narušil logistiku, nemůžeme pracovat tak, jak jsme byli zvyklí,“ připustil Šebek. Mise v zahraničí jsou navíc pro něj racionálním rozhodnutím a nikoliv touhou. „Naplňuje mě předávat znalosti lidem, kteří nemají takový komfort ve zdravotnictví jako my,“ doplnil.

Šebek se také nedávno sám naočkoval vakcínou proti koronaviru, video pak zveřejnil na sociálních sítích. „Chtěl jsem dát najevo, že se s očkováním identifikuji. Zoufale nám chybí osvětová kampaň, zatímco dezinformační weby mají převahu,“ prohlásil.

I nynější nelehké časy ale podle něj přinesly minimálně jednu pozitivní věc. „Mám velkou radost, že koronavirus urychlil distanční přístup k doktorské péči, za zbytkem Evropy v tom dost pokulháváme,“ uvedl Šebek a zároveň dodal, že i když fyzický kontakt nikdy nic nenahradí, telemedicína představuje velké ulehčení v péči o pacienty.

Rozhovor Lucie Hrdličkové s Tomášem Šebkem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Forejt: V historii úřadu prezidenta se nikdy nezkoumala pravost podpisu. Je to smutné
360°

Forejt: V historii úřadu prezidenta se nikdy nezkoumala pravost podpisu. Je to smutné

V historii prezidentské kanceláře se vůbec poprvé řeší pravost podpisu. Je to smutné, řekl bývalý šéf protokolu Kanceláře prezidenta republiky Jindřich Forejt. Forma komunikace, kterou zvolil tiskový odbor, není podle něj příliš šťastná, proto každý detail týkající se hospitalizace Miloše Zemana vzbuzuje pozornost, vysvětlil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

Aktualizováno

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

Jednání lidí v Zemanově okolí působí jako boj o čas, myslí si senátor Oberfalzer

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jednání lidí v okolí prezidenta Miloše Zemana působí jako boj o čas. „Čtvrteční vystoupení jeho manželky mi přišlo lidské a uvěřitelné. Hlavní sdělení bylo, aby byl Zeman v klidu a mohl se uzdravit. Lze si ho ale vysvětlit i tak, že kancelář prezidenta chtěla podtrhnout blokaci informací,“ konstatoval.

Den před koncem lákala Bohemia Energy zákazníky. O peníze nepřijdete, vzkazuje lidem

Skupina Bohemia Energy se ohradila proti zprávám o svém krachu. Všem svým závazkům prý dostojí a lidé o své peníze nepřijdou, vzkazuje společnost veřejnosti. „Ke krachu ani insolvenci v žádném případě nedochází,“ uvedla tisková mluvčí energetické skupiny Hana Novotná. Na přechodu odběratelů k dodavateli poslední instance to podle Energetického regulačního úřadu nic nemění.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Útočník pobodal v kostele britského poslance. Politik v nemocnici zraněním podlehl

Aktualizováno

Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej v pátek pobodal útočník. Policie předpokládaného pachatele činu zadržela, pětadvacetiletý muž je podezřelý z vraždy. Útok se stal krátce po poledni místního času (14:05 SELČ) v kostele v Leigh-on-Sea 60 kilometrů na východ od Londýna při setkání s voliči v Amessově volebním obvodu. Vyšetřování vraždy britského poslance Amesse prozatím vede protiteroristická jednotka, zatím však nedošla k závěru, že se jednalo o teroristický čin.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama