reklama

Sebevraždu české policistky na Frontexu vyšetřují v Evropě. Vedla ke skoku z okna šikana?

Záhadnou sebevraždou české policistky Kristýny Litomerické na zahraniční misi v Polsku se už začala zabývat evropská agentura Frontex. Na případ jako první upozornila CNN Prima NEWS s odkazem na rodinu, která tvrdí, že důvodem k sebevraždě policistky byla šikana ze strany kolegů. Rodina souhlasila i se zveřejněním osobní komunikace Litomerické těsně před smrtí. Česká policie zatím dává od případu ruce pryč.

reklama

„Ve stejný den, kdy CNN Prima publikovala článek o kauze psychologického týrání (šikany) a tragické smrti kapitánky České republiky Kristýny Litomerické, spustil Inspekční a kontrolní úřad Frontexu předběžnou operaci, která má ověřit a konkretizovat zmíněná tvrzení. O tomto procesu jsem byl informován 27. září 2021,“ píše ředitel Frontexu Fabrice Leggeri v dopise, který má CNN Prima NEWS k dispozici.

Žádost o prošetření případu zaslal vedení Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Ten se po zveřejnění příběhu na redakci CNN Prima NEWS obrátil s tím, že policistku osobně několik let znal a rád by se do zjištění okolností úmrtí zapojil.

Frontex hledá důkazy

„Jsem nesmírně rád, že se případ dal konečně do pohybu. Kristýnu jsem osobně znal a zpráva o její smrti mě velmi zasáhla. I proto jsem se na ředitele Leggeriho obrátil a doufám, že brzy budeme znát fakta kolem údajné sebevraždy. To, co zatím od rodiny vím, je šokující,“ řekl CNN Prima NEWS Zdechovský.

Po předběžném šetření Frontexu by se mohlo rozběhnout správní řízení. „Na základě výsledků této operace, která se zaměřuje na shromažďování důkazů (též protidůkazů), které by mohly indikovat možné porušení povinností formulovaných služebním řádem, se rozhodnu, zda rozběhnu správní řízení. Takové řízení by se zaměřilo na shromažďování dalších informací, díky kterým by se zjistilo, jestli došlo ze strany zaměstnanců Frontexu k pochybení, které přímo či nepřímo vedlo k sebevraždě paní Litomerické,“ uvádí dále Leggeri v dopise.

CNN Prima NEWS na případ sebevraždy kapitánky Kristýny Litomerické upozornila 26. září. V té době od nešťastné události uplynul rok, za který se nikdo případem nezabýval.

Sebevražda skokem z 11. patra

Jedenatřicetiletá policistka Kristýna Litomerická byla v létě 2020 na dvouměsíční stáži v sídle Frontexu ve Varšavě, kde měla na starosti monitoring pohybu osob na vnější hranici EU. Přestože se na působení v rámci agentury velmi těšila a považovala je za jeden z vrcholů své kariéry, skončilo vše tragicky. V poslední den mise se totiž zřejmě rozhodla spáchat sebevraždu skokem z 11. patra.

K té ji podle rodiny měla dohnat především šikana ze strany kolegů, která mířila jak na její pracovní aktivity, tak i na vzhled či původ – a v neposlední řadě mělo dojít i na zásah do soukromí. S tím, jak údajná šikana probíhala, se policistka svěřila i své rodině (konverzaci s rodinou má redakce CNN Prima NEWS k dispozici).

„Hned ve dveřích jsem tady schytala, že jsem fucking bitch from fucking country (zas*aná děvka ze zas*ané země, pozn. red.). A jelo to, jak jsem se ozvala přes naše prezídko a bylo zle... Já už nevím, co je realita a co ne... Když jsme šli na cígo, tak na mě po cestě mluvili německy a hajlovali na mě... Dělají ze mě kromě alkoholičky i rasistu,“ psala své sestře během srpna Litomerická.

Šlo o šikanu, je přesvědčená rodina

Konverzaci s rodinou i útoky ze strany zahraničních kolegů v rozhovoru pro CNN Prima NEWS před časem popsala sestra Markéta Šubrtová.

„Podle mě podlehli nějakému stádnímu chování. Jeden až dva si z ní začali dělat srandu a drželi pohromadě, protože se znali. Byli tam společně už delší dobu a ona byla nová a dalo se dělat si z ní srandu. A ona na to reagovala. Byla to podle mě mocenská hra, kterou ségra neustála. Určitě bych to nazvala šikanou,“ popsala své pocity sestra zemřelé.

Dnes je ráda, že se po roce od neštěstí konečně daly věci do pohybu. „Jsem velmi ráda, že se konečně něco děje a že se o to Frontex začal zajímat,“ uvedla Šubrtová v reakci na šetření Frontexu.

Chování ze strany kolegů je nepřijatelné i podle europoslance Zdechovského. „Přišlo mi, že je to úplně za hranou toho, jak se má policista chovat. Pokud se k ní někdo takto choval, měl by jít okamžitě do civilu,“ doplnil politik.

Policie: K sebevraždě nedošlo ve službě

O to překvapivější je přístup české policie. Ta potvrdila, že sama kapitánka své nadřízené v České republice informovala, a dokonce podala stížnost, kterou ale poté stáhla. To souhlasí i s tvrzením rodiny. Důvodem podle ní mělo být krátkodobé zlepšení situace, ale i strach, jak by na ni kolegové nazírali ve chvíli, kdy by se vrátila s tím, že misi nezvládla.

Podle policie ale v době sebevraždy nebyla policistka ve službě. „K události nedošlo při výkonu služby ani v souvislosti s ní a šetření události prováděla polská policie. Nebylo zjištěno žádné cizí zavinění. Důvody, které policistku k tragickému rozhodnutí vedly, nám nejsou známy a nejsme ani oprávněni poskytovat jakékoliv informace k okolnostem jejího úmrtí,“ uvedla v září pro CNN Prima NEWS mluvčí Policejního prezidia Kateřina Rendlová.

Švejdar: Byla úzkostlivá a měla strach

Europoslanec Zdechovský se obrátil i přímo na policejního prezidenta Jana Švejdara, který mu sdělil, že policie provedla výslechy všech 22 kolegů, o čemž policie zprvu neinformovala. „Byla bezodkladně vyžádána součinnost oddělení vnitřní kontroly Ředitelství služby cizinecké policie, které ve věci provedlo vlastní šetření úmrtí policistky. Mimo jiné bylo vyslechnuto 22 kolegů policistky a byly zajištěny písemné podklady. Je ovšem namístě konstatovat, že stěžejní procesní úkony, které jsou v případě šetření sebevražd prováděny, nemohly být v tomto případě českou stranou realizovány, neboť tyto úkony v souladu s místní jurisdikcí prováděla polská policie a prokuratura,“ uvedl Švejdar v dopise z 15. října, který má CNN Prima NEWS k dispozici.

Policie na základě výslechů došla k závěru, že Litomerická měla strach, byla úzkostná a nevěřila si. „Dále bylo zjištěno, že policistka byla úzkostlivá ohledně svých pracovních úspěchů či neúspěchů a měla strach, že přijde o práci u Policie České republiky z důvodu ojedinělého konfliktu se zahraničním kolegou. O opaku ovšem policistku opakovaně přesvědčovali jak čeští a zahraniční kolegové, tak její vedoucí příslušník. Z výslechů také vyšlo najevo, že policistka nesprávně vyhodnocovala komunikaci ostatních a vše brala jako útok na svoji osobu, žila v domnění, že ji lidé nemají rádi, ačkoliv tomu tak nebylo,“ doplnil policejní prezident.

Není ale jasné, proč tedy policie Litomerickou nestáhla, když se ukázaly problémy, nebo jak je možné, že u policistů neprobíhají psychotesty před cestou na zahraniční misi. Odpovědi bude chtít znát především rodina. „Pro nás to tímto nekončí. Uvidíme, s čím přijde Frontex. Stále ještě máme sestry mobil, který plánujeme dát k posouzení expertům. Překvapuje nás, že byla vymazána celá jeho paměť,“ dodala Šubrtová.

Tagy:
Policie ČR Polsko sebevražda Tomáš Zdechovský Jan Švejdar Frontex Kristýna Litomerická Markéta Šubrtová

Hlavní zprávy

Vojtěchovo vánoční přikázání: Silvestr bez bujarých večírků a nákupy mimo špičku
Domácí

Vojtěchovo vánoční přikázání: Silvestr bez bujarých večírků a nákupy mimo špičku

Ministr Adam Vojtěch před vánočními svátky vydal 11 doporučení, jak bychom se měli o Vánocích a na silvestra chovat. Kromě již tradičních doporučení jako větrání místností, očkování či dodržování dostatečné vzdálenosti při nákupech jsou na seznamu i rady směrem k rodinným oslavám a firemním večírkům. Ministr doporučuje, aby se lidé pro tento rok bujarým novoročním večírkům vyhnuli a ty pracovní raději úplně odložili.

Rodička s mrtvým plodem či trombózy, covid postihuje těhotné. Cítíme bezmoc, říká lékařka
Koronavirus

Rodička s mrtvým plodem či trombózy, covid postihuje těhotné. Cítíme bezmoc, říká lékařka

Pandemie koronaviru ovlivnila péči také na gynekologických a porodnických odděleních. „Zdravotnický personál už je opravdu unavený. Vidíme mnohem víc neštěstí a cítíme bezmoc častěji než před rokem,“ vylíčila situaci lékařka Lucie Kavanová, která slouží v porodnicích ve Svitavách a Mostě a pracuje i na ambulanci v Litomyšli. Trombózy či zápaly plic nejsou u covid pozitivních pacientů žádnou výjimkou, informuje Deník.cz.

Jurečka zřejmě bude muset dočasně řídit ministerstvo zemědělství. Nekulovi brání covid
Politika

Jurečka zřejmě bude muset dočasně řídit ministerstvo zemědělství. Nekulovi brání covid

Pokud bude vláda premiéra Petra Fialy (ODS) jmenována již v příštím týdnu, bude dočasným řízením ministerstva zemědělství pověřen lidovecký předseda Marian Jurečka, který ve vládě povede ještě resort práce. Potvrdil to ve vysílání CNN prima NEWS. Důvodem je podle něj pozitivní PCR test kandidáta na ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL), který bude muset být jmenován až po skončení izolace.

Na třetí dávku po pěti měsících. Přeočkování se nově vztahuje i na lidi nad 50 let

Lidé nad 55 a 50 let budou moci od 13., respektive 20. prosince dostat už po pěti měsících třetí dávku očkování proti nemoci COVID-19. Novinářům to řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Stane se tak podle něj po dohodě s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) a centrálním integrovaným řídícím týmem. V současné době mohou dostat třetí dávku po pěti měsících lidé starší 60 let.

Jak postavit dům: Můj sen o bydlení aneb Pořád je ještě správná doba, neprováhejte ji

Stojíte před rozhodnutím, zda si postavit vlastní dům? Pak vězte, že podle odborníků je pořád ještě správná doba. Ale možnosti se zužují. Bude méně pozemků, jejich ceny porostou, úroky a inflace se zvýší. Teď má ještě smysl vystartovat, říká v novém podcastovém pořadu CNN Prima NEWS s názvem Jak postavit dům Jiří Devát, nyní partner IdeaSense, specializující se na inovace nejen v oblasti byznysu, dříve manažer společnosti Microsoft v Česku a na Slovensku.

Nový Zéland chce zcela vymýtit kouření. Mladé generaci doživotně zakáže nákup cigaret

Nový Zéland plánuje zakázat všem obyvatelům, kteří jsou aktuálně mladší 14 let, kupovat cigarety. Na tom by zřejmě nebylo nic zvláštního, kdyby se nejednalo o doživotní zákaz. Věková hranice se přitom bude každý rok zvyšovat. Cílem kontroverzního návrhu zákona je učinit zemi do roku 2025 téměř nekuřáckou. V sousední Austrálii se dokonce mluví o úplném zákazu prodeje cigaret, informuje web Daily Mail.

Harry uštědřil Charlesovi další ránu. Jeho výbuchy ničí princovu autoritu, říkají přátelé

Princ Charles se svým mladším synem vévodou ze Sussexu v posledních měsících sotva promluvil. K nápravě jejich vztahu nepomáhají ani četné útoky, které mladý vévoda své rodině rád uštědřuje. Přátelé z Charlesova okolí se navíc obávají toho, že tahle roztržka může být stejně škodlivá jako princova dřívější válka s princeznou Dianou.

Neočkované nevyšetříme, píší lékaři v ordinacích. Mají právo myslet si své, hájí je Kubek

Neočkované pacienty nevyšetřujeme. Neočkovaní rodiče, nevstupujte do čekárny pediatrické ordinace. I s takovými nápisy se mohou setkat nemocní lidé, když zamíří v těchto dnech k lékaři. Šéf České lékařské komory Milan Kubek však zdůrazňuje, že v nemocnicích leží zejména neočkovaní, o které se zdravotníci starají. Mají však lékaři právo vyvěšovat podobné vzkazy?

reklama

Domácí zpravodajství

Mluvčí nespokojených lékařů: Kubek komoru zpolitizoval a odmítá jakékoli diskuse

Mluvčí Paralelní lékařské komory Miroslav Havrda se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře pustil do šéfa České lékařské komory Milana Kubka. „Pan Kubek zpolitizoval Českou lékařskou komoru. Budovu, kterou jsme si zaplatili z našich peněz, nám zamkl,“ řekl s tím, že Kubek šíří hoaxy o koronaviru a zbytečně straší občany. Podle šéfa komory říká Havrda bludy.

Žádné výjimky pro těhotné a kojící. Očkování je pro ně doporučené, maminky přesto váhají

Na těhotné a kojící ženy se žádné výjimky v souvislosti s očkováním nevztahují a ani vztahovat nebudou. Pokud se nebudou chtít očkovat, bude se na ně pohlížet jako na neočkované a nečekají je ani žádné úlevy v souvislosti s PCR testy. Spekulace o tom, zda je pro ně očkování bezpečné, v těchto dnech definitivně ukončil současný i budoucí ministr zdravotnictví. Právě u těhotných a kojících se ale podmínky očkování často měnily, ženy tápou a řada z nich vakcínám stále nevěří.

reklama