reklama

Šubrtová: Přístup policie k sebevraždě mé sestry je skandální. Nenecháme to vyšumět

Přístup policie ve věci sebevraždy policistky Kristýny Litomerické je skandální, řekla ve vysílání CNN Prima NEWS sestra zesnulé Markéta Šubrtová. Kdyby její kolegové konali, tak tu podle ní její sestra ještě mohla být. Rodina je připravena nenechat celou situaci být a plánuje dát podnět k prošetření toho, co se Litomerické ve Varšavě během mise na Frontexu skutečně stalo a zda byla obětí šikany ze strany kolegů.

reklama

„Z mého pohledu je jednání policie skandální. Byla to jejich kolegyně. Stala se věc, které předcházely nestandardní události, které by neměly zůstávat v tichosti a neměly by vyšumět. Mrzí mě to kvůli ní, byla svědomitá a u policie by mohla svou práci vykonávat dobře. Ale už tu není,“ řekla sestra zesnulé Markéta Šubrtová ve vysílání CNN Prima NEWS.

Policie: K sebevraždě nedošlo ve službě

Policie k celé věci totiž zatím moc odpovědí nedala. Primárně uvedla, že k sebevraždě kapitánky Kristýny Litomerické na její misi ve Varšavě nedošlo ve službě.

„Za Policii ČR jsme poskytli dne 25. 9. 2021 vyčerpávající vyjádření k této tragické události. Zdvořile tak sděluji, že téma považujeme z naší strany za komunikačně vyčerpané. Veškeré informace, kterými ohledně této tragické události disponujeme, jsme vám již poskytli a jelikož k úmrtí policistky nedošlo při výkonu služby ani v souvislosti s ní, nejsme oprávněni nad rámec již sděleného událost komentovat,“ uvedla pro CNN Prima NEWS v pondělí odpoledne tisková mluvčí Policejního prezidia České republiky Kateřina Rendlová.

Také ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) zdůraznil, že k sebevražednému činu nedošlo během výkonu služby podle služebního zákona. „Pokud vím, věc se stala na polském území. Byla v jurisdikci tamní policie. Co o tom vím, tak neměla přímou souvislost s výkonem služby té kolegyně. Nechci jít dál do detailů. Prostě je to lidská tragédie,“ prohlásil.

Rodina se s tímto vyjádřením ale nehodlá smířit, jelikož činy, které podle nich k sebevraždě vedly, mají základ právě v pracovním prostředí. Za uplynulý rok nejvíce komunikovala s českým velvyslanectvím ve Varšavě, odkud získala nejvíce informací a plánuje v tom pokračovat. Policie by se podle nich měla po odpovědích pídit.

„Od policie jsme nic nedostali, ale také jsme nic neiniciovali. Je načase si nějaké pošťouchnutí celé záležitosti vyžádat,“ prohlásila rozhořčená Šubrtová.

Vedla k sebevraždě šikana?

Redakce CNN Prima NEWS informovala o smrti české policistky v neděli. Mladá žena spáchala sebevraždu v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu skokem z okna v 11. patře. Co přesně se stalo, ale dosud nikdo neví. Z informací rodiny je patrné, že s kolegy na pracovišti měla spory a z jejich strany docházelo k útokům na její vzhled i národnost.

Rodina si stojí za tím, že policistku dohnaly k sebevraždě pracovní poměry ve Varšavě. Z některých zpráv, které mladá kapitánka své matce i sestře během dvou měsíců stáže psala, až mrazí.

„Mami, horší se to. Hodně. Tahaj tu na mě, že chlastám, než jdu do práce. Nikdo mě ale neměřil. Včera mě vytáhli ven, já pila čaj a po cestě zpátky jsem dostala sodu, že všechno převracím, ničemu nerozumím a všechno je moje chyba. I kolegyně mi řekla, že jsem jí zneužila platební kartu nebo co... Masakr,“ psala v polovině srpna Kristýna své mamince.

Litomerická policii v Česku kontaktovala

Šubrtová ve vysílání CNN Prima NEWS popsala, že její sestra se svými problémy kontaktovala policejní prezidium, které se jí mělo zastat.

„Dávala vědět, že se situace uklidňovala, takže na základě toho asi podnět stáhla. Kolegové ale asi přitvrdili. Ze zpráv vyplývá, že se na Prahu ještě obracela, ale asi nebyla schopná formulovat, co přesně se děje a podle nich jen si stěžovala,“ vysvětlila Šubrtová.

To potvrzuje i tisková mluvčí policejního prezidia. Zároveň ale dodává, že kapitánka vzala svou stížnost po čase zpět.

„Dříve, než bylo její podání předáno příslušnému služebnímu funkcionáři s personální pravomocí, vzala své původní sdělení zpět s tím, že si vše již sama vyřešila a žádnou pomoc nebo zásah ze strany české policie nežádá,“ uvedla mluvčí Kateřina Rendlová.

Tagy:
Policie ČR Polsko Varšava Jan Hamáček smrt Frontex Kristýna Litomerická Markéta Šubrtová

Hlavní zprávy

Vědci se neshodnou, co od mutace omikron čekat. Proč na výzkum potřebují týdny?

Vědci se po objevení varianty omikron, která nejspíše pochází z Jihoafrické republiky, okamžitě pustili do jejího zkoumání. Řeší se její nebezpečnost v porovnání s jinými variantami. Teoreticky by mohla být jakousi spásou, pokud by způsobovala mírnější průběh onemocnění COVID-19. To se ale dozvíme až za určitý čas. Experti ji napřed potřebují důkladně zmapovat a prozkoumat.

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

Covidová vlna ve školách: Žáci kašlou jeden přes druhého, řada učitelů je v karanténě

Jeden kašle přes druhého, smrkají a jsou nachlazení, přesto chodí do školy. V poslední době ale také mnoho žáků, studentů a učitelů končí v karanténě či izolaci kvůli koronaviru. Podle Pedagogické komory školy zasáhla obří covidová vlna, vláda je zatím ale příliš neomezuje. Studenti pro CNN Prima NEWS popsali, jak to ve školách skutečně vypadá.

Etzler kvůli covidu skončil na kyslíku. Které další celebrity bojovaly s těžkým průběhem?

Herec Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici na dýchacích přístrojích. Fanouškům prostřednictvím sociální sítě napsal, že nebyl očkován a vyzval národ, aby neudělal stejnou chybu jako on. V českém šoubyznysu není jediným, kdo měl velmi těžký průběh nemoci. Koho dalšího koronavirus dostal na lopatky?

Proč matky páchají sebevraždu i s dítětem? Může za to těžká deprese, vysvětluje psychiatr

Případ matky, kterou policisté vytáhli s malým chlapcem ve středu večer z řeky Blanice u jihočeských Vodňan, otřásl celým Českem. Žena chtěla zřejmě spáchat sebevraždu. Bohužel se nejedná o výjimku. Případů, kdy se rodič rozhodne své problémy řešit sebevraždou a chce přitom zabít i své dítě, je více. Často se jedná o ženy v tíživé situaci, které se cítí být bezmocné.

reklama

Domácí zpravodajství

Počet nově nakažených rapidně klesl. Za čtvrtek jich přibylo o 9300 méně než minulý týden

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek testy odhalily 18 582 nakažených, asi o 9 300 méně než před týdnem. Minulý čtvrtek byl počet nově nakažených za jeden den nejvyšší od začátku epidemie. Hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 bylo ve čtvrtek 6 683 lidí, v těžkém stavu více než tisícovka.

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

reklama