Šéf izraelské diplomacie: Po dnešním útoku jsme se přiblížili válce proti Hizballáhu a Libanonu

Izraelská armáda připravuje reakci proti libanonskému militantnímu šíitskému hnutí Hizballáh poté, co raketa odpálená z Libanonu zabila v sobotu 11 dětí a mladých lidí na Izraelem obsazených Golanských výšinách. Dnes večer to řekl mluvčí izraelské armády Daniel Hagari. Kvůli tomuto útoku se co nejrychleji ze Spojených států vrátí izraelský premiér Benjamin Netanjahu, návštěvu zkrátí o několik hodin. Izraelští představitelé hovoří o tom, že se země přiblížila otevřené válce proti Hizballáhu a Libanonu.

„Naše informace jsou jasné. Hizballáh je odpovědný za zabití nevinných dětí, teenagerů,“ řekl Hagari. Raketa zasáhla fotbalové hřiště v obydlené zóně drúzské obce a podle armády je všem obětem mezi deseti a dvaceti lety.

DÁLE ČTĚTE: Vůdce Hamásu zemřel v izraelském zajetí, tvrdí Palestinci. Harrisová vyzvala k příměří

Premiér Netanjahu podle svého úřadu telefonoval s představitelem komunity drúzů v Izraeli. Slíbil mu, že Hizballáh za útok zaplatí. „Hizballáh zaplatí vysokou cenu, takovou, jakou dosud nezaplatil,“ uvedl Netanjahu.

Hizballáh dal krátce po útoku najevo, že za útok není odpovědný.

Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac řekl, že Izrael se tímto přiblížil otevřené válce proti Hizballáhu a Libanonu. „Útok Hizballáhu překročil všechny červené linie a tomu bude odpovídat reakce,“ řekl podle amerického serveru Axios.

Čechoameričané k Bidenovi: Byl starý, co kdyby zemřel uprostřed funkce? Trump je stále švihák

Očekávatelný a dlouho vyhlížený krok, kterým žijí celé Spojené státy. Rozhodnutí Joea Bidena vzdát boj o Bílý dům mnohé příliš nepřekvapilo, podle Američanů s českými kořeny je to ku prospěchu USA. Sami se totiž domnívají, že i kdyby Biden obhájil svůj prezidentský mandát, nejspíše by se jeho konce nedožil. Na argument redakce CNN Prima NEWS, že i republikánský protikandidát Donald Trump nepatří mezi nejmladší kandidáty, poznamenali, že „je to stále švihák“. Na konto demokratického želízka v ohni Kamaly Harrisové se nechali slyšet, že by byli radši za Michelle Obamovou.

Možnost otevřeného konfliktu dělá starosti administrativě amerického prezidenta Joea Bidena, protože by to znamenalo další prohloubení krize na Blízkém východě, která eskalovala po útoku palestinské teroristické organizace Hamás na Izrael z loňského 7. října. „To, co se dnes stalo, by mohlo být rozbuškou k tomu, čeho jsme se v minulých měsících obávali,“ řekl Axiosu nejmenovaný americký činitel.

Izraelská armáda útok označuje jako nejhorší úder namířený proti civilistům od loňského 7. října, kdy z palestinského Pásma Gazy do izraelského příhraničí pronikli ozbrojenci teroristického hnutí Hamás a zabili asi 1 200 lidí a dalších zhruba 250 osob odvlekli jako rukojmí.

Podle prvotního vyšetřování izraelské armády se sice ve městě Majdal Šams rozezněly sirény, ale „šlo o okamžité varování, bylo příliš krátké,“ řekl také Hagari. Hřiště podle něho zasáhla jediná raketa.

Libanonská vláda uvedla, že „odsuzuje všechny útoky proti civilistům“ a vyzvala k „okamžitému zastavení nepřátelských operací na všech frontách“.

Bezprostředně po vypuknutí války v Pásmu Gazy začal Hizballáh údajně na podporu Palestinců v Gaze ostřelovat prakticky denně území severního Izraele. Izraelské letectvo pravidelně na tyto útoky odpovídá údery na pozice Hizballáhu, který má vojenskou i politickou podporu Íránu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Izrael zaútočil na jemenský přístav. Reagoval na nálet povstaleckých dronů v Tel Avivu

Tagy:
válka politika diplomacie Libanon Hizballáh ozbrojený konflikt Daniel Hagari Izraelské obranné síly konflikt, válka a mír