K VĚCI, Martin Doktor - 11.2. v 12:30
Odložené Letní olympijské hry v Tokiu jsou neustále velmi žhavým tématem. Navzdory nevoli „běžných“ Japonců to vypadá, že se obří sportovní událost i během pandemie uskuteční. Jednotlivé výpravy se za specifické situace musí vypořádat s celou řadou logistických záležitostí. O složité přípravě na nejzvláštnější olympiádu v dějinách mluvil sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
Japonská veřejnoprávní stanice NHK nedávno udělala průzkum, podle kterého se 77 procent respondentů vyjádřilo, že bude lepší akci ještě jednou přeložit, případně úplně zrušit. Po řadě jednání ale Mezinárodní olympijský výbor (MOV) slibuje, že mezi 23. červencem až 8. srpnem bude nad Tokiem plápolat olympijský oheň.
„Jsem čím dál tím více přesvědčený, že hry v létě budou. Japonští pořadatelé nedopustí jiný scénář, obětovali tomu strašně moc, vložili do her mnoho financí i energie. Myslím si tedy, že proběhnou, ale otázkou je, za jakých přesných podmínek,“ uvedl Martin Doktor, bývalý rychlostní kanoista a dvojnásobný olympijský medailista v pořadu K věci moderovaném Jiřím Ježkem.
Jednotlivé národní olympijské výbory dostaly v minulých dnech takzvaný covidový manuál, podle kterého se mají sportovci na hrách v japonské metropoli řídit. „Jak je u Japonců zvykem, mají všechno dopodrobna popsané – jak má vypadat cesta na místo, jak bude probíhat testování, co všechno sportovci mohou během pobytu dělat, až po odcestování domů. Jsou tam opatření, která jsou nutná, omezí sportovce, ale umožní, aby se hry vůbec mohly konat,“ podotkl 46letý Doktor.
Martin Doktor hovořil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS o komplikované přípravě na odložené letní olympijské hry v Tokiu. Zdroj: Tomáš Macák
Akce pod pěti kruhy je vždy masivní záležitostí, na které se na různých místech zákonitě střetává velké množství lidí. To platí i pro samotné sportovce, kteří za normálních okolností natrefují na mnoho svých kolegů v olympijské vesnici, třeba v jídelně. Podle Doktora by ale riziko nákazy mělo být minimální. „Než se sportovci dostanou do vesnice, budou několikrát testováni. Další testy přijdou v průběhu, každé čtyři dny. Mělo by to vést k tomu, že nebezpečí nákazy nebude tak velké. Například existuje doporučení, že do jídelny se bude chodit v menších skupinkách ve stálém složení, aby se kontakt minimalizoval,“ uvedl šéf české výpravy.
Kdyby bylo dost vakcín, hned sportovce přesvědčujeme
Sportovci jsou na „opatrnější“ život zvyklí nejen za poslední rok s koronavirem, ale určitá obezřetnost je stálou součástí jejich DNA. „Řekněme si to na rovinu. Když jde o vrchol sezony, v tomto případě čtyř let – u Tokia dokonce pěti – sportovci se snaží vyhýbat nebezpečným kontaktům. Teď se to akorát zintenzivní. Ale nově se to musí aplikovat i na členy týmu jako fyzioterapeuty nebo maséry. Tito lidé musí také zajistit, že se nic nestane,“ popsal Doktor.
Pořadatelé přichystali mimo jiné speciální aplikace, které budou sledovat pohyb fanoušků i sportovců. „Bez toho to nepůjde, byť to může být někomu nepříjemné. Ale na druhou stranu bude tam velké kvantum lidí na jednom místě. A mohly by se stát obrovské sportovní tragédie,“ konstatoval Doktor k tomu, jak těžké by případně mohlo pro někoho být přijít o vrchol kariéry kvůli nákaze.
Zamezit sportovním tragédiím by mohlo pomoct očkování, MOV ho však na základě svého kodexu nemůže nařídit jako povinné. „Ale je tu velký apel z Japonska i ze strany MOV, aby očkování proběhlo. Třeba jen z úcty k Japonsku, které za každou cenu chce, aby hry proběhly. Je to složitější, když si vezmeme, že u nás není vakcín dost,“ řekl Doktor. „Když to ale půjde, budeme se snažit přesvědčit co nejvíce lidí, aby očkování podstoupili. Nicméně samozřejmě se musí respektovat určité pořadí, aby napřed očkování podstoupili rizikové skupiny. Všechno je to o počtu vakcín. Kdyby jich bylo dost, je situace úplně jiná a hned budeme sportovce přesvědčovat.“
Aklimatizace pomocí sauny i matrací
Martin Doktor a jeho kolegové už dlouhou dobu intenzivně pracují na tom, aby čeští účastníci měli v Tokiu k dispozici vše potřebné a v Japonsku se aklimatizovali co nejlépe. A to i například z pohledu počasí. „V Japonsku bude velké teplo a vlhko. Soutěžit v tom není žádná sranda. Ve spolupráci s doktorem Jiřím Dostálem jsme proto sportovcům zařídili takzvanou ‚heat chamber‘, tedy komoru, kde je možné se připravovat v podmínkách, které budou v Tokiu. Je to jakási sauna a tělo dostává hodně zabrat,“ uvedl Doktor.
Ve sportu v dnešní době zkrátka rozhodují detaily, i proto Doktor přidává další zajímavý aklimatizační fakt. Český olympijský tým je také známý díky tomu, že už dlouhé měsíce dopředu připravuje sportovce na spánek v místě dění. „Části sportovců nabízíme to, že už teď spí na stejných matracích, jaké budou mít v olympijské vesnici. Je to strašně důležité. Sportovci v posteli stráví i mnohem větší část než třetinu dne. Obrovská výhoda,“ podotkl Doktor.
Do Tokia bylo podle něj nutné zajistit také speciální chladící ručníky nebo větráky. „A teď řešíme ještě věci spojené s covidem. Už v minulosti jsme zajišťovali čističky vzduchu, teď jsme nechali vyvinout speciální čističky i na viry. A velmi důsledně se zabýváme zakrytím úst a nosu, což je zvlášť v Tokiu složité. Když si dáte na pusu silnější hadr, to se nedá pomalu přežít. Hlavně musí být roušky prodyšné, musí být vyrobené ze zdravotnického materiálu, který je certifikovaný.“
Doktor a spol. si ani po logisticky náročné tokijské olympiádě neoddechnou. Vždyť touto dobou za rok budou probíhat zimní hry v Pekingu a část příprav probíhá už nyní. „Snažíme se, abychom si to moc nepletli. Někdy si myslím, že někdo mluví o Tokiu a ten druhý přitom myslí Peking. Pracovně tomu říkáme Toking,“ usmál se Doktor.
„Snažíme se tlačit na to, aby většina administrativních deadlinů pro Peking byla posunuta až do doby po olympiádě v Tokiu. Většina národních olympijských výborů má jen jednu skupinu na přípravu všeho. Jen velké výpravy, jako USA nebo Čína, jsou na tom lépe. Je to pro nás výzva,“ uzavřel český sportovec roku 1996.