Senátoři začali aktivně jednat o možnosti podat ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Důvodem jsou především výroky hlavy státu v kauze výbuchu ve Vrběticích. Někteří senátoři po odvolání prezidenta volali již dříve, nyní se k nim přidávají další zástupci horní komory Parlamentu.
O podání návrhu na ústavní žalobu ze strany Senátu jednají všechny senátorské kluby. Možnost žaloby tak projednávají nejen společný klub ODS a TOP 09, kluby Starostů a nezávislých, KDU-ČSL a hnutí Senátor 21, do něhož náleží senátoři zvolení za Piráty, ale také klub Proregion, který sdružuje vládní ANO a ČSSD.
„Nelze očekávat, že konečné rozhodnutí ve věci podání ústavní žaloby padne v horizontu několika týdnů,“ konstatovali předsedové klubů ve společném prohlášení. Kluby nyní chtějí analyzovat výroky a činy prezidenta ve vrbětické kauze. Právě Zemanovo vyjádření ohledně výbuchu, který podle Bezpečnostní informační služby i vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) cíleně způsobili agenti ruské tajné služby GRU, vyprovokovalo senátory k akci.
Zeman ve svém nedávném projevu řekl, že pro ruskou účast neexistují důkazy. Volá také po prověření původní vyšetřovací verze výbuchu z roku 2014, podle které k němu došlo kvůli neodborné manipulaci s výbušným materiálem. Oproti tomu Babiš i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) následně uvedli, že předmětem vyšetřování je už jen verze s účastí ruských agentů. Jistý chaos však způsobila ještě ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), která naopak potvrdila Zemanovo vyjádření s tím, že verzí výbuchu je ještě více.
Část senátorů po konci Zemana volá dlouhodobě
Za odvolání prezidenta se jednoznačně staví 1. místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin. Ten o něm hovořil ještě před vypuknutím kauzy Vrbětice v rozhovoru pro CNN Prima NEWS, přičemž by podle svých slov připustil nejen Zemanův konec formou ústavní žaloby, ale i možnost nynějšího prezidenta odstavit od moci pro neschopnost vykonávat svůj úřad.
„Odvolat prezidenta! Říkám to už dlouho, a čím dřív se to podaří, tím líp. Poslední veřejné vystoupení prezidenta bylo dle mého velezrádné. Takový člověk nemá na Hradě co dělat,“ hlásí nyní Czernin.
O oprávněnosti ústavní žaloby je přesvědčen i šéf hnutí Senátor 21 Václav Láska. Ten stál za prvním neúspěšným pokusem podat na Zemana žalobu k Ústavnímu soudu a má za to, že současná hlava státu opakovaně porušila ústavu. „Naproti tomu si zatím nemyslím, že bychom u Ústavního soudu uspěli s žalobou na velezradu. Obávám se, že by chyběly důkazy,“ uvedl Láska.
Diskuze o zbavení prezidenta úřadu už zase běží naplno. A ne vždy jsou představy lidí o takové možnosti přesné. Dovolte...
Posted by Václav Láska - Právo s Láskou on Monday, April 26, 2021
Že o žalobě uvažují i lidovci, potvrdila senátorka Šárka Jelínková. „Důvod? Velezrada. Sbíráme důkazy a zjišťujeme, zda vyzrazení tajných informací o ruském útoku ve Vrběticích je právně velezrada. Pokud ano, podpoříme žalobu,“ informovala 1. místopředsedkyně KDU-ČSL na sociálních sítích.
Konzultace s ústavními právníky
Šéf společného senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra (ODS) uvedl, že případný pokus na Zemana podat ústavní žalobu je záležitost, která nějaký čas potrvá. „Žalobou na prezidenta republiky se budeme zabývat v dalších týdnech. Není to záležitost jednoho nebo dvou dní. Intenzivně to budeme řešit s ústavními právníky,“ sdělil již dříve médiím Nytra.
Stejně hovoří i předseda druhého nejsilnějšího senátorské klubu hnutí STAN Petr Holeček. „Žádáme, aby ústavní právníci vyjádřili názor, zda prezident porušil ústavu, a pokud bychom došli k tomu, že se tak stalo, budeme spolupracovat s ostatními kluby, protože u ústavní žaloby na prezidenta je potřeba celého Senátu,“ sdělil Holeček.
Šance je mizivá
Ovšem i kdyby se senátoři k podání ústavní žaloby rozhodli, šance, že se vůbec k Ústavnímu soudu dostane, je velmi nízká. V Senátu se pro ni dostatek hlasů najde, protože v něm mají drtivou převahu strany, které jsou v Poslanecké sněmovně v opozici a nemají směrem k Zemanovi příliš vstřícný postoj, což platí i obráceně.
Aby se ale žaloba dostala k Ústavnímu soudu, musela by kromě Senátu projít i Sněmovnou, a to navíc takovým způsobem, aby pro ni zvedlo ruku 120 z 200 členů dolní komory Parlamentu. Opoziční strany by tedy museli podpořit poslanci Babišova ANO, kterých je ve Sněmovně hned 78. Druhou možností by bylo získat poslance SPD, KSČM, ČSSD a nezařazené poslance. I zde je šance takřka nulová, protože se jedná o partaje, které mají k Zemanovi kladný vztah.
Zemanovi již ústavní žaloba v minulosti hrozila. Stál za ní senátor Václav Láska, který ji podal v roce 2019 kvůli údajnému Zemanovu několikanásobnému porušení ústavy.