U japonského seniora se objevil zcela nový příznak po prodělání covidu. Podle zprávy tamních vědců zveřejněné v časopise BMC Infectious Diseases ho postihl „restless anal syndrome“ (v překladu syndrom neklidného análního otvoru). Vše začalo horečkami a nespavostí, problémy ale vyústily až k nutkání neustále se hýbat. Odborníci následně odhalili, že může jít o variantu známějšího syndromu neklidných nohou (RLS).
Sedmasedmdesátiletého pacienta, zařazeného do kategorie lehkých případů nákazy covidem, přijali lékaři univerzitní nemocnice v Tokiu na začátku prázdnin. Trpěl bolestmi v krku, kašlem a nízkou horečkou. Zároveň se léčil s mírným zápalem plic, nespavostí a úzkostí. Přestože jeho dýchací problémy ustaly tři týdny od hospitalizace, nespavost a úzkost přetrvávaly, píše izraelský web The Jerusalem Post.
Postcovidový syndrom se může týkat i zraku: Kdy je vhodné zajít raději k očnímu?
Postcovidové příznaky trápí mnoho lidí, kteří se vyléčili z nemoci COVID-19. Kromě bolesti hlavy, potíží s dýcháním, kašlem a dlouhodobou únavou si lidé stěžují také na problémy se zrakem různého charakteru a intenzity. Podle primářky Oční kliniky NeoVize Lucie Valešové se tak oční kliniky plní pacienty, kteří prodělali covid. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS mimo jiné zmiňuje, proč je důležité chodit na pravidelné prohlídky k očnímu a jak poznat, že se jedná o problém způsobený onemocněním COVID-19.
Japonec si několik týdnů po propuštění začal stěžovat na nepříjemný pocit v oblasti análního otvoru. Než se nakazil covidem, nikdy podobné zdravotní obtíže nezaregistroval. Podle vědců příznaky zmírňovalo cvičení, naopak odpočinek bolest jen zhoršoval, což odborníci považují za velmi netypické.
Podle zprávy zveřejněné na konci září ve vědeckém časopise BMC Infectious Diseases se u pacienta zřejmě vyvinul „syndrom neklidného análního otvoru“. První zjištění naznačují, že může souviset přímo souviset s nákazou koronavirem. „Následná kolonoskopie odhalila vnitřní hemoroidy,“ citoval Jerusalem Post závěr zprávy.
Ačkoli stále není jasné, jak moc COVID-19 souvisí s neurologickými potížemi, od začátku pandemie se desítky nakažených po celém světě potýkali s mravenčením nebo takzvanou „mozkovou mlhou“. To je stav, kdy se lidé probouzejí unavení, mají rozostřené vidění, špatně se soustředí a nejsou schopni pohotově reagovat.
Někteří odborníci ale namítají, že tento syndrom nesouvisí s nákazou, ale se životním rytmem, který mnoho lidí muselo za poslední rok a půl razantně změnit kvůli práci z domova nebo zavřeným školám a restauracím.
Eliška se narodila se vzácným syndromem, který mění tvář, ale ne intelekt
Eliška trpí takzvaným Treacher-Collins syndromem (TCS). Jedná se o vrozenou vývojovou vadu, která se projevuje neúplným vyvinutím lícních kostí, odlišným postavením očí a malou zapadlou bradou. Lidé s TCS syndromem mají obvykle přidružené problémy – nejčastěji se sluchem a řečí. Intelekt zůstává zachován. Co všechno obnáší péče o dítě s TCS syndromem, popsala pro CNN Prima NEWS maminka roční holčičky Ľubomíra Hrabovská ze Slovenska.
Varianta známějšího syndromu
„Syndrom neklidného análního otvoru“ je prý variantou syndromu neklidných nohou (RLS). Ten se vyznačuje nepříjemným pocitem v dolních končetinách, který pacienti často nedokáží přesně popsat. Až polovina případů je dědičná, problémy potkávají například ženy v těhotenství. Způsobit jej však mohou i poruchy výživy nebo anémie z nedostatku železa.
Případ japonského seniora je ale prvním, který spojuje některou z variant RLS s onemocněním způsobeným nákazou covidem. Lékaři u něj nezjistili žádné poruchy močového měchýře nebo konečníku. Neurologické testy neodhalily žádné abnormality a pacient neměl RLS v rodinné anamnéze. Po další hospitalizaci zabraly až tlumící pilulky používané k léčbě záchvatů a paniky.
Vědci vyzvali své kolegy z celého světa, aby podobné syndromy po prodělání covidu sledovali. Bude pak možné lépe pochopit mechanismy, které za problémy stojí. Dodali, že RLS nebo jeho varianty související s COVID-19 mohou být do této doby nedostatečně diagnostikovány.