reklama

Nakažených zdravotníků je stokrát víc než v srpnu. COVID chytí nejčastěji mimo nemocnici

Jeden z klíčových údajů, který odborníci doporučují sledovat s ohledem na nárůst pandemie koronaviru, je počet nakažených lékařů, sester a zdravotníků. Ten se za poslední měsíc podle údajů České lékařské komory zvýšil u lékařů 60krát a u ostatních zdravotníků a sester až 100krát. Častěji se nakazí doma nebo v MHD, ne v nemocnicích.

reklama

Poslední aktualizovaná čísla, která zveřejnila Česká lékařská komora a pochází z Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), jsou z 19. září. Ta hovoří o skutečně enormních nárůstech.

Nakažení zdravotníci 20. srpna 19. září
Lékaři 4 259
Sestry 3 433
Ostatní zdravotníci 4 416

Nová čísla budou k dispozici už v neděli a prezident České lékařské komory Milan Kubek doufá, že se nezvýší víc než o polovinu.

„Čísla nám opravdu enormně narostla především začátkem září. Doufám, že nová čísla budou maximálně dvojnásobná. Očekávám kolem 500 nakažených lékařů a 800 nakažených sester,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Kubek.

Podle statistik ÚZIS je v zemi asi 50 tisíc lékařů a přibližně 80 tisíc zdravotních sester. Z toho 3 500 lékařů a 11 700 sester pracuje na ARO a JIP. Pokud se tedy počty zvýší tak, jak Kubek předpokládá, bude koncem týdne nakaženo zhruba jedno procento všech zdravotníků.

Nákaza se podle něj nejvíce objevuje u lékařů a sester v ambulancích, nikoliv u těch pracujících na JIP nebo covidových jednotkách.

Nakazí se v rodinách, ne v nemocnicích

„Procento nakažených zdravotníků na JIP je marginální. Nejvíce nakažení jsou ti, kteří přichází do styku s pacienty z ulice ve svých ordinacích. Důvodem je i to, že nemají dostatek ochranných pomůcek a české zdravotnictví na to ale ani není vybaveno. Není možné po každém pacientovi měnit pomůcky,“ doplnil. V ambulanci pracoval i osmašedesátiletý lékař, který jako první lékař v Česku nákaze COVID-19 podlehl.

Nejčastěji se zdravotničtí pacienti nakazí stejně jako běžní občané mimo nemocnice. Tedy v MHD nebo třeba v kině či divadle a dále pak v rodinách.

Zdravotníci chybí i bez COVID-19

Sester i lékařů je ale v českém zdravotnictví nedostatek i bez ohledu na šíření COVID-19 a některé nemocnice již dnes hlásí, že se o pacienty nebude mít kdo postarat.

„Nemáme žádný problém navýšit počet lůžek, ale na naší klinice nám chybí asi 18 kvalifikovaných sester, abychom byli schopní jet na plnou kapacitu,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jan Bláha, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice.

Tagy:

Hlavní zprávy

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě
Zahraničí

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě

Mezinárodní tým vedený českým vědcem Josefem Bryjou nalezl a popsal nový druh hlodavce – myš harennskou. Tyto myši žijí jen v horských lesích Etiopské vysočiny. Studii o drobném savci publikoval časopis Organisms Diversity & Evolution, uvedli zástupci Akademie věd ČR (AV). Tým tvoří vědci z Ústavu biologie obratlovců AV, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Severtsovova ústavu Ruské akademie věd.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény

Aktualizováno

Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 v pátek obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné karanténě kvůli kontaktu s osobou pozitivně testovanou na koronavirus. Uvedla to ODS v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že jde o evidentní podvod. Zváží další právní aspekty takové činnosti a podle toho učiní právní kroky, úřad také podá trestní oznámení.

reklama