Policejní komisař australského státu Nový Jižní Wales navrhl používání aplikace, prostřednictvím níž by pár uděloval souhlas k sexu. Reagoval tak na demonstrace proti sexuálnímu obtěžování a násilí. Nápad však sklidil kritiku.
Komisař svým návrhem reagoval na zvýšené množství hlášených případů sexuálního násilí či obtěžování a souvisejících demonstrací. Odpor v zemi vyvolal také případ ministra spravedlnosti Christiana Portera, který byl obviněn z údajných znásilnění. Kritice čelí i ministryně obrany Linda Raynolds. V rámci resortu mělo údajně dojít rovněž ke znásilnění, které šéfka obrany nenahlásila.
Demonstranti si stěžovali, že sexuální násilí páchané na ženách je často přehlíženo a nedostatečně trestáno. S tím souhlasil i policejní komisař Mick Fuller. „Pokud máme dvouprocentní úspěšnost soudních stíhání, přičemž jen deset procent případů sexuálního násilí a obtěžování je hlášeno, pak selháváme,“ řekl.
Znásilnili řidičku se dvěma dětmi. V Pákistánu padly dva tresty smrti
Soud v Pákistánu v sobotu udělil trest smrti dvěma mužům, kteří loni u dálnice přepadli, znásilnili a okradli ženu poté, co musela se svým vozem nouzově zastavit, když jí došlo palivo. Informovala o tom agentura Reuters. Žena měla v autě i své dvě děti.
Jako řešení navrhl užívání aplikace, která by dokumentovala udělení či neudělení souhlasu se sexem. „Technologie nenapraví všechno, ale nyní hraje v mezilidských vztazích obrovskou roli. Navrhuji proto, aby se stala součástí řešení,“ řekl.
V nejlidnatějším australském státě se frekvence sexuálně násilných činů zvyšuje. „Násilí páchané na ženách je pro nás skutečným problémem a potřebujeme řešení,“ řekl policista pro ABC Radio Sydney.
Upozornil také, že souhlas nebo nesouhlas s pohlavním stykem se v případě údajných znásilnění velmi špatně dokazuje. Fuller si myslí, že díky aplikaci by bylo hned jasné, že se dle dohody jednalo například jen o večeři nebo jen o schůzku. Premiér australského státu Nový Jižní Wales Gladys Berejiklian komisaře pochválil za to, že se začal v problematice výrazně angažovat, ale vyjádřit svůj názor ohledně aplikace odmítl.
Nebude to fungovat, míní odborníci
Lesley-Anne Ey z University of South Australia, která se zabývá sexuálním násilím, se domnívá, že zavedení aplikace nebude v řešení problematiky moc platné. „Nemyslím si, že pár přeruší svou intimní chvilku, aby zanesl detaily do aplikace,“ předpokládá.
Hayley Foster z organizace Women's Safety podotýká, že je skvělé, že se policie Nového Jižního Walesu začala zajímat o potřebu explicitního souhlasu se sexem, ale že násilník může oběť jednoduše přinutit k zadání souhlasu v aplikaci.
Fuller věří, že jeho v současnosti odmítaný nápad s aplikací může časem získat na popularitě. „Dnes se to může zdát jako nejhorší nápad, ale za pět let to tak být nemusí. Když se zamyslíme nad tím, jak vypadalo seznamování před deseti lety, koncept lidí posunujících fotky potenciálních protějšků doleva a doprava jsme si ani nedokázali představit,“ nabídl přirovnání.
Aplikaci zavedli v Dánsku, úspěch nemá
Obdobná mobilní aplikace s názvem iConsent již funguje v Dánsku. Uživatel pošle partnerovi žádost o sex na jím uvedené telefonní číslo. Souhlas je platný po 24 hodin a obě strany jej mohou odvolat. Mnoho uživatelů si zatím nezískala, Dánové evidují pouhých zhruba pět tisíc stažení.
Aplikace iConsent vznikla jako reakce na nový zákon přijatý letos v lednu, který vyžaduje před sexem explicitní souhlas. V opačném případě je podle legislativy pohlavní styk považován za znásilnění.