360° - 6.6. v 21:59
V České republice je ročně spácháno až 12 tisíc znásilnění. Z toho jen mizivé procento obětí napadení nahlásí. Na svém webu to uvádí iniciativa Bez trestu, za níž stojí advokátka Lucie Hrdá. Jak česká společnost na téma sexuálního násilí nahlíží? A ovlivňují její pohled na věc medializované kauzy celebrit? I o tomto tématu Hrdá hovořila v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
Média po celém světě v posledních týdnech věnovala výrazný prostor soudnímu sporu Johnnyho Deppa s jeho bývalou manželkou Amber Heardovou. Ta známého herce vinila z fyzického i psychického násilí.
Soud ale nakonec prohrála. Ve veřejném prostoru se následně objevily názory, že se další případy spojené s iniciativou MeToo budou i kvůli této kauze posuzovat odlišně, a to ještě před vynesením rozsudku. Advokátka Lucie Hrdá však nepředpokládá, že by výhra Johnnyho Deppa nějak změnila pohled směrem k potenciálním obětem domácího či sexuálního násilí.
„Nejsem si jistá, jestli může být ještě hůř. Máme hrozně nízkou důvěru k obětem obecně. Nevím, jestli tomu jeden případ ze zámoří ještě napomůže. Prostě nedůvěřujeme obětem. Lidé by si měli uvědomit, že to není o tom, jestli víme, která hollywoodská hvězda byla či nebyla pachatelem domácího násilí,“ řekla ve vysílání CNN Prima NEWS.
Podle ní je v Česku ročně spácháno až 12 tisíc znásilnění, z nichž však jen pět procent obětí čin ohlásí. Hrdá kritizuje i formu trestů, které si pachatelé za domácí či sexuální násilí odnesou. Každý druhý pachatel, který byl usvědčen ze znásilnění, odchází od soudu s podmíněným trestem. V případech domácího násilí jsou to dokonce tři ze čtyř.
Hrdá si v závěru rýpla i do orgánů činných v trestním řízení: „Není to o tom, jestli soudci nebo policisté věří oběti. Mají se k ní ale chovat tak, aby jí věřili. Tak, aby osobě v průběhu trestního řízení nebylo ubližováno. Není to o popírání presumpce neviny.“
V Česku je v posledních měsících často diskutovaná i kauza bývalého poslance Dominika Feriho (dříve TOP 09), který čelí obvinění ze znásilnění nebo pokusu o něj v případě tří dívek. Hrozí mu až 10 let za mřížemi. Hrdá v souvislosti s tímto případem upozornila, že by mediální kauzy neměly ovlivňovat přístup k celému problému.
„Je dobře, že zde nevzniká něco jako lex Feri. Trestní právo je komplikované. Je to nejtvrdší zásah do života člověka a je třeba mít vše promyšlené na komplexní systematice, ne emotivně reagovat na veřejné kauzy,“ dodala.