Změní spor Deppa s exmanželkou pohled lidí na oběti? Hůř už být nemůže, varuje advokátka

V České republice je ročně spácháno až 12 tisíc znásilnění. Z toho jen mizivé procento obětí napadení nahlásí. Na svém webu to uvádí iniciativa Bez trestu, za níž stojí advokátka Lucie Hrdá. Jak česká společnost na téma sexuálního násilí nahlíží? A ovlivňují její pohled na věc medializované kauzy celebrit? I o tomto tématu Hrdá hovořila v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Média po celém světě v posledních týdnech věnovala výrazný prostor soudnímu sporu Johnnyho Deppa s jeho bývalou manželkou Amber Heardovou. Ta známého herce vinila z fyzického i psychického násilí.

Soud ale nakonec prohrála. Ve veřejném prostoru se následně objevily názory, že se další případy spojené s iniciativou MeToo budou i kvůli této kauze posuzovat odlišně, a to ještě před vynesením rozsudku. Advokátka Lucie Hrdá však nepředpokládá, že by výhra Johnnyho Deppa nějak změnila pohled směrem k potenciálním obětem domácího či sexuálního násilí.

„Nejsem si jistá, jestli může být ještě hůř. Máme hrozně nízkou důvěru k obětem obecně. Nevím, jestli tomu jeden případ ze zámoří ještě napomůže. Prostě nedůvěřujeme obětem. Lidé by si měli uvědomit, že to není o tom, jestli víme, která hollywoodská hvězda byla či nebyla pachatelem domácího násilí,“ řekla ve vysílání CNN Prima NEWS.

Podle ní je v Česku ročně spácháno až 12 tisíc znásilnění, z nichž však jen pět procent obětí čin ohlásí. Hrdá kritizuje i formu trestů, které si pachatelé za domácí či sexuální násilí odnesou. Každý druhý pachatel, který byl usvědčen ze znásilnění, odchází od soudu s podmíněným trestem. V případech domácího násilí jsou to dokonce tři ze čtyř.

Hrdá si v závěru rýpla i do orgánů činných v trestním řízení: „Není to o tom, jestli soudci nebo policisté věří oběti. Mají se k ní ale chovat tak, aby jí věřili. Tak, aby osobě v průběhu trestního řízení nebylo ubližováno. Není to o popírání presumpce neviny.“

V Česku je v posledních měsících často diskutovaná i kauza bývalého poslance Dominika Feriho (dříve TOP 09), který čelí obvinění ze znásilnění nebo pokusu o něj v případě tří dívek. Hrozí mu až 10 let za mřížemi. Hrdá v souvislosti s tímto případem upozornila, že by mediální kauzy neměly ovlivňovat přístup k celému problému.

„Je dobře, že zde nevzniká něco jako lex Feri. Trestní právo je komplikované. Je to nejtvrdší zásah do života člověka a je třeba mít vše promyšlené na komplexní systematice, ne emotivně reagovat na veřejné kauzy,“ dodala.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení
Cestování

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení

Češi jsou sice po dvou letech pandemie koronaviru natěšení na dovolenou v zahraničí, ale ideálně by ji měli strávit doma. Ve vysílání Nového dne na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Zdůvodňuje to dlouhodobým růstem cen a varováním, že na podzim bude ještě výraznější. Podle něj by tak někteří Češi udělali nejlépe, kdyby letní dovolenou strávili v tuzemsku, a ušetřili tak peníze.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:27

Takhle se na Ukrajině kradou Rusákům tanky, chlubí se čeští dobrovolníci na videu

22:08

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

21:39

Ukrajincům se povedlo zničit další ruský muniční sklad

21:26

Porošenko zakoupil jedenáct obrněných vozidel

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí být připravené. Začít s rekonstrukcí poničených měst může už nyní, řekl premiér Petr Fiala (ODS) na úvod mezinárodní konference, jejímž cílem je připravit obrysy složitého a nákladného procesu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhuje platformu pro zprostředkování financí od různých zemí a mezinárodních institucí.

Z Terezy H. je hvězda Instagramu. Jak si krátila čas ve vězení a co vzkazuje rýpalům?

V pákistánském vězení strávila Tereza H. necelé čtyři roky. Letos na jaře se však mohla 26letá dívka vrátit zpět do Česka. Nějaký čas o sobě nedávala vědět, před pár dny se to ale definitivně změnilo. Tereza si založila účet na Instagramu, kam přidává jeden příspěvek za druhým. A zatímco před pár dny měla stovky sledujících, dnes už se jejich číslo vyšplhalo téměř ke 20 tisícům. Fanouškům na sociální síti mimo jiné prozradila také to, že už si našla práci.

Živě
ON-LINE: Putin vyhlásil vítězství v Luhanské oblasti. Vojáci si teď musí odpočinout, dodal

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku. Zavázal se však město dobýt zpět. Na jihu země Ukrajinci zneškodnili 47 ruských vojáků a zničili vojenskou techniku včetně děl, houfnic nebo dronu. Ruský prezident Vladimir Putin pak oficiálně vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské oblasti.

Domácí zpravodajství

Zeman: Rusnok se urazil, že jsem guvernérem ČNB jmenoval Michla, a odešel z mého týmu

Od nového vedení České národní banky Miloš Zeman očekává, že nebude zvyšovat úrokové sazby, nýbrž že se zasadí o jejich stabilitu. „Jednak proto, že to (nový guvernér ČNB) Aleš Michl slíbil, jednak proto, že jsem mluvil i se třemi novými členy bankovní rady a domnívám se, že u nich není nálada k razantnímu zvyšování úrokových sazeb,“ řekl prezident republiky Miloš Zeman v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.