Kretschmerová se nikdy nevdala a děti nemá. Natáčení Slunce, seno si jako Evík užívala

Herečka Jaroslava Kretschmerová, která 1. září slaví 68. narozeniny, před kamerou vytvořila desítky filmových a seriálových rolí. Nejvíce ji proslavila postava ztřeštěné sekretářky Evíka v komediích Slunce, seno... a hamižné Doroty Máchalové v pohádce S čerty nejsou žerty. Jak na natáčení divácky oblíbených snímků vzpomíná?

Jaroslava Kretschmerová pochází z umělecké rodiny. Její babička působila v Národním divadle, matka byla operní pěvkyně a otec členem Hudebního divadla v Karlíně. Už odmalička měla o své profesi jasno, nic jiného než herectví nepřipadalo v úvahu. Vystudovala DAMU, jejím profesorem byl Miloš Nedbal, který v ní viděl obrovský komediální talent, což herečka během své kariéry několikrát potvrdila. Po absolutoriu získala angažmá ve Studiu Ypsilon, kterému zůstala věrná dodnes.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Herec Jaroslav Drbohlav z pohádky Tři oříšky pro Popelku umíral mladý a slepý. Svatba, dítě, pak krutá rána

Láska skončila bolestným zklamáním

V životě údajně prožila jednu velkou lásku, která skončila bolestným zklamáním. Od té doby na partnerské vztahy zanevřela a žije sama. Nikdy se nevdala a děti nemá. Samota jí ovšem nevadí. Žije prací, kterou miluje.

Před kamerou ztvárnila desítky filmových a seriálových rolí. Nejvíce ji proslavila postava ztřeštěné sekretářky Evíka v komedii Slunce, seno... O jejím obsazení měl režisér Zdeněk Troška jasno předem. „Věděl jsem, že tam musí být Helenka Růžičková a Jaruška Kretschmerová. Ty jsem si vysnil a podařilo se,“ prozradil redaktorovi CNN Prima NEWS. Pro Kretschmerovou má jen slova uznání a obdivu. „Je to báječný člověk, báječná herečka. Neskutečné sluníčko, obrovsky pozitivní a energická. Zahrála to skvěle, přesně, jak jsem očekával,“ dodal režisér.

Jiřímu Lábusovi měla problém vlepit facku

Na natáčení všech tří dílů: Slunce, seno, jahody, Slunce, seno a pár facek a Slunce, seno, erotika má herečka krásné vzpomínky. „To ani nebyla práce, v hasičárně jsme měli kostymérnu a maskérnu, pak jsme přeběhli přes zelený park do té mojí hoštické kanceláře. Tam byl Zdeněk, popsal nám, o čem ta scéna bude, a šlo to jako po másle,“ přiblížila Jaroslava Kretschmerová v rozhovoru pro Český rozhlas.

Jejím hereckým partnerem byl milovaný kolega z divadla Jiří Lábus. Nejvíce si spolu užili ve druhém díle nazvaném Slunce, seno a pár facek. „Byl můj dobrý kamarád a já mu prostě nebyla schopná ten políček vlepit. A víte, co mi řekl? ,Četla jsi scénář? Dostalas zaplaceno? Tak bij!´ Takže takhle mě povzbudil. Facky tam šly natvrdo a Helena Růžičková to uměla. Vzpomeňte si na Blaženu, jak spadla i s tím lavorem, nebo na malýho Jirku, jak mu jí vlepila,“ popsala s úsměvem.

Další film, který ji proslavila, je pohádka S čerty nejsou žerty, kde ztvárnila zlou Dorotu Máchalovou. „Byla to opravdu krásná práce, užili jsme si tam všichni spoustu legrace, ale hlavně to pro mě byla velká čest – zahrát si s tak úžasnými herci, jakými byli Vladimír Dlouhý, Josef Kemr, Viktor Preiss, Karel Heřmánek, Ondra Vetchý a další a další. A to vše pod vedením skvělého pana režiséra Hynka Bočana,“ uvedla herečka, která je rovněž znamenitou dabérkou. Svůj hlas propůjčila například Barbře Streisandové nebo Selmě Bouvierové, sestře Marge v kultovním animovaném americkém seriálu Simpsonovi, který každý den vysílá Prima COOL.

Tagy: