Matragi obléká nejbohatší dámy planety. Co prozradila o svém muži a čeho nejvíc lituje?

Životní osud světově proslulé módní návrhářky Blanky Matragi, která oslavila sedmdesáté narozeniny, by vydal na román. Začínala pracovat ve sklárně na směny, za manžela si vzala libanonského muslima a kvůli kariéře se nestala matkou.

Úspěch světoznámé návrhářky Blanky Matragi byl vykoupen tou nejvyšší daní. Kariéře obětovala úplně všechno, a proto se nikdy nestala matkou. „Profesi jsem obětovala život. Když jsem po čtyřicítce zatoužila po dítěti, bylo už pozdě. Zkoušeli jsme i umělé oplodnění, ale nepodařilo se,“ prozradila v pořadu Showtime na CNN Prima NEWS.

„Jsem velký workoholik. Denně jsem pracovala skoro 10 hodin, má tvorba nebyla ničím limitovaná. Tvořila jsem modely pro náročné klienty, byly to velké výzvy, a zároveň jsem navrhovala a vytvářela kolekce do butiku,“ uvedla dříve v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Každá krize je příležitost. Obdivuji inovace mladých lidí, říká návrhářka Matragi

Blanka Matragi, rodným jménem Kyselová se vyučila brusičkou skla a začala pracovat ve sklárně, kde byl její otec mistrem. Dělala na dvě směny a vstávala ve čtyři hodiny ráno. Už tehdy ale inklinovala k módě, a proto se rozhodla jít studovat dál. Vybrala si Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, obor oděvní výtvarnictví, kde získala titul akademická malířka.

V roce 1978 vyhrála návrh kolekce pro Letní olympijské hry v Moskvě. O rok později se po roční známosti provdala za libanonského inženýra o dvanáct let staršího Makrama Matragiho a odstěhovala se za ním. „Oslovil mě na zastávce, čekala jsem na tramvaj a zeptal se, kam jedu. Odpověděla jsem, že na angličtinu do večerní školy a on se nabídl, že mě bude doučovat,“ zavzpomínala na osudové seznámení.

Manžel sice zastává islámské vyznání, přesto se stala jeho jedinou ženou. „Legálně si může vzít i čtyři ženy, říkala jsem mu, ať si klidně najde i jinou, ale on nechtěl,“ dodala s úsměvem. V manželství letos oslaví 44. výročí svatby a stále jim to spolu klape. Jak sdělila, skvěle se doplňují a jdou společnou cestou v dobrém i zlém.

Šaty za statisíce

Zlom v kariéře Blanky Matragi nastal v roce 1982, kdy si v Bejrútu otevřela vlastní salón a postupem let se stala uznávanou módní návrhářkou v Perském zálivu. Dnes obléká nejbohatší dámy planety. Jak sama tvrdí, modely si mohou dovolit nejen štíhlé modelky, ale klidně i maminky, babičky a tetičky, které mají přes boky 120 centimetrů. Ceny večerních šatů její značky se pohybují v rozmezí od 120 do 350 tisíc korun. Svatební jsou dražší, podle náročnosti.

Matragi navrhuje a šije luxusní šaty pro ženy z celého světa. České dámy vnímá jako spíše konzervativnější. Nejčastěji si podle ní pořizují černé nebo tmavě modré koktejlky, které jim vydrží celý život. Jak sama tvrdí, dokáže vyrobit takové šaty, které ženy zeštíhlují.

Tagy: