Čínský boj proti koronaviru je jasně nalajnovaný. Politikou Pekingu je naprosto nulová tolerance onemocnění COVID-19, což s sebou nese až extrémní restriktivní opatření, proti nimž ta nedávná evropská působí velmi krotce. Tato strategie čínského komunistického vedení v čele s prezidentem Si Ťin-pchingem se však neukazuje jako zcela účinná. Nárusty počtu nakažených koronavirem, ale kvůli opatřením zásadně roste i nespokojenost lidí. Ti se už nebojí protestovat proti čínské vládě v ulicích. Čínský prezident situaci nekomentuje.
Zhruba před třemi lety se v Číně poprvé objevil typ viru, který později pořádně zatopil celé planetě. Covidová pandemie se rozšířila takřka do všech států a škody byly nedozírné.
Desítky milionů lidí se nakazily, mnozí onemocnění nepřežili. Jen v Česku kvůli němu zemřelo podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví od začátku pandemie přes 42 tisíc lidí. Ekonomické škody pak způsobila nejen v Česku, ale i jinde ve světě, různá vládní opatření, která měla zamezit šíření nákazy.
Číňané v tomto ohledu šli mnohem dál. Peking nastolil velmi tvrdý lockdown. Bezpečnostní složky začaly ve městech, kde se nákaza šířila, uzavírat místní obyvatele. Výjimkou nebyly ani zámky na dveřích či mříže na oknech. Hlavně, aby se koronavirus nerozšířil dále.
Zdravotníci denně testovali všechny lidi, na které ve městech narazili, a chodili i k nim domů. Aby je mohli otestovat, klepali jim zdravotníci na okna přes mříže. Samostatnou kategorií jsou pak obrovská izolační centra, která mohou pojmou až desítky tisíc infikovaných pacientů.
#China pic.twitter.com/dYEuD6T6Mu
— NiCoLeEliSei (@NiCoLeEliSei1) December 12, 2022
Hněv Číňanů přiživují zbytečná úmrtí
Až neuvěřitelné čínské restrikce sebou ovšem přinesly i hněv obyčejných lidí. Ti se v mnoha městech začali shromažďovat, aby dali najevo svůj nesouhlas s vládní politikou nulové tolerance koronaviru.
Symbolem protestů se staly bílé prázdné papíry, coby připomenutí, že v Číně neplatí svoboda slova, ale také zapálené svíčky. Ty symbolizují oběti požáru panelového domu v Urumči. Na místě podle všeho zemřelo zcela zbytečně deset lidí. Za běžných okolností mohli před ohněm utéct, ale uzávěry, které v domě měly, jim v záchraně zamezily. Kvůli uvěznění u sebe doma navíc po Číně zemřeli mnozí lidé a dokonce i děti, ke kterým se zdravotníci nemohli včas dostat.
Mnohá shromáždění demonstrantů se policisté snažili potlačit. Objevila se však videa, která ukazují, že protestující se jen tak nedají a útlaku už mají dost.
Lockdown protests in #Guangzhou, China #ChinaProtests #ChinaRevolution pic.twitter.com/PPhgHRDJTQ
— Flash News (@flash_news11) December 11, 2022
Čína se pod tlakem mění
Hněv dopadá zejména na prezidenta Si Ťin-pchinga, který se před nedávnem nechal zvolit již potřetí hlavou státu, ačkoliv předešlí čínští prezidenti mohli ve funkci být pouze dvě období.
Americká stanice CNN se nyní pozastavuje nad tím, že dříve se Si Ťin-pching sám stylizoval do role „hlavního velitele lidové války“ proti koronaviru a prohlašoval, že „na prvním místě jsou životy lidí“. Proto se tedy rozhodl nastavit politiku nulové tolerance i za cenu drakonických opatření, která jinde ve světě nemají obdoby.
students at nanjing tech university protesting after school seals off campus for five days for…one covid case
— ian bremmer (@ianbremmer) December 6, 2022
(despite reports of china easing zero covid policies)pic.twitter.com/vBwGfbHefM
Celostátní protesty vyprovokované těmito restrikcemi však mění situaci. CNN si všímá, že prezident v poslední době raději mlčí, než aby se k tématu koronaviru jakkoliv vyjadřoval. Naposledy se k boji s koronavirem vyjádřil na setkání politbyra Komunistické strany Číny 10. listopadu, tedy před více než měsícem. Je ovšem pravdou, že se zde Si Ťin-pching před spolustraníky měl zavázat, že politika nulové tolerance bude pokračovat, přičemž měl tvrdit, že škody na ekonomice a společnosti budou minimální.
Zároveň se však změnil i narativ státních médií a představitelů čínského zdravotnictví. Kupříkladu Žong Nan-šan, kterého CNN označuje za čínského odborníka na nemoc COVID-19, začal místo varování lidi spíše uklidňovat. Třeba variantu omikron označil za „koronavirovou chřipku“, neboť ji přirovnává k běžné sezónní chřipce a podobným nemocem.