Petr Arenberger ke kapacitám lůžek a nárůstu počtu hospitalizovaných
Situace v některých nemocnicích začíná být kritická a kapacity se po Vánocích opět začínají zaplňovat. A největší nárůst Česko teprve čeká. Velké riziko je především v tom, že zatímco začátkem října byla „startovní pozice“ nemocnic na zhruba 1 500 nakažených, nyní je to až trojnásobek. K 28. prosinci leželo v nemocnicích už 5 395 pacientů s koronavirem a čísla každý den o stovky rostou. Pokud to tak půjde dál, hrozí kolaps systému.
Hranice kapacity systému je podle dřívějších prognóz ministerstva zdravotnictví kolem osmi tisíc hospitalizovaných. Ještě v září ale šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek uváděl, že zvládnutelný scénář je cca 4 000 hospitalizovaných pacientů, z nichž by tisíc mělo těžší průběh a zamířilo na jednotky intenzivní péče.
Je patrné, že tuto hranici jsme již dávno překonali a míříme ke dvojnásobku, tedy k 8 000 hospitalizovaných. To je ale podle analytiků strop, při kterém se bude zásadně omezovat jiná péče a málokdo již může zaručit, že bude dostatečně kvalitní.
Jako první varují před stavem v nemocnicích z Moravskoslezského kraje, který je na tom aktuálně nejhůře. Za pondělí tam přibylo 1 791 nakažených a celkem mají 871 hospitalizovaných.
Moravskoslezský kraj na hraně
„Byl jsem označen, že zbytečně straším lidi. Zásadně to odmítám, protože tady prezentuji fakta. A tím faktem je, že situace v nemocnicích je kritická,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.
Včera jsem byl označen některými lidmi, že zbytečně straším lidi. Zásadně to odmítám, protože tady prezentuji fakta a faktem je, že situace v nemocnicích je kritická. Děkuji za pomoc @JanBlatn1 s dodávkou vakcín, které pomohou zdravotníkům urgentní péče. Od rána očkujeme. pic.twitter.com/eW38qNox5a
— Ivo Vondrak … (@ivondrak) December 29, 2020
K němu se přidává i šéf nemocnice v Bohumíně Svatopluk Němeček, který před vánočním a povánočním nárůstem varoval už začátkem prosince. „Moravskoslezský kraj je už skutečně na hraně,“ poznamenal Němeček.
S tím ale nesouhlasí ministr zdravotnictví Jan Blatný a tvrdí, že stav kapacit v Česku je stabilizovaný.
„Naprosto zásadní je, jakým způsobem se nemocnost promítá do zdravotnických zařízení, zejména do jednotek intenzivní péče. A tam je ten stav stabilní,“ nechal se slyšet Blatný před svátky. Od té doby se ale situace zhoršuje. Ne všude je ale zhoršení tak dramatické jako v Moravskoslezském kraji.
Hejtmanka Pecková: Chybí personál
„Situace je nedobrá a začíná se zhoršovat. Co se krajských nemocnic týče, třeba v Benešově máme k dnešnímu dni 48 pacientů, v Mladé Boleslavi 44, v Kladně 51, v Kolíně 122, v Příbrami 43. Situace je oproti stavu před Vánoci o 30 procent horší, a co se týče personálu, tak o 50 procent horší,“ řekla CNN Prima NEWS hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková.
V nejhorší fázi podzimní vlny podle ní chybělo v každé z krajských nemocnic cca 100 zdravotníků a některé se k tomu opět blíží.
„Co se týče personálu, situace je opět zoufalá. Když se podíváme na Benešov, chybí 98 zdravotníků a přibližujeme se podzimní vlně,“ doplnila hejtmanka a starostka obce Mnichovice. Ostatní nemocnice postrádají od 40 do 60 zaměstnanců, kteří se s nákazou léčí nebo jsou v povinné karanténě.
Hejtmani považují za problém i to, že se nemohou spoléhat na pomoc mediků a armády. Nařízením vlády došlo k ukončení pracovních příkazů. Důvodem bylo, že se studenti musejí připravovat na zkouškové období a vojáci mají nařízené volno.
Liberecký kraj hlásí rezervu
Kapacity zaplněné zhruba z 60 procent hlásí z Pardubického a Libereckého kraje.
„Zatím máme kapacitu v nemocnicích volnou. Lidé moc v nemocnicích přes svátky být nechtěli a teď to zase narůstá. Ale i proti listopadu, tedy té zatím nejhorší době, máme výraznou rezervu a je jen otázka, jak se to bude vyvíjet v prvním lednovém týdnu,“ popsal aktuální stav v Libereckém kraji hejtman Martin Půta (STAN).
„Volných máme aktuálně asi 150 lůžek, takže cca 40 procent, ale jsme ještě schopní lůžka přeskupit a ještě něco přidat,“ dodal hejtman.
Nárůstu se obává i Praha
Praha je na tom v porovnání se zmíněnými kraji lépe. Stále se drží pod hranicí 70 bodů na stupnici systému PES. Konkrétně jich má 66, zatímco Moravskoslezský kraj má index 79 a Středočeský kraj třeba 71.
I ředitelé velkých nemocnic ale začínají mít o kapacity lůžek i personálu obavy.
„Děsíme se toho, jestli se nárůst nemocných netransformuje do čísel hospitalizovaných, jakože se to dá začátkem příštího roku očekávat,“ vyjádřil své obavy pro CNN Prima NEWS ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.
„Přece jen po desíti měsících práce na JIP by naši zaměstnanci chtěli vidět světlo na konci tunelu a chtělo by to snižovat čísla,“ dodal ředitel pražské nemocnice. V hlavním městě jsou zatím kapacity nemocnic dostatečné.
Česko se 29. prosince opět dostalo na denní hodnotu nad 10 tisíc nově nakažených a dá se očekávat, že se tento trend bude zhoršovat. S největší obavou hledí epidemiologové na polovinu ledna, kdy se očekává vyčerpání systému.