reklama

Situace v nemocnicích se ještě zhorší. Experti předpověděli vrchol probíhající vlny

Ačkoliv je podle některých odborníků vrchol současné vlny pandemie koronaviru téměř za námi, evoluční biolog Jaroslav Flegr a imunolog Václav Hořejší ve vysílání CNN Prima NEWS optimismus krotili. Prý záleží na počasí i rozšiřování nové mutace zvané omikron. Hořejší zdůraznil, že nemocnice nápor pacientů ještě čeká.

reklama

V nemocnicích bylo ve středu s koronavirem 6 561 pacientů, 1 064 z nich v těžkém stavu. I když se počet hospitalizovaných stále zvyšuje, už ne takovým tempem jako v minulých týdnech. Stejně to je i s nově pozitivními. Proto někteří odborníci mluví o vrcholu současné vlny pandemie.

Imunolog Václav Hořejší ale optimismus mírní. „Musíme si uvědomit, že čísla obsazenosti nemocnic následují se zpožděním od diagnózy. Dnes to odpovídá situaci před dvěma týdny, kdy byly počty pozitivních dvakrát nižší. Nutně musíme počítat s tím, že situace bude horší, i kdyby zítra nebyl ani jeden případ. Tomu se nemůžeme vyhnout,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Za vrcholem současné vlny pandemie tak podle něho ještě nejsme. „Toho dosáhneme třeba za týden. Pak nebudeme hned klesat, ale chvíli stagnovat. Jediné opatření, které by kromě lockdownů mělo efekt, je aplikace třetí dávky. Ta se projeví i dříve než za týden,“ apeloval na občany, aby se nechali očkovat.

Podle Flegra záleží na počasí

Flegr by rád věřil, že jsme už opravdu za vrcholem současné vlny. „Jde o to, zda bude následovat pokles, nebo převáží snižování teplot a naváže hned další vlna. Pomocí monoklonálních protilátek ale dokážeme udržet příliv pacientů do nemocnic,“ zhodnotil.

Jenže kromě teplot existuje ještě další aspekt, který může situaci razantně zhoršit. „Se vším může zamávat ještě další varianta. Nespoléhal bych jen na očkování, ale měli bychom mít i připravenou strategii, že přijde mutace, která prolomí obranu danou vakcinací i přirozenou imunitou. Špatnou strategií jsou lockdowny, ale existuje lepší postup plošného PCR testování,“ konstatoval.

Tři scénáře po nástupu omikronu

Svět teď zkoumá nově objevenou verzi koronaviru zvanou omikron, která nejspíše pochází z Jihoafrické republiky, ale příliš se o ní zatím neví. Podle prvních poznatků má být sice nakažlivější než například delta, ale zároveň by neměla být tak agresivní a způsobovat těžký průběh nemoci.

Experti se tak pomalu radují, že pokud by omikron nakonec vytěsnil deltu, bude to pro všechny dobrá zpráva. Jenže data ještě rozhodně nejsou spolehlivá, proto byli Hořejší i Flegr ve svých vyjádřeních opatrní.

„Může to být jedna z variant, která deltu nevytlačí, a situace bude vlastně stejná. Pak to může být nakažlivější, ale pro nás příznivější mutace. Také je však ve hře, že to bude varianta, která unikne protilátkám, což by bylo špatné. Začínali bychom od začátku a museli bychom vyrobit nové vakcíny. Částečně se to dozvíme velmi brzy, laboratorní testy jsou velmi rychlé,“ nastínil Hořejší tři možné scénáře.

Podle Flegra není omikron poslední mutace, se kterou budeme bojovat. Je prý jasné, že existují varianty, které dokáží vytěsnit ty aktuálně rozšířené, ale tolik neubližují. „Později budou mutace, které udělají jen rýmu, ale to je zatím jen teorie,“ uvedl Flegr.

„Bylo by fantastické, kdyby omikron vytěsnil deltu a přitom tak neškodil. Jednou taková mutace přijde, jestli to je omikron, zatím nevíme,“ zhodnotil biolog.

Tagy:

Hlavní zprávy

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09
Politika

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09

Piráti v Plzeňském kraji vypoví koaliční smlouvu. Koalici tvoří uskupení STAN + Piráti a ODS + TOP 09. Rozhodli o tom v sobotu členové Pirátské strany. Vadí jim mimo jiné Roman Jurečko v představenstvu Klatovské nemocnice. Řekl to náměstek hejtmanky pro sociální věci Rudolf Špoták (Piráti). O rozhodnutí členské základny budou Piráti informovat koaliční partnery ještě v sobotu, dodal. Náměstek hejtmanky pro ekonomiku, investice a majetek Pavel Karpíšek (ODS) v reakci na prohlášení Pirátů řekl, o nastalé situaci budou strany jednat. ODS a TOP 09 ale podle něj koaliční smlouvu neporušily.

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče
Počasí

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

 • Aktualizováno
 • Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 80 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice, největší riziko silného větru pak platí podle aktualizované výstrahy pro celou severovýchodní polovinu Čech, včetně části Středočeského kraje a Prahy.

  Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

  Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

  Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahují desítky hasičů, konstrukce se zbortily

  V Hostýnských vrších shořela restaurace a chata Na Tesáku. Na místě zasahovalo 80 hasičů, obvodové konstrukce se částečně zbortily. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. V objektu byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit, potvrdil mluvčí zlínských hasičů Roman Žemlička. Rozsáhlý požár objekt zcela zničil.

  Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

  Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

  Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

  Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

  Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

  Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

  Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

  Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

  Policie prověřuje Hrad. Mohl skartovat tajnou zprávu o Vrběticích

  Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Detektivové podle nich na skartaci dokumentu narazili při prověřování, zda se s tajnou zprávou na Hradě neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky. Policie informaci médií nekomentovala.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

  Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

  Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

  Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

  reklama