Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.
„Aktuální situace je nejhorší za celou dobu epidemie. Školami se valí doslova kovidová tsunami. Zatímco při únorové vlně se týdně nakazilo méně než 1000 žáků na 100 tisíc, nyní je to v některých okresech i 5000 na 100 tisíc. Pokud se neudělá žádné opatření ve školách, můžeme se dostat až na 300 mrtvých denně. Školy jsou hlavní zdroj nákazy této vlny a právě přes ně se kovid šíří do rodin. Nejsou to restaurace nebo vánoční trhy,“ řekl CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi.
Fatálně podle něj selhala především hygiena, která třídu trasuje i déle než týden. Celý proces od testování po vyhlašování karantén kvůli tomu podle Sárköziho ztrácí smysl, protože nedokáže zbrzdit šíření nákazy ve školách.
Testováním koronavirus do kouta nezaženeme. Školy je lepší krátkodobě uzavřít, říká Vondrák
V Moravskoslezském kraji jsou největším zdrojem nákazy covidu děti, uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS hejtman tohoto kraje Ivo Vondrák (ANO). Zpomalit šíření nákazy by podle něj proto mohlo krátkodobé uzavření škol. „Testováním nezaženeme koronavirus do kouta. Uzavřením škol na týden či dva však můžeme předejít tomu, že by se za pár měsíců uzavřely dlouhodobě,“ uvedl Vondrák.
„Málokdy jde do karantény celá třída. Jde třeba jen spolužák z lavice. Školy hygieny extrémně zatěžují. Trasování zkolabovalo. V takovém případě efekt testování vyšumí a covid se nekontrolovatelně šíří přes školy do rodin, a proto nám umírá nyní až 100 lidí denně, především dědečků a babiček žáků,“ dodal Sárközi.
Distanční výuka od 10. prosince
Řešením je podle něj od pondělí 13. prosince zahájit ve školách distanční výuku.
„Školy by měly být převedeny na distanční výuku 14 dnů před tím, než bude Štědrý den. Pátek před tím by se děti také naposledy otestovaly. Hygiena by díky tomu do Vánoc stihla žáky vytrasovat, a protože by byli na distanční výuce, nikoliv na prázdninách, tak by neběhali po obchodních centrech nebo podobně, ale seděli by u počítače. A až se sejde celá rodina během vánočních svátků, už by bylo nakažených dětí minimum, protože by už měli covid za sebou,“ řekl zástupce učitelů
A šel by ještě dál. Distanční výuku by v Česku nechal i po Vánocích. Jako příklad uvádí Portugalsko, které k podobnému řešení přistoupilo, přestože má nejvyšší proočkovanost v Evropě.
„Třeba v Portugalsku vánoční prázdniny ve školách prodlužují až do 10. ledna. Myslím, že i u nás by se po Vánocích klidně mělo pro jistotu v distanční výuce ještě týden nebo dva pokračovat,“ doplnil.
Gazdík: Nemohu jako první věc zavřít školy
Uzavření škol ale zatím zásadně odmítají současný i budoucí ministr školství. Důvod je, jak se zdá, především politický. Nikomu se totiž do tak nepopulárního kroku příliš nechce.
Covidová vlna ve školách: Žáci kašlou jeden přes druhého, řada učitelů je v karanténě
Jeden kašle přes druhého, smrkají a jsou nachlazení, přesto chodí do školy. V poslední době ale také mnoho žáků, studentů a učitelů končí v karanténě či izolaci kvůli koronaviru. Podle Pedagogické komory školy zasáhla obří covidová vlna, vláda je zatím ale příliš neomezuje. Studenti pro CNN Prima NEWS popsali, jak to ve školách skutečně vypadá.
„Jestli bude jmenována vláda v polovině prosince, tak si neumím představit, že budu v sobotu na ministerstvu sesumírovávat vyhlášku o organizaci školního roku a v pondělí rodičům oznámím, že nemají posílat děti do školy, to nejde. Proto jsem se snažil přesvědčit pana ministra Plagu, aby vyhlášku změnil on. Odmítnul to, tak jsem se snažil najít kompromis, který doporučují epidemiologické týmy, aby děti odešly na prázdniny testovány. To mi pan Plaga přislíbil,“ uvedl pro CNN Prima NEWS budoucí ministr školství Petr Gazdík (STAN).
Druhým důvodem je podle něj to, že kdyby děti zůstaly doma, museli by s nimi zůstat i rodiče. „Nicméně jeden ze zásadních argumentů, proč to nemá cenu lámat přes koleno na poslední chvíli, je, že se ozvali ředitelé velkých nemocnic. Mají strach, že ta epidemie bude zrovna před Vánoci v nemocnicích kulminovat. Kdyby měly děti prázdniny, tak se to projeví na personálu nemocnice a mohlo by způsobit kolaps nemocnic. To bych hrozně nerad,“ dodal Gazdík.
Hostomský: Delta jde na děti víc, i tak bych školy nezavíral
S uzavřením škol nesouhlasí ani někteří vědci. Například biochemik Zdeněk Hostomský.
„Varianta delta se skutečně šíří více mezi mladší populací, a dokonce to vypadá, že si virus vyhledává ty, kteří nejsou očkovaní. To je rozdíl oproti předchozím vlnám, kdy paradoxně k zavření škol došlo. Proto si zpětně myslím, že byla obrovská chyba, že se školy zavřely, protože nebyly semeništěm nákazy. Teď je situace trochu jiná a probíhá tzv. skryté zavírání škol. Nicméně za sebe bych školy nezavíral, a pokud, tak opravdu až jako úplně poslední,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.
Kompromisní řešení, aby školy otevřené zůstaly, vidí v očkování dětí. To sice nepovažuje za prioritu, ale ve chvíli, kdy je bezpečná vakcína schválená a rodiče o to stojí, podle něj může stabilizaci ve školství pomoci. Podobně o tom hovoří i končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).