Článek psychologa a učitele Roberta Čapka o konfliktu mezi učitelkou školy na Jičínsku a rodiči žačky druhé třídy rozdmýchal emoce. Čapek ve svém textu tvrdí, že pedagožka dítě neoprávněně obvinila z podvodu při domácím úkolu. Spor nakonec došel tak daleko, že se jím zabývala Česká školní inspekce a dokonce i znalec písma. Ředitel školy se ale za učitelku postavil. Jakékoliv pochybení odmítá a naopak mluví o pomstě problémových rodičů. Není vyloučeno, že dva roky stará kauza nakonec skončí u soudu.
Robert Čapek, známý také pod přezdívkou Líný učitel, se dlouhodobě zajímá o české školní prostředí a často poukazuje na nešvary, kterých se školy dopouštějí. Tentokrát upozornil na případ, kdy pedagožka ze školy ve Staré Pace údajně neoprávněně osočila žákyni druhé třídy z toho, že podváděla a úkol, který přinesla, nevypracovala ona.
Hostomský: Zavírání škol byl největší prohřešek pandemie. Mrzí mě postoj nové vlády
Biochemik Zdeněk Hostomský ve speciálním vydání pořadu Co Čech, to politik! zdůraznil, že zavírání škol po celém světě bylo největším prohřeškem pandemie. Řada dětí, a to v Česku i v zahraničí, se z toho podle něj bude dlouho vzpamatovávat.
„Proč by druháček podváděl? Pokud učitelka učí kvalitně, žádný důvod pro to neexistuje a nemá ani důvod nikoho z podobné věci osočovat. Jaký vztah má pedagog ke svým žákům, když na ně vyrukuje s něčím takovým? Prý to ‚ihned poznala‘. Jak směšná a poškozující byla tahle jistota,“ píše Čapek.
Podle něj si druhý den učitelka žákyni zavolala na chodbu, kde ji obvinila, že úkol za ní napsal někdo jiný a zastrašováním ji prý přiměla i k přiznání. „Za trest musela žákyně napsat stejný úkol znova. Rodiče na takové šokující jednání učitelky reagovali tak, že podali na učitelku stížnost,“ dokládá dále.
Redakce CNN Prima NEWS oslovila i Masarykovu základní školu, kde ke konfliktu mělo dojít. „Silně nás zarazilo, že pan Čapek uveřejnil zcela jednostrannou informaci, která je dva roky stará. Jednalo se skutečně o podvod, který nespáchalo dítě, ale rodič, když to řeknu jednoduše,“ hájí školu její ředitel Pavel Antoš.
Měly problém s docházkou
Na škole ve Staré Pace měli rodiče dvě dcery. Podle ředitele Antoše ale dívky zápasily s docházkou, a i přes snahu pedagogů a prodloužení klasifikace se nic nezměnilo. Stovky neomluvených hodin pak řešilo i zastupitelství. „Rodiče dětí nám vyhrožovali, že pokud si někde budeme stěžovat, že nechodí do školy, zveřejní kauzy, které považují za šikanu dětí. Pravda je ale jinde,“ tvrdí ředitel.
Podle rodičů dívky však školačka žádné neomluvené hodiny neměla, odkazují se na její vysvědčení. „Naše dcery s docházkou problém neměly. Ředitel jen neví, jak by popřel fakt, že kryl šikanu učitelkou. Napsal nám dokonce, že můžeme být rádi, že dceru nepotrestali za podvod více,“ popsali redakci rodiče.
Připustili však, že v době pandemie koronaviru byla situace jiná. „Ředitel se opírá o nepřítomnost v prezenční výuce našich dětí v době, kdy byla pandemie covidu, což vůbec nesouvisí s obdobím, kdy byla dcera obviněna. V pandemii koronaviru děti skutečně školu nenavštěvovaly, protože jsme nesouhlasili s celodenním nošením roušek, testováním,“ dodal otec dívenky.
Celým případem se zabývala i Česká školní inspekce (ČŠI), kterou kontaktovala maminka školačky. „Jelikož škola neměla k dispozici kopie domácího úkolu a nemohla je předložit inspekčnímu týmu, nebylo možné posoudit, zda byl při jeho vypracování uskutečněn podvod,“ píše se v přiloženém dokumentu od inspekce. Všechnu korespondenci Čapek na webu taktéž zveřejňuje. „Papír ztopili, už nepřišel, bylo to tvrzení proti tvrzení,“ potvrzuje verzi ČSI Antoš.
Podle učitele Čapka se však jedná o velkou zaobalenou lež. „Sešit byl už součástí stížnosti poslané ČŠI. Inspektoři si umyli ruce, nepřiznali svou znalost sešitu a uvedli, že je stížnost neprokázaná. Inu, prý slovo proti slovu, znáte to,“ kritizuje rozhodnutí.
Inspekci chyběly důkazy
Tím ale kauza neskončila. „Maminka už byla pěkně naštvaná, tomu můžete věřit. Ale je to bojovnice. Takže udělala to, k čemu se inspekce neměla – obrátila se na profesionálního písmoznalce, který posoudil písmo domácího úkolu a dalších prací žákyně,“ popisuje Čapek.
Příběhy rodičů a jejich dětí, které drtí karantény: Bezvýsledné testování a žádné lyžáky
Rodiny stíhá jedna karanténa za druhou, děti nechodí do škol, rodiče hledají cesty, jak nepřijít o peníze ze zaměstnání a většině z nich už dochází trpělivost. Nic nefunguje a systém totálně selhává, shodují se naštvaní rodiče a ptají se, k čemu je vlastně očkování, když na něj nikdo nebere zřetel. Přinášíme vám mini příběhy několika z vás, které ilustrují realitu těchto dnů.
Ačkoliv odborník sdělil, že písmo dítěte se vyvíjí, a je proto velmi těžké určit přesnou autenticitu, později měl potvrdit, že úkol byl vypracovaný opravdu žačkou. „To je důkaz toho, co maminka tvrdila od první chvíle a co bůhvíproč nechtěla škola akceptovat. A nyní přichází další část našeho Absurdistánu. Když se maminka opět obrátila na ČŠI, aby věc otevřeli, inspekce odmítla,“ tvrdí Čapek.
Ředitel školy ale namítá, že domácí úkol, o který se vede spor, zmizel. Z tohoto důvodu museli rodiče podle něj předložit i písmoznalci jiný domácí úkol. „Čas od času se vyskytne problémový rodič... Byli jsme trpěliví několik let, nakonec to došlo tak daleko, že rodiče svá děvčata minulý měsíc přehlásili na jinou školu do jiného kraje,“ popisuje Antoš, který přiznává, že si oddechl, když dívky školu opustily.
„Máme zastání ve školské radě, u širší rodičovské veřejnosti i inspekce nám dala za pravdu. Budeme se muset dál právnicky bránit,“ dodává ředitel.