reklama

Školy musíme otevřít, jakmile to bude možné, hrozí dopady na trh práce, říká Špicar

Vláda premiéra Andreje Babiše přišla s novými opatřeními, která se primárně dotknou škol a ekonomických odvětví. Jak opatření zvládne ekonomika? Co čeští podnikatelé ještě unesou a co už ne? A co bude z dětí, které znovu nesmí do škol? Na tyto a další otázky odpovídal v pořadu CNN Prima NEWS K věci viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

reklama

„Je nutné školy otevřít hned jak to bude možné. Je to klíčová věc,“ prohlásil Špicar. Zavřené školy totiž mohou mít tvrdé dopady na trh práce. Negativně se také projeví i na počtu zdravotnického personálu v nemocnici. „Kdyby sestry s dětmi zůstaly doma, bylo by to ještě horší,“ řekl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy.

Uvedl také, že i když pandemie postihla řadu odvětví, některým z nich se naopak dařilo lépe než před ní. Zmínil například farmacii a e-shopy. Naopak tvrdě zasažena byla část ekonomiky navázaná na návštěvy zahraničních hostů – hotely, restaurace, kavárny či cestovní kanceláře.

Špicar v pořadu K věci řekl, že pondělní tisková konference vlády, na níž byla představena nová opatření, se mu neposlouchala dobře. „Do prvního lockdownu šly firmy v plné síle, po jeho odeznění jsme vládě několik měsíců říkali, že druhý nepřichází v úvahu. Firmy by do něj šly oslabené a mnoho z nich by mohlo skončit,“ vysvětlil Špicar.

Není plán, podle něhož se dá postupovat, vyčetl vládě Špicar

Vládě se podle něj nedá upřít snaha, ale její výsledky nejsou dobré. Česko se z jednoho ze států, které pandemii zprvu zvládaly, změnilo v zemi, která je rázem jednou z nejhorších na světě. „Tohle není dobré a byznys to nemá rád,“ doplnil Špicar.

Kladně hodnotí, že Babišův kabinet se Svazem průmyslu a dopravy komunikoval, a to velmi rychle. Špicar připomněl, že se svaz tím pádem mohl podílet na tvorbě parametrů pro podpůrné programy jako COVID III. Zároveň však vládě vyčetl, že se veřejnost nedočkala plánu, podle něhož by se dalo postupovat. To znervózňuje nejen občany, ale i podniky.

Nyní je podle Špicara třeba, aby vláda nezačala experimentovat právě s podpůrnými programy. Uvedl, že například Antivirus zafungoval dobře a představa, že jej vláda vypne a nahradí kurzarbeitem, je špatná. Obavy by měl také v případě, že se nepodaří vyjednat prodloužení programů.

Rozhovor Marie Bastlové s Radkem Špicarem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Za polní nemocnici v Letňanech zaplatí stát 88 milionů korun. Nikdo se tam neléčil

Ministerstvo zdravotnictví poslalo nemocnici Bulovka 88 milionů korun za polní nemocnici v Letňanech, uvedla ČT. Ta sloužila jako záloha pro případ přeplnění nemocnic pacienty s COVID-19. Nakonec se v ní ale žádný pacient neléčil. Zaplatit bylo třeba nejen nájem, ale také energie. Většina sumy poputuje na konto miliardáře Pavla Sehnala, který poskytl pro nemocnici prostory.

Vrazím ti kudlu do zad, vyhrožují lidé starostce Mikulčic. Kvůli vyhnání dobrovolníků

Drsná kritika se snesla na sociálních sítích na starostku Mikulčic Martu Otáhalovou (Nový směr). Lidem vadí její nevybíravé chování vůči dobrovolníkům, kteří pomáhají obci zasažené tornádem. Kvůli ní totiž přišli o nocleh ve sportovní hale. Kromě nenávistných komentářů jí začaly chodit i SMS zprávy. Lidé jí vyhrožují podpálením domu či smrtí.

Můžu kandidovat v každém kraji, hlásá Babiš a směřuje do Ústeckého. Nahradí ho Havlíček?

Už několik týdnů se spekuluje o tom, že předseda hnutí ANO Andrej Babiš opustí „svůj“ Středočeský kraj a o hlasy voličů bude usilovat v Ústeckém kraji. Došlo by tak na pikantní souboj, kde by se o vítězství mohl Babiš prát s šéfem Pirátů Ivanem Bartošem. Premiér tvrdí, že kandidovat může kdekoliv. Definitivně jasno by mělo být ve středu večer, po jednání celorepublikového výboru ANO.

Živě
ON-LINE: Basketbalisté s Francouzi prohráli. Cesta za postupem se komplikuje

Plavkyně Barbora Seemanová vybojovala na kraulařské dvoustovce šesté místo a zároveň opět překonala český rekord. Skifařky Lenka Antošová s Lenkou Fleissnerovou skončily ve finále B čtvrté a celkově desáté, dvojskif ve složení Vraštil, Šimánek naopak postoupil do finále. O medaile ve čtyřhře zabojují tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková a ve dvouhře Markéta Vondroušová. Kvalifikaci zvládli vodní slalomáři Tereza Fišerová a Jiří Prskavec. Čeští basketbalisté odehráli druhý zápas na hrách, ve kterém podlehli Francii.

reklama

Domácí zpravodajství

Dobrá zpráva pro rodiče: Otcovská se protáhne. Zmírní se nároky na ošetřovatelské volno

Podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní a otcovská dovolená se prodlouží z jednoho týdne na dva týdny. Předpokládá to předloha poslanců ČSSD, kterou ve středu schválila s úpravami Sněmovna. Novela o nemocenském pojištění se týká také ošetřovného, změny vycházejí podle předkladatelů z nedostatků zjištěných v praxi. Nyní ji dostanou k posouzení senátoři.

Babiš se Kalouskovi omlouvat nemusí. Ve Sněmovně o něm řekl, že „zabil lidi cez padáky“

Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za výroky, které o něm pronesl v Poslanecké sněmovně. Ve středu o tom rozhodl soud, podle nějž by případnou odpovědnost za premiérova slova beztak nesl stát, nikoliv Babiš osobně. Verdikt není pravomocný. Premiér o svém politickém rivalovi prohlásil, že rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“.

reklama