Za panelákový byt na periferii 45 tisíc měsíčně? Kvůli drahým hypotékám brzy drsná realita

Rostoucí úrokové sazby u hypotečních úvěrů v kombinaci s přehřátým trhem rezidenčních nemovitostí vytvořily smrtící koktejl pro řadu českých domácností. Ke snížení nákladů na bydlení na úroveň před vypuknutím pandemie koronaviru už nestačí jen dávat při nákupu přednost menším bytům. Alespoň ne v hlavním městě.

Měsíční splátka průměrné hypotéky v červenci už převýšila 23 tisíc korun, průměrná nabídková sazba u hypotečních úvěrů totiž vystoupala na 6,24 procenta, vyplývá z aktuálních dat Fincentra Hypoindexu. Jenže ne všude stačí k pořízení vlastního domu nebo bytu vzít si úvěr ve výši 3,5 milionu korun.

Platí to zejména pro velká česká města, nejvíce potom pro Prahu. Průměrná cena 60metrového bytu v české metropoli totiž činí 9,2 milionu korun, uvedl portál Realitymix.cz. V případě, že lidé pořízení takového bytu financují za pomoci 80procentní hypotéky se splatností na 30 let, budou muset měsíčně hradit nejméně 46 tisíc korun. Jen při splatnosti o pět let kratší už měsíční splátka přesahuje 50 tisíc.

Předražený panelákový byt na periferii

A k podobným částkám se brzy přiblíží i lidé, kteří v Praze budou kupovat běžný panelákový byt. Kvůli úrokovým sazbám u hypoték, které nejspíše ještě porostou. „Bude hůře. Při průměrné sazbě hypoték 8,5 procenta, jež může být realitou již brzy, vyjde splátka běžného panelákového bytu 3+1 v Praze na 45 tisíc korun,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

Podle něho tak Pražané s průměrným, ba i lehce nadprůměrným výdělkem ze svých čistých příjmů budou mít co dělat, aby pokryli splátku hypotéky. „A to u druhořadého bytu na městské sídlištní periferii. Právě byty na panelákových sídlištích jsou ve vyšší míře něž jiné kupovány na hypotéku,“ dodal Kovanda.

Zlevní byty a domy?

Další zdražování hypotečních úvěrů ale může mít podle Kovandy i jeden pozitivní efekt. Tím je náraz na nemovitostní cenový strop a možná i brzké otočení trendu, kdy byty a domy začnou zlevňovat. „Realitní makléři už nyní hlásí dramatické ochlazení celého nemovitostního trhu. Není se co divit. Měsíční splátka osmdesátiprocentní hypotéky na osmdesátimetrový byt po rekonstrukci v Praze překračuje už dnes 46 tisíc korun. Přitom průměrná hrubá mzda v Praze nyní činí zhruba 48 500 korun,“ nastínil ekonom možný vývoj.

Na masivnější zlevňování nemovitostí určených k bydlení si ale budeme muset počkat. Za první letošní čtvrtletí totiž domy a byty v Česku zdražily meziročně nejrychlejším tempem z celé Evropské unie, jak před pár dny informoval Eurostat. Ceny vlastnického bydlení v Česku v porovnání s prvním kvartálem loňského roku stouply o téměř 25 procent. Pokles zájmu o hypotéky však naznačuje, že poptávka po rezidenčních nemovitostech dříve či později opadne.

Tagy:

Hlavní zprávy

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří
360°

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

22:26

Zelenskyj oznámil, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit další tři obce

21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

Fiala: Středulova demonstrace? Já tam nepůjdu, nebudu podporovat jeho prezidentskou kampaň

Na sobotní demonstraci svolanou odbory nepůjdu. Nebudu podporovat prezidentskou kampaň Josefa Středuly, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu CNN Prima NEWS Co na to premiér. Odmítl tvrzení, že by s odboráři vláda nekomunikovala, naopak s nimi podle jeho slov jedná pravidelně. Stejně tak se ve vysílání ohradil proti hlasům, že se vláda vykašlala na občany České republiky, jak to rámcují organizátoři protivládních protestů.

Fiala prozradil, proč nepředstavil kandidáta na Hrad: Je to rozumné, z boje jsme neutekli

Neutekli jsme z boje, rozhodli jsme ve prospěch odpovědnosti. Další jméno z koalice Spolu by nebylo rozumné, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér. Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že prezident by měl mít ideálně prozápadní orientaci a musí respektovat ústavní normy. Podle Fialy měli občané obavy z toho, že by do boje o Pražský hrad přišel další kandidát a snížil tak šance jiným osobnostem.

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Domácí zpravodajství