Žene se Česká republika do byrokratického pekla? (Zdroj: CNN Prima NEWS)
Někteří opoziční politici kritizují vládu za to, že v Česku stále přibývá státních úředníků. „Každý nový úředník si vymyslí další formulář a razítko, aby odůvodnil smysl své existence. Podle mého názoru se blížíme k byrokratickému peklu,“ řekl CNN Prima NEWS poslanec Jan Skopeček (ODS). Kabinet Andreje Babiše (ANO) se ale brání tím, že některá úřednická místa naopak ruší.
Opozice považuje státní správu ze „přerostlou“. Nelíbí se jí přibývající počet státních zaměstnanců a také objem papírování či razítkování, kterým úřady komplikují život běžným občanům. „Počet státních zaměstnanců za této vlády narostl o několik desítek tisíc,“ podotkl poslanec Jan Skopeček.
Země pro budoucnost? Stát digitalizaci neumí, padající systémy jsou pravidlem
Digitalizace v rukou státu představuje tragický a odstrašující případ. Za poslední půlrok se s technickými potížemi potýkalo hned několik důležitých systémů státní správy, e-shopem na dálniční známky počínaje a evidencí skutečných majitelů zřejmě nekonče. Výpadky a chybové hlášky se stávají spíše pravidlem než výjimkou, hodnotí oslovení IT experti.
Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) je ale kritika opozice na rostoucí počet úředníků neopodstatněná, protože jejich celkový podíl v Česku prý není vysoký. Vláda navíc tisíce úřednických míst zrušila. Nutno dodat, že mezi novými státními zaměstnanci jsou i učitelé, policisté nebo vojáci.
Jenže zástupci opozice kritizují především často zmiňované nekonečné papírování na úřadech. „Každý nový úředník si vymyslí další formulář a razítko, aby odůvodnil smysl své existence. Podle mého názoru se blížíme k byrokratickému peklu,“ řekl Skopeček.
Obíhat mají dokumenty, ne lidé
Podle poslankyně Věry Kovářové (STAN) je systém v současnosti postavený tak, že občané obíhají úřady s dokumenty. „Obíhat by ale měly dokumenty, aby občan mohl čekat, než se to samo vyřídí,“ řekla CNN Prima NEWS.
Například člověk, který si chce v Česku otevřít restauraci, musí mít minimálně dvě razítka ze stavebního úřadu, dvě od hygieny, potom také z odboru životního prostředí, od památkářů a hasičů. Když všechna razítka obstará, potřebuje ještě živnostenské oprávnění, ohlášení na živnostenskému úřadě, poté musí přihlásit zaměstnance k sociálnímu a zdravotnímu pojištění a samozřejmě se přihlásit k daním.
Třeba odvětví zdravotnictví je však o krok napřed. Už není potřeba nosit praktickým lékařům zprávy od jiných lékařů, navíc fungují eRecepty (lékařský předpis dostanete e-mailem nebo SMS). Řada českých úřadů se částečně přesunula do on-line světa i kvůli pandemii koronaviru.
Podle Jana Skopečka se Česká republika přibližuje byrokratickému peklu. Zdroj: CNN Prima NEWS