Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.
Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.
„Zisk většiny byl vždy velice obtížný... Bylo by to skvělé, ale nikdy jsem to nebrala jako samozřejmost, protože je to vyhrocený souboj... Jsem si ale jistá, že SNP je na cestě ke čtvrtému volebnímu vítězství v řadě,“ řekla Sturgeonová.
Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy – prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.
At the midpoint of the #SP21 count, the scale of @theSNP achievement is beyond doubt - 14 years in government and still polling in high 40%s, gaining seats from other parties & firmly on course for a 4th consecutive term in office 🙏
— Nicola Sturgeon (@NicolaSturgeon) May 7, 2021
Podle analytika BBC Nicka Eardleyho šance SNP na získání většiny mohou ovlivnit jednotlivé souboje a to, zda se kandidátům SNP podaří zvítězit v obvodech, kde dosud nebodovali. Povedlo se jim to už například v obvodu East Lothian, kde vůbec poprvé nevyhrál kandidát labouristů, nebo v důležitém obvodu v centru Edinburghu, kde kandidát SNP Angus Robertson obsadí křeslo, jež dosud drželi konzervativci.
Hlavním tahákem je referendum o nezávislosti
SNP získala ve skotském parlamentu většinu naposledy v roce 2011 a tehdejší premiér David Cameron pak umožnil uspořádání referenda. V roce 2014 v něm 55 procent voličů odtržení od Spojeného království odmítlo. Sturgeonová šla do voleb se slibem, že pokud získá většinu, zasadí se o uspořádání nového referenda. To ale nechce připustit současný britský premiér Boris Johnson.
Případné referendum by mohlo připadnout na rok 2023. Před lety sice Skoti rozhodli o setrvání v britském společenství, ale nynější situace může být jiná. Většina Skotů totiž nesouhlasí s odchodem království z Evropské unie, což se projevuje právě i v otázce možné nezávislosti.
Do jisté míry mohlo Skoty přesvědčit i počínání britské vlády ohledně pandemie koronaviru. Zprvu se totiž Anglii a vládě Borise Johnsona příliš nedařilo koronavirus ukočírovat, což vedlo k ohromnému množství nakažených. Ve Skotsku byla přitom situace o poznání mírnější.